Ryškiausiai tai gali pajausti Šengeno erdvės valstybės - išskyrus tas, kurių gyventojai gali džiaugtis beviziu režimu su Rusija bent jau pasienio ruože. Tuo tarpu bent formaliai koją Rusijon įkelti norintys lietuviai tarp visų kaimyninių Vakarų valstybių yra bene labiausiai nepavydėtinoje padėtyje, juo labiau, kad priešingai negu vakariečiai, net turistinę kelionę dažniausiai esame priversti planuotis (ir visus formalumus tvarkyti) patys dėl itin negausios dėmesio vertų maršrutų šia kryptimi pasiūlos - jeigu kalbėtumėme apie kelionių agentūrų organizuojamus turus.

Visgi, jei norite išbraukti Rusiją iš savo neaplankytų valstybių sąrašo bent formaliai, galite tai padaryti ir išvengę krūvos biurokratinių procedūrų. Štai dešimt vietų Rusijos teritorijoje, kurias lietuviams galima aplankyti be vizos,

1. Saimos kanalas
Saimos kanalas

1856 metais funkcionuoti praėjęs kanalas, jungiantis didžiausią Suomijos ežerą Saimą su Vyborgo įlanka driekiasi 43 kilometrus, iš jų 19,6 km tenka Rusijos teritorijai. Nors ties valstybių siena čia egzistuoja pasienio kontrolės patikra, dėl abiejų valstybių įgyvendinamo tarptautinio susitarimo keliaujantys kanalu ir neketinantys palikti laivo, įplaukti į Rusijos teritoriją iš Suomijos pusės gali turėdami tik galiojantį pasą.

Sankt Peterburgas

Keliaujantys kartu su organizuotomis turistinėmis grupėmis arba užsisakę ekskursiją po miestą su oficialiu gidu gali praleisti Sankt Peterburge be vizos iki 72 val. tuo atveju, jeigu jie atvyksta į vietinį uostą keltu iš Talino, Helsinkio arba Stokholmo. Vis dėlto, keli biurokratiniai niuansai tokiems keliautojams yra taikomi - jie turi užsiregistruoti vietinėje nuovadoje kaip ir visi užsieniečiai, taip pat turėti miegamąją vietą viešbutyje ir tai patvirtinantį kambario rezervacijos dokumentą.

3. Južno Kurilskas
Južno Kurilskas

Kadangi nuo pat karo pabaigos faktiškai Rusijos sudėtyje atsidūrusios Pietų Kurilų salos net pačios Rusijos vis dar pripažįstamos teritorija, ginčijama su Japonija, pastarosios piliečiams jokie apribojimai kelionėms į visą Kurilų salyną nėra taikomi. O kadangi į beveik pačią piečiausią visame archipelage ir vos už keliasdešimties kilometrų nuo suvereniosios Japonijos krantų esančią Kunaširo salą visas keleivinis transportas kursuoja tik iš Rusijos arba Japonijos, apie pasienio patikrą (bent jau kol kas) čia galima pamiršti.

4. Tarptautiniai Maskvos Šeremetjevo oro uosto terminalai
Šeremetjevo 3, Terminalas D

Šeremetjevo oro uosto D, E ir F terminaluose keleiviams, laukiantiems persėdimo formaliai garantuojamas leidimas iki 24 valandų būti tranzito zonoje. Realiai šis laikas gali būti daug ilgesnis, kadangi, net jeigu čia ir apsigyventumėte (pavyzdžiui, staiga bankrutavus avialinijoms, kurių lėktuvo laukėte), susirūpinti jūsų egzistencija (arba, pavyzdžiui, deportacija) čia tikrai niekas nepaskubėtų. Tam, kad galėtumėte praleisti tranzitinėje zonoje minimalų laiką, išvengus netgi migracijos kontrolės ir muitinės patikros, užtenka galiojančio bilieto į bet kurį reisą už Rusijos ribų (išskyrus, žinoma, Minską, tačiau į lėktuvą šia kryptimi minėtuose terminaluose negalėtumėte įsėsti net teoriškai). Tačiau netgi ir šitas reikalavimas - veikiau formalumas, kadangi atsidurti čia galite ir jau „išnaudoję“ vienintelį turimą bilietą... Maskvos kryptimi.

5. Novorosijskas
Novorosijsko uostas, Krasnodaro kraštas, Rusija

Iki pat Krymo aneksijos buvęs pagrindinis Rusijos Juodosios jūros uostas dabar bando užsitarnauti naujojo Krasnodaro krašto turistinio perlo vardą. Tad atvykstantiems čia iš užsienio reguliariuoju jūriniu transportu (faktiškai, beveik vien išimtinai keltais) galima išbūti šalies teritorijoje iki trijų parų be vizos. Vis dėlto, ši „lengvata“ nėra taikoma pavieniams privatiems keliautojams, tad norėdami išvengti papildomų apribojimų ir būtinybės įsigyti vizą trumpam pasibuvimui Krasnodaro krašte, iš anksto susisiekite su vietine turizmo agentūra ir pasitarkite dėl galimybės būti prijungtiems prie organizuotos grupės, atkeliaujančios tuo pačiu keltu, pavyzdžiui, iš Gruzijos uosto Poti.

6. Vladivostokas
Vladivostoko uostas

Didžiausiame Rusijos Ramiojo vandenyno uostamiestyje galioja ta pati 72 balandų bevizio režimo politika - pakankamai gera žinia, atsižvelgiant į faktą, kad daugumos keliautojų nuomone, trijų dienų pažinti miestą yra daugiau nei užtektinai. Vis dėlto, išsipirkę kajutę krovininiame laive (šie atkeliauja čia iš viso pasaulio) ir atvykę į Vladivostoką kaip turistas, galite susidurti su tam tikromis problemomis, bandydami įveikti migracijos patikrą ir muitinę. Tiesiog turėkite omenyje, kad tokio tipo „turizmas“ dar nėra čia paplitęs ir tikėtina, kad jums pavyks susitarti su vietiniais pareigūnais be ypatingų sunkumu. Priešingu atveju, atvykti čia jums geriau būtų iš Pietų Korėjos arba Japonijos - būtent į šių šalių uostus keltai, plukdantys ir keleivius, kursuoja reguliariai.

7. Vyborgas
Vyborgas

Apsilankymas šiame Suomijos dvasia alsuojančiame mažame Baltijos jūros uostamiestyje gali būti daug pigesnis, jeigu atvykstate čia ne ilgiau nei trims paroms (remiantis aukščiau jau ne sykį išdėstytu principu, būtent tokiam laikotarpiui Rusijos vizos čia jums nereikės) keltu arba kruiziniu laivu (tiesa, pastarieji čia - pakankamai retas svečias, tad tinkamo maršruto gali tekti ilgokai paieškoti) su organizuota turistine grupe ir nesiruošiate vykti toliau - pavyzdžiui, į tą patį Sankt Peterburgą. Tiesiog susiraskite jums tinkamiausią vietinės turizmo agentūros pasiūlymą ir profesionalūs gidai su didžiąja dalimi kelionės vargų ir migracijos formalumų susitvarkys už jus.

8. Tarptautinis Koltsovo oro uosto terminalas
Kolcovo oro uostas, Jekaterinburgas

Nuo šių metų rugpjūčio, atkeliavę į Jekaterinburgą iš Rygos su „airBaltic“ po trumpos stotelės Rusijoje galite nuskristi į Bankoką, Dušanbe arba Dubajų. Taip pat iš čia vykdomi tarptautiniai reisai į Prahą, Kijevą, Helsinkį, Barseloną, Antaliją, Miuncheną, Paryžių (De Golio oro uostą) - pastarieji keturi maršrutai yra sezoniniai - Jerevaną, Taškentą arba Kurgan Tyube Tadžikistane. Vien persėdimui Jekaterinburge Rusijos vizos, be abejo, turėti nereikia.

9. Sočis
Sočio jūrų uostas

Užsisakę vieną iš pro Sočio uostą „prasukančių“ kruizų galite papildomai nesirūpinti nei nakvyne viename iš kurorto viešbučių, nei organizuota ekskursija po miestą - apsilankyti šiame iš naujo atgimusiame rusiškojo rojaus kampelyje be vizos galėsite vien patraukę kartu su kitų to paties laivo keleivių minia. Tuo tarpu, jeigu atkeliaujate čia keltu, taip pat turite tris paras Sočio grožybėms pažinti - tačiau šiuo atveju jau turėtumėte iš anksto pasirūpinti vieta viešbutyje ir gido vadovaujama ekskursija po miestą su grupe. Šioje situacijoje jums vėlgi pasiruošusi padėti viena iš vietinių turizmo agentūrų.

10. Kaliningradas
Kaliningrado uostas
Apie būtinybę „išsiimti“ paprastąją vienkartinę turistinę vizą gali pamiršti tie Šengeno zonos valstybių, Japonijos ir Jungtinės karalystės gyventojai, kurie atvyko į Kaliningrado uostą organizuotu jūriniu transportu ne ilgiau nei trims dienoms (šiems asmenims nereikia jokios vizos), kirto sieną Bagrationovsko ar Mamonovo pasienio punktuose arba atskrido į Chabarovo oro uostą (pastaraisiais atvejais reikalinga išankstinė 72 val. vizos rezervacija vienoje iš vietinių turizmo agentūrų - su galimybe atsiimti vizą pasienyje arba oro uoste). Kol kas galime tik pasvajoti apie bevizį režimą su Kaliningardo sritimi pasienio zonos gyventojams, tačiau, atsižvelgiant į faktą, kad lenkai tokį jau turi, perspektyvų galime tikėtis pakankamai šviesių.
Kaliningrado uostas