Pateikiame tokių sąrašą: nuo abejotinų būdų sutaupyti iki keliavimo strategijų, kurios nesibaigia geruoju, ir paaiškiname, kodėl jais nereikėtų kliautis. Taip pat primename geresnius patarimus, kuriais turėtumėte grįsti savo atostogų takus.
1. Blogas patarimas: per atostogas nieko sau negailėkite. Mums nuolat patariama per atostogas nesijaudinti dėl pinigų, nes svarbiausia – patirti įspūdžiai, o ne išleista pinigų suma. Tai galbūt yra tiesa, tačiau ne visi gali sau leisti išlaidauti. Be abejonės, vėliau mes prisimename įspūdžius, o ne tai, kiek pinigų išleidome – jeigu tik grįžus neteko už tuos įspūdžius ilgai mokėti skolų.
Verčiau išbandykite: nuovokiam keliautojui tikrai nesunku keliauti pigiau – šiais laikais egzistuoja daugybė taupyti leidžiančių dalykų: nuo alternatyvių vietų apsistoti iki naujų skrydžių ar būsto nuomos užsakymo platformų. Ne taip jau sunku rasti skrydžius už prieinamą kainą ir pigią ar netgi nemokamą vietą apsistoti naudojantis „house-sitting“ ar „couch surfing“ programomis. Pasaulyje yra daugybė pigių ar nemokamų muziejų ir lankytinų vietų. Be to, visiškai įmanoma apžiūrėti ir brangius miestus, pavyzdžiui, Paryžių, gana pigiai, jei gyvensite svečių namuose arba pas vietos žmones, naudodamiesi „Airbnb“ platforma.
2. Blogas patarimas: venkite turistinių objektų. Ne veltui turistiniuose objektuose tiek žmonių. Eifelio bokštas iš arti tikrai žavi, o Šventosios Šeimos bažnyčios grožis ir didybė iš tiesų atima žadą. Tad prieš išbraukdami visus turistinius objektus iš savo turistinės dienotvarkės, pasidomėkite kiekvienu objektu, kuo jis išskirtinis, ir pagalvokite – gal vis dėlto verta kuriuos nors iš jų aplankyti, nepaisant minių.
3. Blogas patarimas: ieškodami vietos, kur apsistoti, būkite spontaniški. Nors spontaniškos atostogos vilioja kiekvieną, tačiau turėkite omenyje, kad kelionės datos gali būti lanksčios, bet tuo, kur gyvensite, verčiau pasirūpinti iš anksto, nebent iškeliaujate ilgam ir jums nelabai svarbu, kur (ir šalia ko arba net su kuo) miegoti.
Verčiau išbandykite: buvusi svečių namų darbuotoja pasakoja, kad būna tam tikrų savaitgalių, kai netikėtai išgraibstomi praktiškai visi viešbučiai, svečių namai ar nakvynės namai su pusryčiais. Todėl ji pataria visada pasidomėti iš anksto, kur apsistosite, kad atskridę iškart galėtumėte įsiregistruoti, palikti daiktus ir „eiti į trasą“.
4. Blogas patarimas: bandykite pamatyti kiek įmanoma daugiau. Kartais visiems žinomas posakis „mažiau yra daugiau“ išties pasitvirtina. Kai bandome į savo maršrutą įsprausti kuo daugiau lankytinų vietų ir objektų, tai gali mums kainuoti papildomas skrydžio ir viešbučio išlaidas, ilgesnį laiką persėdimo vietoje, bereikalingą nuovargį, neįvykusius susitikimus ir apskritai bendrą nusivylimą.
Verčiau išbandykite: susidarykite sąrašą vietų ir objektų, kuriuos norite pamatyti, ir tada realistiškai suplanuokite dienas. Verčiau pamatyti mažiau, bet apžiūrėti nuodugniau, neskubant, atsipalaidavus. Gyvenant Londone kyla pagunda kas savaitgalį nuskristi vis į kitą miestą, o kartais per kelias dienas apsilankyti net dviejuose miestuose. Nors gyvenant Europoje keliauti lengva, greit supranti, kad jei keliauji daug ir greit, prarandi galimybę, pvz., aplankyti gerus restoranus ar muziejus, kurie tam tikromis dienomis būna uždaryti. Todėl labiau apsimoka likti ilgiau vienoje vietoje ir labiau įsigilinti į ją.
5. Blogas patarimas: keliaukite su draugų ar giminaičių grupe. Daugumą mūsų yra aplankiusi geniali mintis suplanuoti atostogas su didele draugų ir giminaičių grupe, tačiau tie, kas šią svajonę įgyvendina, dažniausiai grįžta patyrę stresą, o ne pailsėję. Keliaujant didele grupe nemaža problema tampa logistika, be to, žmonių keliavimo stiliai nesutampa, tad svajonių atostogos gali virsti tikru galvos skausmu.
Išimtis gali būti kruizai, iš anksto suplanuoti turai ar poilsis kurortuose, vis dėlto rekomenduojame sumažinti skaičių žmonių, su kuriais keliaujate tiesiogiai.
Verčiau išbandykite: pasak keliautojų, kurie yra keliavę ir su mažomis, ir su didelėmis grupėmis, nors keliauti grupėmis išties saugiau, vis dėlto tokią kelionę sunkiau suplanuoti, be to, nelengva išlaikyti gerą grupės atmosferą visos kelionės metu. Verčiau keliaukite su vienu ar dviem žmonėmis, kurių keliavimo stilius panašus į jūsų.
6. Blogas patarimas: jei norite sutaupyti, apsistokite už miesto. Daugybė keliautojų bando sutaupyti, apsigyvendami toli nuo miesto centro. Vis dėlto įvertinkite laiką, kurį praleisite viešajame transporte, o taip pat papildomas išlaidas keliavimui iš viešbučio į lankytinas vietas ir iš jų.
Verčiau išbandykite: kelionių organizatoriai pataria pasidairyti pigesnių variantų alternatyviose svetainėse, pvz., „Airbnb“, – galbūt jums pavyks išsinuomoti gyvenamąją vietą centre pigiau. Pavyzdžiui, pasitaiko atvejų, kada galima gyventi ypač stilinguose butuose už mažesnę kainą nei to paties rajono viešbutyje. O bute, kaip žinome, būna daugiau erdvės nei viešbučio numeryje, be to, yra virtuvė ir dažniausiai būna skalbimo mašina.
7. Blogas patarimas: Venkite kontakto su nepažįstamais. Tyrinėti naujas kultūras gali būti sunku, jei nesileidžiate į jokį kontaktą su vietiniais. Vietos gyventojai suteikia unikalią ir autentišką vietovės perspektyvą, be to, iš jų galima sužinoti apie puikius restoranus ar mažiau žinomus muziejus, apie kuriuos nėra informacijos internete. Nors turistams ne visur ir ne visada saugu daug bendrauti su vietos gyventojais, yra daugybė būdų, kaip saugiai tyrinėti aplinkinį pasaulį.
Verčiau išbandykite: jei pasiklydote ar norite gauti rekomendacijų apie gerą restoraną, verčiau paklauskite vietos gyventojų. Nebijokite paklausti padavėjo kavinėje, kuris restoranas geras, arba taksi vairuotojo apie įdomias turistines vietas. Taip pat verta kalbėtis ir su kitais keliautojais. „Jei nebūčiau užkalbinęs moters, kuri sėdėjo priešais mane karštųjų versmių maudyklėje Islandijoje, nebūčiau sužinojęs, kad ji dirba baltųjų lokių tyrinėtoja Jukone, ir bučiau praleidęs vieną geriausių pokalbių savo gyvenime“, – pasakojo keliautojas.
8. Blogas patarimas: ieškokite pigiausių skrydžių. Dažniausiai pigiausi skrydžiai siūlomi nepatogiausiu keliavimui laiku. Nors taip galite sutaupyti pinigų, bet iššvaistysite tokį brangų atostogų laiką, ypač jei norite aplankyti ne vieną šalį ar miestą. Be to, jei keliausite naktį, gali tekti ilgai laukti prie viešbučio ar svečių namų, nes dauguma jų nepriima svečių iki vidurdienio. Tad atskridę šeštą ryto, būsite pavargę ir ilgas valandas neturėsite kur dėtis su visais daiktais.
Verčiau išbandykite: įvertinkite savo keliavimo stilių. Jei kaip dauguma žmonių negalite miegoti lėktuve, naktiniai skrydžiai tikrai ne jums. O jei sugebate nusnūsti bet kur, tada žinoma, galite pirkti bilietus į pigesnius naktinius reisus. Atkreipkite dėmesį į persėdimo laiką, nes prieš daugumą pigių oro linijų bendrovių skrydžių registravimą, ypač Europoje, reikia ilgai laukti eilėse.