Dviejų mėnesių „Gabalėliai Lietuvos“ ekspedicija apims net 11 Europos šalių ir vyks 2024 m. rugsėjį–lapkritį, rašoma jų pranešime žiniasklaidai.

Kaip sakė A. Žemaitis, Vakarų Europoje lietuviškų vietų gal mažiau nei Amerikoje, nes čia lietuviai masiškai migruoti pradėjo neseniai, bet istorinių vietų irgi yra, jos senos ir svarbios.

Aistė ir Augustinas Žemaičiai Europoje ieškos lietuviško paveldo

Ekspedicija užsuks į visas svarbiausias Vidurio ir Vakarų Europos lietuviškas vietas: Vasario 16-osios gimnaziją Vokietijoje, popiežiškąją Šv. Kazimiero kolegiją Romoje, lietuvišką koplyčią Vatikano Šv. Petro bazilikoje, LDK paveldą, S. Dariaus ir S. Girėno žūties vietą bei Žalgirio mūšio vietą Lenkijoje, taip pat – Punsko kraštą, kuris yra vienintelis pasaulyje anapus Lietuvos, kur lietuviškai kalbantys žmonės iki šiol sudaro gyventojų daugumą.

Šiuo metu persikėlę per Lamanšo sąsiaurį į Jungtinę Karalystę ekspedicijos dalyviai lanko prieškarinę Londono lietuvių bažnyčią, lietuvių koplyčią Notinghame, lietuvių klubą Škotijos regione, į kurį masiškai dirbti šachtose plūdo prieškario lietuviai, ir per Antrąjį pasaulinį karą iš Lietuvos pasitraukusiųjų tautiečių įkurtas lietuvių kapinių zonas įvairiuose Jungtinės Karalystės miestuose.

Po Anglijos Augustinas ir Aistė lankys buvusių pokario dipukų stovyklų vietas Vokietijoje ir Danijoje, žiūrės, kas ten likę iš pokario laikų, kai ten gyveno dešimtys tūkstančių lietuvių.

„Jau žinome bent kelis paminklus lietuviams, pasiekusius mūsų dienas, bet tikimės rasti dar daugiau, – sakė Augustinas. – Kone kas savaitę gauname informacijos apie papildomas lietuviškas vietas, paminklus, atminimo lentas lietuviams.“

Aistė ir Augustinas Žemaičiai Europoje ieškos lietuviško paveldo

Kaip ir po „Tikslas – Amerika“ ekspedicijų, viskas lietuvių ir anglų kalbomis suguls į internetinę enciklopediją „Gabalėliai Lietuvos“, taip pat bus kuriami filmai „YouTube“ kanalui „Gabalėliai Lietuvos“, ten skelbiami ir interviu įrašai. Dar daugiau nuotraukų – „Facebook“ paskyroje „Gabalėliai Lietuvos“, kurioje galima sekti ekspediciją.

Ekspedicijos metu vyks ir gyvi susitikimai-paskaitos su įvairių šalių lietuviais. Europoje daugelis jų – atvykusieji ne taip seniai.

„Jau įvyko mūsų paskaitos apie lietuvišką paveldą, kurį esame užfiksavę su projektu „Gabalėliai Lietuvos“, Lydse, Edinburge, šį savaitgalį vyks Londone, vėliau – ir Vokietijoje, Lenkijoje, kitose šalyse. Paskaitų metu papasakojame, parodome ir įspūdingą lietuvių paveldą JAV, kurį užfiksavome per praėjusias ekspedicijas – viliamės paskatinti juo domėtis, saugoti paveldą savo šalyse ir kurti naujas lietuviškas vietas, kaip tą darė praėjusios lietuvių emigrantų kartos Amerikoje“, – sakė A. Žemaitis.