Taip pat skaitykite: Kaip išmanieji telefonai pavogė kelionių džiaugsmą?
Sekite Perpasaulį.lt naujienas Facebooke! Tapkite mūsų gerbėju ir naudingas žinias keliaujantiesiems bei naujausius keliautojams aktualius įvykius sužinokite pirmi!
Iš tiesų, duoti arbatpinigius neturėtų būti taip sunku. Jei aptarnavimas buvo geras, paliekate savo dėkingumo simbolį ir visi lieka laimingi, išsišiepę bei patenkinti. Tačiau neskubėkite.
Prieš jus - vienas sudėtingiausių kelionės aspektų, kurį reikia išsiaiškinti, nes turite apmąstyti viską: nuo darbuotojo atlyginimo dydžio iki kultūrinių tradicijų, dėl kurių palikus tuos 15 procentų gali tekti susigėsti jums ir jūsų padavėjui (jums padėti gali tokios programėlės kaip GlobeTipping, patariančios, kiek arbatpinigių palikti daugiau nei 200 šalių restoranuose bei viešbučiuose). Apie situacijas, kuriose dažniausiai suklysta keliautojai, mums pasakojo ekspertai ir keliautojai profesionalai, be to, sulaukėme jų patarimo, kaip išvengti nemalonių situacijų.
Kruizinių laivų darbuotojai
Anksčiau kruiziniuose laivuose būdavo vokų ir pasiūlymų, kiek arbatpinigių duoti komandos nariams, su kuriais tiesiogiai susidūrėte plaukdami. Dabar dideliuose kruiziniuose laivuose arbatpinigiai automatiškai pridedami prie jūsų sąskaitos - o tai neretai gali jus nustebinti.
„Per pastaruosius 10 metų atsirado tendencija automatizuoti arbatpinigius ir kruizinės linijos teigia, jog tuo pasirūpins už jus, jei tai pažymėsite sąskaitoje“, - sako „San Francisco Chronicle“ kelionių skilties ir „Bad Latitude“ tinklaraščio redaktorius Spud Hilton. Kai kuriuose kruiziniuose laivuose įmanoma pakoreguoti nurodytus arbatpinigius (jei to norite), kituose įskaityti arbatpinigiai yra privalomi ir jų pakoreguoti nepavyks.
Tokiu atveju „arbatpinigiai nebėra ryšys tarp jūsų ir asmens, kuris jus gerai aptarnavo — tai tarsi atlygis už bendrą aptarnavimą laive“, - sako S. Hilton. Jis teigia, kad tas aptarnavimas gali apimti net tokius dalykus, kurių kruizinės linijos neturėtų įtraukti į arbatpinigius — įskaitant ir darbuotojų išsilavinimą. Prieš išplaukdami į kelionę, savo kruizinėse linijose visada pasitikrinkite, ar arbatpinigiai yra įskaičiuoti (ir ar juos galima koreguoti).
Aptarnaujantis personalas
Jei kalbame apie JAV restoranus, viskas yra aišku — palikite 15 - 20 procentų, nebent atsirastų kažkokia ypatinga aplinkybė. Tačiau kitose šalyse nėra taip paprasta. Bendra Europos restoranų arbatpinigių taisyklė – palikti porą eurų, jei jums patiko aptarnavimas, pvz., suapvalinkite 47 eurų sąskaitą iki 50 eurų.
Tačiau Danijoje ir Naujojoje Zelandijoje arbatpinigių visiškai nelaukiama, tačiau mokestis už aptarnavimą gali būti įtrauktas į sąskaitą. Norvegijoje 10 procentų aptarnavimo mokestis paprastai įtraukiamas į sąskaitą - tačiau jei jis nebus įtrauktas, turėtumėte tuos 10 procentų palikti.
Beje, kai kuriose vietose aptarnavimo mokestis ne visada apima ir arbatpinigius. Pavyzdžiui, Aruboje 15 procentų yra automatiškai pridedama prie sąskaitos - jie paskirstomi visiems, įskaitant ir virtuvės darbuotojus. Jei jums patiko aptarnavimas, savo padavėjui palikite papildomus 5 - 10 procentų.
Jei abejojate, paklauskite viešbučio darbuotojų, kokie yra vietos papročiai dėl arbatpinigių restoranuose. Kai keliauja europiečiai, viskas dar labiau susipainioja. Prieš porą metų madingame Niujorko restorane į baro sąskaitas imta automatiškai įskaičiuoti 20 procentų arbatpinigių, nes padavėjams pabodo, jog europiečiai, kurie nežino vietinių papročių, jiems nepalieka arbatpinigių.
Pasiuntinukai
Arbatpinigių galvosūkis pasidaro dar sudėtingesnis, kai atvykstate į didelį viešbutį su begale darbuotojų, pasiruošusių jums padėti. Vienas čiumpa jūsų lagaminą iš mašinos, kitos nuneša jį į registratūrą, o trečiasis atneša jį į jūsų kambarį.
Galite išprotėti, bedalindamas banknotus. Geriausia duoti arbatpinigių, kai atkeliaujate į kambarį. „Asmuo, kuris neša jūsų lagaminus iš mašinos į registratūrą, nesitiki arbatpinigių. Paprastai jie keičiasi pamainomis (su kitais nešikais, pristatančiais lagaminus į kambarį). Asmuo, atnešęs lagaminą į mano kambarį, sulaukia arbatpinigių“, - sako verslininkas Peter Shankman, kuris 85 procentus savo laiko praleidžia kelionėse.
Darbuotojai Kinijoje ir Japonijoje
Galite ir netikėti, tačiau Kinijoje ir Japonijoje duoti arbatpinigių yra nemandagu, tad tai nėra daroma. Taisyklė tinka taksi vairuotojams, restorano aptarnaujančiam personalui ir viešbučių darbuotojams. Tačiau yra didelė išimtis iš šios taisyklės, kuri gali nustebinti net visko mačiusius keliautojus.
Maršrutinių autobusų vairuotojai
Tie maršrutiniai autobusai, kuriais iš oro uosto keliaujate į automobilių nuomos stovėjimo aikštelę, ar iš jūsų viešbučio keliaujate į miestą, nėra visiškai nemokami. Nesvarbu, ar matote indą arbatpinigiams, ar ne, turite išlipdami paduoti dolerį ar du vairuotojui.
„Jei mano lagaminai tikrai sunkūs, paprastai palieku vairuotojui keletą dolerių“, - sako John DiScala iš Johnny Jet. „Paprastai viešbučių kambarių tvarkymas yra prieštaringiausias ir neteisingai suprastas arbatpinigių subjektas“, - sako About.com viešbučių ir kurortų puslapio redaktorė Charlyn Keating Chisholm, parašiusi apie tai keletą straipsnių.
„Daugelis žmonių to nedaro, tačiau viešbučio kambarinei būtinai reikia duoti arbatpinigių. Ir jei jų paliksite kas dieną, o ne kelionės pabaigoje, sulauksite geriausio aptarnavimo“, - teigia J. DiScala. Tinkama suma yra pora dolerių per dieną. Jei nėra oficialaus arbatpinigių voko, geriausia pinigus palikti po pagalve, o ne ant spintelės, nes kitaip kambarinės gali pagalvoti, jog šie pinigai ne joms skirti, ir palikti juos po valymo, pataria J. DiScala.
O geriausia būtų susirasti savo kambarinę koridoriuje ir paduoti jai keletą dolerių, dėkojant už puikiai jos atliktą darbą. Jei apsistojate mažame šeimyniniame viešbutyje ar apartamentuose, paprastai kambarius tvarko patys savininkai, tad arbatpinigiai nėra būtini.
Durininkas
Nereikia duoti arbatpinigių viešbučio durininkui už tai, kad ant jūsų žemėlapio nubraižė maršrutą į geriausią vietinį sushi barą arba suorganizavo maršrutinį autobusą į oro uostą. Tačiau jei jis tikrai pasistengė ir gavo jums bilietus į šou, kurio bilietai jau buvo išparduoti, arba staliuką į restoraną, į kurį patekti yra neįmanoma, tuomet durininkas nusipelno specialios padėkos už savo pastangas. Duokite nuo 5 iki 20 JAV dolerių, priklausomai nuo to, ko prašėte, sako J. DiScala. Paduokite pinigus pačiam durininkui arba perduokite juos viename viešbučio vokų su trumpu rašteliu, išreiškiančiu jūsų dėkingumą.
Ekskursijų gidai
Arbatpinigiai gidams retai įtraukiami į ekskursijų kainas, tačiau jų tikimasi, nepriklausomai, ar jums per valandą aprodė Romos Koliziejų, ar visą dieną vedžiojo po Didįjį barjerinį rifą. „Paprastai už trumpus turus verta palikti 3 - 4 JAV dolerių ekvivalentą, o už visos dienos ekskursijas – atitinkamai apie 7 - 10 JAV dolerių“, - sako Money Crashers Personal Finance bendrasavininkas Andrew Schrage.
Jei abejojate, apie galimus arbatpinigius paklauskite kelionės organizatoriaus – tai yra toks dažnas klausimas, jog daugelis agentūrų pateikia šią informaciją savo internetiniuose puslapiuose, teigia jis. Arbatpinigiai ekskursijų gidams yra pasaulinis standartas, nes tai tinka net gi tradiciškai arbatpinigių nemėgstančioms šalims, pavyzdžiui, Kinijai ir Japonijai (juk sakėme, kad bus išimtis).
Tačiau paduodant keletą juanių ar jenų, nereikia daryti didelio šou. „Būtų puiku, kad nepaduotumėte arbatpinigių iš karto po to, kai kažkas jums padarė paslaugą.
Nes tai prilygtų sumokėjimui už paslaugą. Geriau paduokite arbatpinigius vėliau, kai to nesitikima“, - sako keletą kelionių tinklaraščių apie Aziją, įskaitant vieną, esantį puslapyje About.com, turintis Greg Rodgers.
Dauguma ekskursijų Kinijoje apima ir jūsų parvežimą į viešbutį ar oro uostą, tad palaukite galutinio atsisveikinimo ir neduokite arbatpinigių bebaigiant ekskursijos pasakojimą. Pasak G. Rodgers, Japonijoje blogiausias būdas paduoti arbatpinigius – tiesiog juos ištraukti iš kišenės. Prieš paduodami pinigus savo gidui, įdėkite juos į voką ir užklijuokite jį.