Belgijos lankininkų klubai liepos 5-11 dienomis Šiauliuose vyksiančiose TAFISA pasaulio sporto visiems žaidynėse pristatys išskirtinį – vertikalų – šaudymo iš lanko būdą, kilusį dar viduramžiais ir žinomą kaip „popinjay“. Flamandų regione išlikęs ir puoselėjamas vertikalus šaudymas iš lanko į medinius plunksnuotus taikinius, sutupdytus ant 28 metrų aukščio baslio, mylimas ne tik vietinių gyventojų, bet ir yra globojamas UNESCO.
Flandrijos krašto žmonės tikina, kad „popinjay“ varžybos tai vienur tai kitur jų regione vyksta maždaug kasdien.
Viduramžiais lankininkai gindavo miestą, buvo privilegijuoti visuomenės nariai, priklausė gildijoms. Tobulėjant ginklams, lankininkai tapo tik iškilmingų procesijų, eisenų simboliais, tačiau gildijos išliko. Kiekviena jų turėjo savo vadovą, vadinama karaliumi. Juo tapdavo taikliausias lankininkas, pataikęs į „Poopinjay“ (tariasi – džiai) – aukščiausiai, 28 metrų aukštyje pakabintą spalvotų plunksnų kuokštą. Ši tradicija gyva ir šiandien. Kasmet vyksta turnyras, jo nugalėtojas pagerbiamas karaliaus titulu.
Lankininkų gildijos organizuoja maždaug 2000 varžybų kiekvienais metais. Vyksta vietinės, regioninės ir nacionalinės reikšmės varžybos. Flamanduose yra apie 10 000 lankininkų kurie užsiima vertikaliu Popindžiai šaudymu. Tiesa dabar yra nebe vienas taikinys, bet 41. Kiekvienas taikinys turi savo vertę, bet tik aukščiausiai esantis suteikia karaliaus titulą. Kiekvienas šaulys šauna po vieną kartą, jei po 4 valandų pagrindinis taikinys vis dar vietoje – kartojama. Šaudymas iš lanko – sportas, kuriame amžius nesvarbus, būtent todėl jis suartina kartas ir yra toks populiarus.
Per pastaruosius du dešimtmečius lankininkų ir klubų skaičius žymiai sumažėjo. Jaunimas vis rečiau įsitraukia į gildijų veiklą, jaučiamas lėšų stygius. Labiausiai šaudymą iš lanko į vertikaliai pritaisytą taikinį paveikė dabartiniai saugumo standartai. Ant 28 metrų baslio reikalaujama pritaisyti narvą arba tinklą, kad strėlės nenulėktų „dievui į langus“. Tokios naujovės priverčia gildijas iširti, nacionalinis sportas miršta.
Vertikalus šaudymas taip pat priklauso nuo oro sąlygų, todėl belgai ėmėsi statyti šiam šaudymui skirtas patalpas. Dar 1980 m. šiaurės Belgijos krašte stūksojo 21 bokštas skirtas vertikaliam šaudymui. Vidaus šaudymas leido praktikuoti mėgiamą sportą bet kokiu oru. Dabar išliko 15 tokių bokštų. Vis dažniau, kaip alternatyva, pasirenkamas horizontalus šaudymas.
Patys flamandai siekia atgaivinti vertikalų šaudymą, o demonstruodami savo gabumus „Šiauliai 2012“ žaidynių metu bandys užkrėsti šiuo pomėgiu ir lietuvius.