Šveicarija: kokios asociacijos jums kyla?
Man Šveicarija visada asocijavosi su gerais laikrodžiais, skaniais sūriais ir pačiu skaniausiu šokoladu. Žinoma, dėl šokoladų skonių būtų galima ir pasiginčyti – skanesni jie Šveicarijoje, Belgijoje, ar dar kuriame nors kitame pasaulio krašte – tačiau mano mėgstamiausias šokoladas „Toblerone“ yra gaminamas Šveicarijoje. Pieniškas šokoladas su nuga, migdolais ir medumi tiesiog ištirpsta burnoje, o neįprasta piramidės forma primena kalnus. Beje, pasidomėjusi sužinojau, jog būtent tokia šokolado piramidės forma kilo iš Materhorno kalno, kuris yra Šveicarijos Alpėse. Manoma, kad 1908 m. šis kalnas įkvėpė šokolado išradėją, šveicarą Teodorą Toblerį, sukurti tokios formos šokoladą.
Bazelio gyslomis teka tramvajai
Reta tokių miestų, kuriuose viskas atrodo tobula: kiekviena miesto detalė dera tarpusavyje, o gatvėse niekada nerasi šiukšlių. Ypač šį kontrastą pajauti tuomet, kai tenka grįžti į Londoną ir paklaidžioti ne centrinėse, o tolėliau nuo centro nusidriekusiose gatvėse.
Kultūra užkoduota Bazelio genuose
Spaudoje Bazelis ne kartą buvo aprašomas kaip kultūros miestas, mat jame veikia daugiau nei keturiasdešimt muziejų. Tikrai! Tarp įdomiausių – kultūros muziejus, popieriaus, žydų, dailės. Pasirinkimas kiekvieno skoniui tikrai platus. Išskirtinis yra menininko Jeanu Tinguely muziejus, kuris buvo įkurtas 1996 m.. Šis menininkas daug nusipelnė Bazelio miestui. Bazelio centre stovi jo suprojektuotas įspūdingas fontanas. J. Tinguely sukurtas fontanas – tai judantis menas iš geležies, kuris kartu pademonstruoja ir vandens pompavimą. Interaktyvus meniniko kūrinys pritraukia daugybę turistų ir yra lankomiausių Bazelio objektų sąraše.
Vietinis turgus: trys kalbos ir kalnai sūrių
Būtų nesąžininga sakyti, kad Bazelis priklauso vien tik Šveicarijai. Šis unikalus miestas ribojasi su trims valstybėmis: Šveicarija, Vokietija ir Prancūzija. Kadangi Bazelyje lankėmės savaitgalį, buvo nuodėmė neužsukti į vietinį turgų. Užsukome. Ten išvydome tai, kas dar geriau atskleidė tikrąjį miesto veidą.
Bazelio turgus labai panašus į vokiškuosius turgus, kuomet prekeiviai savo produkcija prekiauja centrinėje miesto aikštėje (kitaip dar vadinamoje Market Platz). Skaniausias keliautojo kąsnelis Bazelio turguje – kalnai įvairių rūšių sūrių. Tiek Prancūzija, tiek Šveicarija garsėja savo nuostabiais sūrais. Turguje galėjai pamatyti, kaip, varžydamiesi tarpusavyje, prekybininkai šūkčioja sūrių pavadinimus, kviesdami paragauti bei įsigyti nors keletą rūšių. Be sūrių turguje buvo marga ir nuo kitų gėrybių – akis užkliuvo už pikantiškai atrodančių vietinių mėsos gaminių ir tokių skanumynų, kokių tikrai nerastum vietinėse parduotuvėse.
Top 3 Bazelio vietos, kurias verta aplankyti
#1 Bazelio senamiestis. Autentiški vaizdąi, senovinės, gotikinės bažnyčios ir jau anksčiau minėtasis Market Platz turgus, kurį tiesiog būtina aplankyti.
#2 J.Tinguely fontanas. Trokštantiems pažinti menininką labiau, vertėtų apsilankyti Tinguely muziejuje.
#3 Bent vienas iš 40 muziejų. Mes apsilankėme popieriaus muziejuje. Vienam suaugusiam žmogui įėjimas kainavo 15 CHF (apie 10 £). Nenorintys išlaidauti gali apsilankyti nemokamuose muziejuose, pavyzdžiui, Omega laikrodžių muziejuje.
Vienos Dienos Biudžetas 2 žmonėms:
Juoda kava – apie 3 £; pyragaitis apie 5 £; pietūs (žuvis su daržovėmis) – apie 20 £; taurė balto vyno – apie 5 £.
Pagrindiniai faktai:
Bazelis – miestas šiaurės vakarų Šveicarijoje, pasienyje su Vokietija ir Prancūzija.
Pagrindinė kalba – šveicarų, vokiečių dialekto. Vietiniai puikiai supranta prancūzų, o turistai nesunkiai gali susikalbėti angliškai.
Bazelyje gyvena 8,236,600 žmonių, iš jų net 1,998,200 – užsieniečiai.
Ar žinojote, kad garsusi teniso žaidėjas Rogeris Federeris gimė Bazelyje?