Margutis be lukšto
Estai dažo ne tik kiaušinio lukštą, bet ir kiaušinio baltymą. Tam jie dažniausiai naudoja burokėlių sultis – jose marinuoja nuluptą kiaušinį nuo 30 minučių iki 10 valandų, priklausomai nuo to, kokio intensyvumo spalvą nori išgauti.
Panašiu principu galima pagaminti ir marmurinių kiaušinių. Norint išmarginti baltymą tereikia į burokėlių sultis pamerkti virtą kaiušinį sutrupintu lukštu. Vietoje burokėlių sulčių taip pat galima naudoti sojos padažą, arbatžolių ar ciberžolės nuovirus.
Užkoduoti linkėjimai
Estai niekada nepradeda marginti kiaušinio, nenusprendę, kam jis bus skirtas. Jie tiki, kad kartu su margučiu žmogui dovanojamos pozityvios mintys, linkėjimai, galintys padėti įveikti bėdas ar net pasveikti. Kiaušinio lukšte išraižyti trikampiai, kvadratai ir kitos geometrinės figūros, tikima, padeda sustiprinti charakterį, įgauti tvirtumo ir moko atsakomybės.
Įsimylėjėliai dalijasi vienu margučiu
Niekas Estijoje nešvenčia Velykų taip gražiai kaip tyriausius jausmus vienas kitam puoselėjantys žmonės. Jie mylimajam skirtą kiaušinį margina iš anksto ir įteikia saulei tekant užlipę ant aukščiausios apylinkės kalvos. Sakoma, kad Velykų rytą saulė šoka. Šio reginio laukdami įsimylėjėliai apsikeičia ne tik linkėjimais, bučiniais, bet ir margučiais. Kiekvieną jų jie valgo perpus, tikėdamiesi amžinos meilės ir laimės.
Žalio kiaušinio pokštas
Margutis įspėja apie neištikimybę
Nuo seniausių laikų merginos per Velykas traukia malkų skiedras – jei į glėbį patenka jų porinis skaičius, reiškia mergina šiemet susiras antrąją pusę. Susituokusieji mėgsta kitą žaidimą – ieško kiaušinio oro duobutės – jei ji ant šono, juokaujama, kad ir žmogus, kuriam toks kiaušinis atiteko, nueis „į šoną“.