Šalia japoniškų bonsų – ir kitų šalių menai
Festivalis neapsiribos tik japoniška kultūra - šalia bonsai parodos vyks ir pasaulio menų ir kultūros festivalis.
Šiemet renginyje dalyvaus atstovai daugiau kaip iš 15 šalių. Čia atvyks medžio drožėjai, kalviai, audėjai, puodžiai, tekstilės meistrai, pynėjai iš vytelių ir kitų amatų meistrai iš Suvalkų (Lenkija), Lėciaus (Giżycko, Lenkija), Opolės (Lenkija), Petrozavodsko (Karelijos Respublika), Nestvedo (Danija), Smurgainių (Baltarusija), kurie ne tik demonstruos savo darbus, bet ir kvies festivalio lankytojus pačius išbandyti vieno ar kito amato subtilumus. Patikusius amatininkų darbus alytiškiai ir miesto svečiai galės įsigyti. Pasaulio menų festivalyje taip pat bus eksponuojamos Suvalkų (Lenkija) ir Smurgainių (Batarusija) keramikos darbų, siuvinėjimo kryželiu, dailės ir fotografijos parodos.
Pirmą kartą Lietuvoje svečiuosis japoniški šilkiniai karpiai
Taip pat atvyksta japonų karpių augintojai, kurie skaitys paskaitas ir papasakos apie šių žuvų auginimą - kaip prižiūrėti, kaip integruoti į savo namų buitį.
„Gal kas galvoja, kad tai yra tiesiog paprastos žuvys, tačiau jos yra prijaukinamos ir tampa tikrais naminiais augintiniais,- šypsosi K. Ptakauskas. - Pripratusios prie žmogaus jos tampa „rankinėmis“, pažįsta savo šeimininką, jas galima glostyti, kalbinti, maitinti iš rankų. Rytų šalyse jos taip pat yra naudojamos vaikų reabilitacijai, šią funkciją Lietuvoje dabar atlieka delfinai. Tačiau delfino neatveši į kitą miestą, o japoniški karpiai yra daug lengviau transportuojami, nes yra mažesni – apie 60 cm ilgio. Padaromi baseinai ir vaikai su tomis žuvimis gali žaisti, jas glostyti ir patirti tikrai daug gerų gydančių emocijų“.
„Koi“, arba „nishikigoi“ yra įvairios paprastojo karpio (Cyprinus carpio) rūšys, kurios yra laikomos dekoratyviniais tikslais tvenkiniuose ar vandens soduose.
„Koi“ rūšys skiriasi savo spalva ir raštais. Pagrindinės spalvos - juoda, balta, raudona, geltona, mėlyna, kreminė. Populiariausia kategorija - „Gosanke“, kilusi iš „Kohaku“, „Taisho Sanshoku“ ir „Showa Sanshoku“ rūšių.
Žodis „koi“ yra japoniškos kilmės ir reiškia tiesiog karpį. Tai gali būti tiek paprasta pilka žuvis, tiek spalvotosios rūšys. Tai, ką mes vadiname „koi“, Japonijoje įvardinama kaip „nishikigoi“. Japonų kalboje „koi“ taip pat gali reikšti aistrą ar meilę; taigi Japonijoje „koi“ yra meilės ir draugystės simboliai.
Parodos programa
Alytaus miesto savivaldybė suteikia galimybę visiems nemokamai aplankyti parodą, kuri vyks Alytaus miesto teatre (Rotušės a. 2), stebėti pasirodymus, išgirsti paskaitas bei mokymus.
Birželio 14 d. bonsų ir suisekių paroda veiks nuo 10 iki 20 val.
Nuo 12 iki 17 val. visi norintys galės mokytis bonsų formavimo paslapčių, kurias atskleis Pioter Czerniachowski (Lenkija), Milan Ročkos (Slovakija), Rui Ferreira (Portugalija), Wlodzimierz Pietraszko (Lenkija), Milan Karpisek (Čekija).
14 val. paskaitoje „Nepažinta Japonija“ japonų kalba bendraujantis lietuvis Andrius Geležauskas moksleiviams pasakos apie Japonijos kultūrą, keliavimo ypatumus, pristatys japoniško maisto kultūros paslaptis.
18.15 val. koncertuos nuotaikingoji džiazo pianistė Keiko Borjeson McNamara, Alytaus diksilendas ir šokių studija „Alemana“.
Birželio 15 d. lankytojai galės grožėtis ne tik mažaisiais medeliais, bet ir karpiniais iš popieriaus, išgirsti japoniško maisto gaminimo paslaptis (Japonijos ambasada).
Nuo 12 iki 16 val. bus galima stebėti bonsų formavimo techniką (Salavatore Liporace (Italija), Mauro Stenberger (Italija), Yoshi Takada (Japonija), Christian Przybylski (Vokietija)), 10 val. pažinti kelionių po Japoniją ypatumus („Kur, kada ir kaip“ (A. Geležauskas)), 15 val. pasinerti į kraštovaizdžio apšvietimo subtilybes (pristato www.sodo.lt), 16 val. stebėti kimono demonstravimą (A. Juraškaitė).
Ypatingas dėmesys 11 val. bus skirtas ikebanos gėlių komponavimo praktinio mokymo seminarui (L. Vanagienė), ir nishikigoi karpiams, kurie dar vadinami plaukiojančiais brangakmeniais. Galimybę pamatyti tikrus imperatoriškus karpius bei 14 val. išgirsti paskaitą apie šių nepaprastų žuvų auginimą savo namų tvenkiniuose suteiks tarptautinio Nishikigoi rėmimo centro, besirūpinančio šiuo nacionaliniu japonų paveldu, įkūrėjas Yoshi Takada. Paroda veiks nuo 10 iki 20 val.
Birželio 16 d. bus sudėlioti renginio akcentai. 10 val. vyks paskaita apie Nishikigoi karpius (Yoshi Takada), 11 val. stebins suisekių menas (Igor Barta), 12 val. bus pristatomos kraštovaizdžio apšvietimo galimybės (pristato sodo.lt), 13 val. - karpiniai iš popieriaus ir tekstilė (Aldona Wojciehowska (Lenkija) ir Marija Rufarova (Rusija), 14 val. vyks paskaita apie Japoniją „Nepažinta Japonija“ (A. Geležauskas). Paroda veiks nuo 10 iki 16 val.
Šis renginys – puiki proga vienoje vietoje ir vienu metu susipažinti su kitų tautų kultūra, menininkų darbais, pasigrožėti meno kolektyvų pasirodymais, o tuo pačiu apsilankyti alytiškių bei miesto svečių pamėgtoje Alytaus miesto gimtadienio šventėje „Šalis ta – Alytus vadinas“, kuri vyks birželio 14-16 dienomis Rotušės aikštėje ir kitose miesto erdvėse.