Naudokitės pigių skrydžių bendrovėmis

Dažnai patarinėju keliautojams rusiškuose interneto forumuose. Juose itin jaučiasi sustabarėjusi „sovietinė“ mąstysena. Štai vienas internautas klausia: kaip pigiausia traukiniu nuvažiuoti iš Belgijos į Italiją? Perklausiu – o ar būtinai traukiniu, juk tai daug brangiau negu skristi? Pasirodo, žmogus to nesuvokė.

Daugelio lietuvių įpročiai iki šiol panašūs: jie vis dar įsivaizduoja, kad pigiausia keliauti autobusu, po to – traukiniu, na, o skristi tikriausiai bus pernelyg brangu.

Iš tiesų jau seniai pasibaigė laikai, kai į Vakarų Europą pigiausia būdavo keliauti autobusais. Pamirškite ir brangius „Interrail“ traukinių bilietus, kuriais, atseit, galima neribotai keliauti po Europą. Jie leidžia važiuoti tik ribotą dienų skaičių, be to, turėsite primokėti už greituosius ir naktinius traukinius. Šiek tiek iš anksto suplanavus kelionę, skristi dažniausiai išeis pigiau.

Tokią padėtį nulėmė pigių skrydžių bendrovių plėtra. Lietuvoje jų veikia tik keletas (Ryanair, Norwegian), o pasaulyje tokių yra per šimtą. Labiau „tradicinės“ bendrovės, tokios kaip AirBaltic, taip pat buvo priverstos sumažinti skrydžių kainas. Daugiau pigių skrydžių bendrovių skraidina iš gretimų šalių – Lenkijos, Latvijos. Pasižiūrėkite jų maršrutus ir skrydžių kainas paieškos sistemose – whichbudget.com, skyscanner.net, swoodoo.lt ir kitose.

Tiesa, keliavimas šiomis bendrovėmis turi savo specifiką. Svarbu žinoti, kad jos dažnai (nors ne visada) skraidina ne į pagrindinius oro uostus, taip pat taiko didesnius bagažo apribojimus. Be to, jų bilietai gerokai pabrangsta priartėjus skrydžio datai.

Planuokite kelionę iš anksto

Pastaroji taisyklė galioja ir daugeliui „tradicinių“ bendrovių, kuriomis, ko gero, teks pasinaudoti skrendant į kitus žemynus – mat iki šiol dauguma bandymų įkurti pigių tolimųjų skrydžių bendroves žlugo, o likusiųjų (tokių kaip AirAsia) kainos ne itin nusileidžia tradicinių bendrovių siūlomoms.

Daugelis pigių skrydžių bendrovių skelbia akcijas likus 2-3 mėnesiams iki skrydžio. Neturistinio sezono metu pigesnių bilietų galima gauti ir prieš mėnesį. Tuo tarpu likus 2-3 savaitėms, bilietai gerokai pabrangsta. Brangiausi jie būna skrydžio išvakarėse – nes tuomet juos perka verslo keleiviai bei ištikti būtinybės, kuriems kaina mažiau svarbi. Todėl verta planuoti kelionę iš anksto. Užsisakykite skrydžių bendrovių naujienlaiškius – tuomet pirmieji sužinosite apie jų rengiamas nuolaidų akcijas.

Na, o planuojant tolimą kelionę už Europos ribų, verta dairytis bilietų dar anksčiau – bent prieš pusmetį. Jei galite, venkite skristi liepos pabaigoje, visą rugpjūtį bei Kalėdų laikotarpiu, kai skrydžių kainos pakyla kelis kartus.

Tolimųjų skrydžių geriausia ieškoti „meta“ paieškos sistemose, tokiose kaip momondo.com ar travelsupermarket.com, taip pat pačių skrydžių bendrovių tinklalapiuose. Juos reikėtų pirkti kredito, o ne debeto kortele, kad bendrovės žlugimo atveju atgautumėte pinigus iš banko. Pigiausi tolimi skrydžiai dažniausiai būna ne iš Vilniaus, o iš kurio nors didesnio Europos oro uosto, todėl paprastai sutaupysite pirkdami atskirą jungiamąjį skrydį iš Lietuvos iki jo.

Paprastai šalies kolonijinė praeitis išduoda, iš kur bus pigiausia į ją skristi. Jei tai Madagaskaras ar Senegalas – ieškokite skrydžių iš Paryžiaus, o jei Honkongas ar Australija – iš Londono. Palikite didelį laiko rezervą persėdimui ir atminkite, kad tolimųjų reisų registracija baigiama likus valandai iki skrydžio.

Pigi „paskutinė minutė“ – internete, o ne oro ouoste

Ką daryti, jei nesuplanavote kelionės iš anksto, o atostogauti vis vien norite? Išeitį gali pasiūlyti užsakomųjų skrydžių bendrovės, skraidinančios vadinamosiomis „atostogų kryptimis“ Ispanijoje, Graikijoje, Turkijoje, Egipte ir dar egzotiškesnėse šalyse. Jei reguliarieji skrydžiai paskutinę minutę tampa brangesni, šios „paketinius“ turistus skraidinančios bendrovės kartais nebrangiai išparduoda laisvas vietas lėktuve paskutinėmis savaitėmis ar net dienomis.

Iki šiol tebesklando mitas, kad oro uoste galima labai pigiai nusipirkti „paskutinės minutės“ kelionių paketus ar skrydžių bilietus. Jo vedini, lietuviai keliauja iki Vokietijos oro uostų nežinodami, kur ir kada skris. Atvykę jie sumoka nemažus pinigus už vadinamąją „paskutinę minutę“. Po to dar porą naktų pramiega oro uoste, kol galiausiai išskrenda.

Taip elgiasi tik nepatyrę keliautojai. Iš tiesų Frankfurto, Miuncheno, Kiolno ir kituose didesniuose oro uostuose įsikūrę gausybė kelionių agentūrų, reklamuojančių „paskutinės minutės“ paketus ar skrydžius. Tačiau jų niekaip nepavadinčiau pigiais: jų kaina dažniausiai svyruoja nuo 350 eurų kelionėms Europoje iki poros tūkstančių eurų „paketams“ už Europos ribų. Galiu jus užtikrinti, kad panaršę internete rasite gerokai pigesnę kelionę į tą pačią šalį panašiomis sąlygomis.

Yra daug tinklalapių, kuriuose „paskutinės minutės“ keliones ar skrydžius galima nusipirkti gerokai pigiau negu oro uoste. Be pačių užsakomųjų skrydžių bendrovių tinklalapių, Vokietijoje populiari svetainė ltur.com, o Didžiojoje Britanijoje – charterflights.co.uk. Nusipirkę kelionę internete, ne tik sutaupysite, bet jau pajudėdami iš Lietuvos būsite užtikrinti, kad tikrai išskrisite, be to, žinosite kelionės kryptį ir laiką, todėl neturėsite kelias paras tūnoti oro uoste.

Pirkite kelionę internete, o ne biuruose

Kai pasakojau draugams, jog neseniai buvau Brazilijoje, kas antras jų užklausdavo: „O su kokia agentūra keliavai?“ Jie nustebdavo, kad keliavau pats, be jokios agentūros, nusipirkęs skrydį internete tiesiogiai iš skrydžių bendrovės. Dar labiau jie nustebdavo sužinoję, kad taip kelionė išėjo penkiskart pigesnė.

Įsisąmoninkite – pigiausia keliones pirkti internete, o ne kelionių biure. Internetas turi ir daugiau privalumų. Jokia agentūra nesuteiks jums tokio didelio kelionių ar skrydžių pasirinkimo. Be to, prieš apsispręsdami, galite neskubėdami apsvarstyti, palyginti kainas, susipažinti su taisyklėmis, pasidomėti viešbučių įvertinimais ar pasiskaityti kitų keliautojų įspūdžius. Pastaruoju metu pirkti skrydžius internete tapo itin patogu – mat dauguma skrydžių bendrovių dabar parduoda elektroninius bilietus, kuriuos galima įsigyti neišėjus iš namų.

Tam, kad nupirktumėte skrydį ar suorganizuotumėte kelionę internete, reikės kredito ar debeto korteles. Geriausiai žinomas VISA ar Mastercard korteles priims absoliuti dauguma tinklalapių, o debetines – tik mažuma. Daugelio (ne visų) bendrovių skrydžius galėsite nusipirkti ir pasinaudoję giminaičio ar draugo kortele, tačiau patogiausia turėti savo kortelę.

Dažnai tą patį skrydį galima nusipirkti iš kelių tinklalapių – ne tik tiesiogiai iš skrydžių bendrovės, bet ir iš internetinių kelionių agentūrų. Dažniausiai pastarasis variantas nepasiteisina – kaip ir pirkimas kelionių biure. Mat agentūros paprastai prideda papildomą aptarnavimo mokestį. Kartą internetinėje kelionių agentūroje radau skrydį iš Londono į Braziliją ir atgal už 270 svarų. Atrodė, labai pigu. Tačiau, užuot jį nusipirkęs, patikrinau pačios skrydžių bendrovės tinklalapį. Jame nusipirkau tą patį skrydį už 259 svarus.

Tiesa, pasitaiko ir išimčių, kuomet agentūrų tinklalapiuose skrydžiai būna šiek tiek pigesni.

Nepirkite organizuotų kelionių, o organizuokitės jas patys

Dažnokai tenka susidurti su tokia situacija: žmogus prašo surasti kuo pigesnę kelionę ir priduria: „kad būtų viskas įskaičiuota“. Tai absurdas. Beveik visada išeis pigiau skrydžius ir nakvynę užsakyti atskirai. Išimtis gali būti kai kurie paskutinės minutės pasiūlymai.

Daugelis lietuvių, paraginti pirkti skrydžius atskirai, išsigąsta, jog nepavyks surasti tinkamo viešbučio. Be reikalo – yra šimtai tinklalapių, kuriuose galima tai padaryti net nakvynės išvakarėse. Neblogi yra hotelscomparison.com ir hotelscombined.com, lyginantys kainas daugelyje užsakymo sistemų ir surandantys pigiausią variantą. Mažiau išrankūs gali užsisakyti hostelį – pavyzdžiui, hostelsclub.com ar hihostels.com tinklalapiuose.

Labai svarbu prieš užsakant viešbutį pasižiūrėti nepriklausomus jo vertinimus, kuriuos internete parašė kiti keliautojai, – pavyzdžiui, tripadvisor.com. Nebūkite suvedžioti dirbtinai pagražintų nuotraukų ir liaupsių paties viešbučio tinklalapyje! Tokia šališka informacija labai dažnai neatitinka realybės (tai ypač dažnai pasitaiko Londono, Paryžiaus ir kitų didmiesčių viešbučiuose).

Na, o kelionių, kuriose „viskas įskaičiuota“, apskritai nepatariu pirkti. Ne vien dėl to, kad jos pernelyg pabrangintos. Pietūs ir vakarienė kaskart vis kitoje užeigoje ar vietovėje leis jums geriau pažinti šalį, susipažinti su skirtinga virtuve, pabendrauti su vietiniais žmonėmis. To nepatirsite, jei praleisite visą dieną viešbutyje ir kaskart maitinsitės jo restorane.

Savotiška alternatyva viešbučiams – nakvynė pas žmones, užsiregistravusius couchsurfing.com arba hospitalityclub.org tinklalapiuose. Šie klubai skirti ne tik nakvynei, bet ir keliautojų tarpusavio bendravimui, kultūrų pažinimui. Norėdami apsistoti pas jų narius, jūs ir patys turėsite jais tapti. Tai nereiškia, kad privalėsite apnakvydinti kitus savo namuose, jei neturite tam galimybių ar nenorite. Vis dėlto klubų idėja paremta atvirumu ir geranoriškumu, todėl iš jūsų bus jo tikimasi. Nakvynė pas vietinius žmones leis jums geriau pažinti jų kultūrą, kalbą, maistą... O argi ne dėl to keliaujate?

Vežkitės kuo mažiau mantos

Vis daugiau skrydžių bendrovių (ne tik pigių) reikalauja atskirai susimokėti už bagažą – ir tai nėra labai pigu. Todėl, jei galite, keliaukite tik su rankiniu bagažu. Atkreipkite dėmesį į leidžiamus rankinio bagažo matmenis bei svorį – tai priklauso nuo konkrečios skrydžių bendrovės. Kai kurios leidžia neštis į lėktuvą tik 6 kg, kitos – 7, 8 arba 10, o easyJet išvis svorio neriboja (tik matmenis).

Skrendant ekonomine klase paprastai leidžiamas tik vienas rankinio bagažo vienetas – išimtys rankinukams ar kompiuteriams daromos vis rečiau. Atkreipkite dėmesį ir į tebegaliojantį skysčių apribojimą rankiniame bagaže: jų pakuotės turi būti ne didesnės kaip 100 ml, be to, jos visos turi tilpti į specialų 1 litro maišelį.

Jei vis dėlto ketinate registruoti bagažą, atidžiai įsiskaitykite į skrydžių bendrovės taisykles: aviakompanijos riboja ne tik bagažo svorį (paprastai 15 arba 20 kg), bet ir jo vienetų kiekį (vienas arba du). Už papildomą bagažą gali tekti sumokėti daugiau negu už patį skrydį. Galų gale, bagažo perteklius apskritai apsunkina keliones, todėl patyrę keliautojai jo vengia. Tačiau net ir jie kartais tik kelionės pabaigoje įsitikina, kad galėjo apsieiti be trečdalio pasiimtų daiktų!

Šaltinis
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)