Turizmo verslas pamažu atsitiesia, tačiau karantino metu patirti nuostoliai bei investicijos į saugumo palaikymą dar kurį laiką neleis pasiekti praėjusių metų lygio, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Keliaujant Lietuvoje – prioritetu laikomas saugumas

Projekto „Surink Lietuvą“ autorė ir koordinatorė Lina Baublienė tikina, kad tik prasidėjus karantinui, žmonės baiminosi palikti namus, tad netgi apie keliones gimtinėje nebuvo nė kalbos. Sušvelninus karantino sąlygas, bendravimo bei įspūdžių išsiilgę žmonės pradėjo lankytis įvairiuose Lietuvos kampeliuose, nepamiršdami medicininių kaukių, dezinfekcinio skysčio bei laikydamiesi saugaus atstumo, rinkdamiesi atviresnes erdves.

Pasak jos, šis sezonas yra išskirtinis, mat per karantiną daugelis žmonių atrado pažintinius takus, piliakalnius, parkus ir kitas lankytinas vietas, kurioms anksčiau buvo skiriama mažiau dėmesio.

„Pastebima, kad šį sezoną žmonės linkę keliauti mažesnėmis grupėmis, neskuba apsistoti kempinguose ar viešbučiuose, tad dažniausiai renkasi vienos dienos kelionę“, – situaciją apžvelgia L. Baublienė.

Ji priduria, kad nors būriavimosi vis dar privengiama, žmonės vis labiau atsipalaiduoja ir nebevaržo savęs, norėdami pasižvalgyti dar neaplankytose Lietuvos vietovėse, todėl turizmo šalyje kreivė kyla aukštyn. Tiesa, L. Baublienė teigia, kad prie to prisideda ir pastangas suteikti saugumo garantijas dedantys verslininkai, turizmo centrai bei patys gyventojai, jaučiantys atsakomybę už save ir aplinkinius.

Nacionalinės turizmo skatinimo agentūros „Keliauk Lietuvoje“ vykdyto vietinio turizmo tyrimo duomenimis, 2019–2020 metais ilgąsias atostogas Lietuvoje praleido net 7 iš 10 šalies gyventojų. Tyrimo rezultatai taip pat atskleidė, kad 82 proc. keliautojų, pasirinkusių išvykas be nakvynes, mažiausiai vieną kartą rinkosi vienos dienos kelionę.

Keliautojai domisi įvairiais turizmo būdais

Šakių Turizmo informacijos centro (TIC) direktorė Ieva Bernotaitė sako, kad dėl karantino kurį laiką keliautojų srautų nebuvo išvis, o dabar galima džiaugtis, jog Šakių rajono turizmas atsitiesė. Ji pasakoja, kad Šakiuose atsirado nemažai rengiančių reguliarias ekskursijas ir priimančių pavienius turistus.

„Šiuo metu visi lankytini objektai veikia pilnu pajėgumu, turistų srautai intensyvėja. Negana to, po karantino keliautojai skuba aplankyti ir naujausio objekto ant Sudargo piliakalnių šlaito – skulptūros Dž. D. Selindžerio romanui „Rugiuose prie bedugnės“. Pastebime pavienius keliautojus, kurie ypač mėgsta lankyti dvarus bei piliakalnius ir maisto mylėtojus, kurie atvyksta čia susipažinti su kulinariniu krašto paveldu“, – pasakoja I. Bernotaitė.

Zyplių dvaro ansamblyje veikiančio restorano „Kuchmistrai“ įkūrėjas Arūnas Tarnauskas teigia, kad net ir pasibaigus karantinui, prioritetu išlieka saugumo rekomendacijos. Būtent čia gastronomijos mylėtojai iš visos Lietuvos atvyksta pailsėti nuo miesto šurmulio, pasilepinti didikų virtuvės patiekalais ir pasimėgauti ypatinga dvaro ansamblio aplinka. Karantino suteiktas atokvėpis restorano komandai leido įgyvendinti ir ilgai brandintą planą – išplėsti restorano terasą.

„Karantino laikotarpiu netrūko iššūkių, tačiau gimė kūrybiški sprendimai. Siekiame, kad mūsų svečiai jaustųsi saugiai ir užtikrintai. Lietuviai šią vasarą, kaip niekada, ištroškę aplankyti naujas vietas, todėl tikimės, kad mūsų pokyčiai taps indėliu į turizmo regione skatinimą“, – tikisi A. Tarnauskas.

TIC direktorė I. Bernotaitė keliautojams siūlo išbandyti Šakių rajone siūlomas turizmo pramogas, skirstomas į tris tipus: dvarišką, zanavykišką ir gamtinį turizmą. Norintiems susipažinti su dvarų istorija ir didikų gyvenimu rekomenduojama apsilankyti Zyplių, Kidulių, Gelgaudiškio dvaruose, apžiūrėti išpuoselėtus parkus, meno ekspozicijas, muziejus ir bent vienai dienai atitrūkti nuo rutinos bei rūpesčių.

Siekiantiems artimiau pažinti Zanavykų kulinarinį krašto paveldą, siūlomos įvairios patiekalų bei gėrimų degustacijos, maisto gaminimo edukacijos bei kulinarinė-edukacinė programa „Zanavykų ragaučius“.

Veiklos netrūksta ir vertinantiems poilsį gamtos apsuptyje – čia gaivina šaltinio vanduo iš Šventaduobės, turistus traukia menininkų dirbiniais bei skulptūromis garsėjantis Lukšių miestelis. Keliautojai taip pat visuomet naudojasi galimybe pasivaikščioti šalia Nemuno upės, užkopti į Sudargo piliakalnį.

Gyvenimas grįžta į senas vėžes

I. Bernotaitė, pastebi, kad šiuo metu keliautojai dažniau renkasi turistauti Lietuvoje, užuot vykę į užsienio šalis – juos vienija noras padėti atsigauti šalies ekonomikai ir prisidėti prie tarpusavio gerovės kūrimo. Po dar neaplankytas šalies vietas keliaujantys lietuviai siekia artimiau susipažinti su gimtuoju kraštu, vertina čia vyraujančią ramybę, tankius miškus, išpuoselėtus pažintinius takus, piliakalnius, tačiau ieško ir ne tokių tradicinių objektų.

„Keliautojų priverstinis buvimas namuose tik dar labiau paskatino keliauti, tyrinėti dar nematytas vietas, svetingus veidus, atrasti Lietuvos istoriją atkuriančias vietas, labiau įsigilinti į lankomus šalies objektus“, – sako I. Bernotaitė.

Restorano įkūrėjas A. Tarnauskas tikina, kad svečiai domisi krašto istoriją pristatančiomis degustacijomis, noriai rengia šeimos šventes, kurias dėl karantino teko atidėti. Nors veiklos stabdymas karantino metu turėjo skaudžių pasekmių rezultatams, džiugina augantys lankytojų srautai.

„Džiaugiamės matydami į restoraną užsukančius svečius, norinčius susipažinti su Lietuvos didikų virtuvės paveldu, pasinerti į gastronomines keliones laiku. Smagu ir tai, jog lankytojai vis dažniau teiraujasi apie galimybę restorane surengti gimtadienio, krikštynų ar vestuvių šventę – Zyplių dvaro lokacija ir mūsų restorano salės bei terasa puikiai tinka kamerinėms šventėms su pačiais artimiausiais. Žinoma, dėdami visas pastangas užtikrinant lankytojų saugumą, prašome restorano svečių būti sąmoningiems ir laikytis Vyriausybės rekomendacijų“, – kalba A. Tarnauskas.

Turizmo ekspertai taip pat priduria, jog šiuo metu Lietuvoje apstu keliones šalyje skatinančių iniciatyvų, kaip antai „Šlamučio slėpynės“, „Pažinimo apyrankė“, Latvijos ir Lietuvos Kuržemės pažinimo žaidimas, įvairūs „Keliauk Lietuvoje“ skelbiami pažintiniai maršrutai.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją