Ko tik neteko prisiklausyti prieš kelionę apie šią šalį: „čigonai, vagys, sukčiai, tinginiai, vargšai... Kur jus velnias neša – apvogs, nurengs, nuaus, kurą išleis...“ Tačiau pakeliavus ir pamačius Rumuniją savomis akimis bent jau man sugriuvo daug išankstinių stereotipų. Per dvi savaites niekas mūsų nesumušė, neapvogė, neapiplėšė, nors keliaudami kemperiu – nameliu ant ratų – nakvojome ir vidury laukų ar tiesiog miesto gatvėje.
Nebuvo jokios rimtesnės konfliktinės situacijos. Net visur zujantys policininkai, kurių ten išties gausu, ir tie sustabdė vienintelį kartą patikrinti dokumentus. O štai gerų įspūdžių – nors vežimu vežk. Ką aplankyti, ką pamatyti, ten gali surasti kiekvienas: puiki gamta, senoviški kaimai ir miesteliai, kalnai, pilys, miestai, galų gale – puikus pajūris.
Saugumas
Stereotipas, kad Rumunija – nesaugi šalis, susiformavo prieš 15–20 metų. Tada ten tikrai būta visko, tačiau to „visko“ būta ir kone kiekvienoje kitoje Rytų Europos šalyje (prisiminkime, kaip kokiais 1994 metais skubėdavome kuo greičiau pervažiuoti Lenkiją, kur siautė visokie pakelių plėšikai). Dabar jau kuris laikas ten gan saugu. Matėme daugybę policijos – ne tik miestuose ar keliuose, bet ir miesteliuose, net kaimuose. Didžiuliame prekybos centre, panašiame į mūsų „Akropolį“ taip pat matėme gausybę apsaugininkų, ne tik bendrose erdvėse, bet ir atskirose didesnėse parduotuvėse. Net viename kempinge pajūryje takais nuolat marširavo pistoletu ir bananu ginkluotas apsauginis. Regis, tai matant, turėtum jaustis nejaukiai, tačiau taip nebuvo ir, kaip minėjau, per porą savaičių jokių incidentų nepatyrėme.
Čigonai
Beje, vasaromis jie pasklinda po visą Europą, neaplenkdami ir Lietuvos, kur pakelėse bruka visokį šlamštą pravažiuojantiems ir verčiasi kitokiais ne visai legaliais būdais. O pačioje Rumunijoje keliaudami čigonus matėme vos keletą kartų, porą kartų jų vaikai buvo priėję paprašyti išmaldos. Ir viskas. Na, o tikrieji rumunai, kurie save tokiais laiko, pavadinti čigonais, sako, netgi supyksta. Tačiau su turistais rumunai bendrauja labai maloniai, šiltai. Nors užsienio kalbas mokančių sutikome labai nedaug, tačiau net ir nemokėdami stengiasi padėti kuo galėdami arba ieško to, kas galėtų susišnekėti.
Ekonomika
Pajūris
Kažkodėl dauguma lietuvių, norinčių pailsėti tuose kraštuose prie Juodosios jūros, mieliau renkasi Bulgariją. Rumunija tokiam poilsiui tarsi neegzistuoja. Tačiau puikų pajūrį turi ir ji. Dar daugiau – krantas ne uolėtas, paplūdimys – panašus kaip prie mūsų Baltijos. Šalia uostamiesčio Konstantos yra kurortas Mamaja – kiek panašus į mūsų Palangą. Jis siaurame žemės ruože tarp jūros ir ežero driekiasi keletą kilometrų ir visas apstatytas viešbučiais, pensionais, kempingais. Gali rinktis pagal norą ir kišenę. Kurortas sparčiai tvarkomas, jau rekonstruota centrinė gatvė, pėsčiųjų promenada centre, o ir pakraščiai pastebimai keičiasi. Paplūdimyje gali nemokamai gulėti ant savo rankšluosčio, gali išsinuomoti gultą ar skėtį.
Be to, Mamaja garsėja lyno keltuvu: už 20 lėjų gali persikelti iš kurorto pakraščio į jo centrą kabinoje virš namų stogų. Šalia kempingo, kuriame buvo apsistoję, veikė savitarnos restoranas – tokie kurorte gan populiarūs. 3 žmonių šeima sočiai papietauti gali už 40–60 litų, ir visa tai – vos 50 metrų nuo paplūdimio.
Transilvanijos sostinė – Klužas Napoka
Pirmas kiek rimtesnis stabtelėjimas buvo antrajame pagal dydį Rumunijos mieste Kluže Napokoje (Cluj Napoca). Tai Transilvanijos regiono, garsėjančio grafu Drakula ir viskuo, kas su juo susiję, sostinė (apie Drakulą – kiek vėliau, kitoje dalyje).
Turtinga istorija pasižymintis Klužas Napoka gali didžiuotis ir išlikusiu jaukiu senamiesčiu, beje, gan gerai sutvarkytu. Iš kitų 18–19 a. pastatų miesto centre išsiskiria Nacionalinis teatras, vakarais dar ir įspūdingai apšviečiamas. Istorinėje miesto dalyje vasarą beveik nuolat vyksta įvairūs festivaliai, koncertai ir kitokie renginiai. Mums teko stebėti sunkiojo roko koncertą, surengtą pagrindinėje miesto aikštėje šalia paminklo rumunų ir vengrų karaliui Matejui.
Druskos kasykloje – pramogų parkas
Pasivaikštinėjus po šurmuliuojantį Klužą Napoką, toliau keliavome link Turdos druskos kasyklų (Salina Turda). Druska čia buvo kasama nuo gilios senovės iki pat 20-o amžiaus, kol jo pabaigoje kasykla baigė savo darbą ir buvo pritaikyta turizmui. Ir pritaikyta tikrai sumaniai: čia galima rasti ne tik haloterapijos centrą ar senoviškus druskos kasimo eksponatus, bet ir didžiausioje kasyklos patalpoje, esančioje kelios dešimtys metrų po žeme, įrengtą savotišką futuristinį pramogų parką.
Senu, bemaž kilometrą vedančiu tuneliu iš kasyklų galima išeiti į Turdos miestelį, na, o šalia automobilių parkingo veikiančiose suvenyrų parduotuvėlėse jums pasiūlys pačios įvairiausios druskos.
Sigišoara – Transilvanijos perlas
Vienas iš Sigišoaros simbolių – Laikrodžio bokštas. Laikrodyje yra septynios medinės judančios romėnų dievų statulėlės, atitinkančios savaitės dienas. Nišoje greta laikrodžio galima išvysti figūrėles, simbolizuojančias Dieną ir Naktį, Teisingumą, Pasaulį, Įstatymus ir kt.
Amatininkais garsėjusioje Sigišoaroje kiekviena meistrų gildija turėjo prižiūrėti kažkurią dalį gynybinės sienos, jų žinioje buvo ir gynybiniai bokštai. Ir šiandien galima aplankyti Audėjų, Siuvėjų, Batsiuvių ir kitus išlikusius bokštus.
Šaltinis: www.platumos.lt