Oras visame regione gruodžio gale bjaurus. Miunsteris pasitinka +9 C, vėju ir dulksnojančiu lietumi. Vėjas sulaužo lietsargį tik išėjus iš stoties. Vadinasi, jis man visą dieną tarnaus tik kaip stogas pridengti fotokamerą, nes dėl lietaus nespėju valyti objektyvo.
Aasee parkas Miunsteryje
Pagal žemėlapį Miunsterio senamiesčio išdėstymas atrodo labai paprastas: mažesnis ratas aplinkui katedrą ir šiek tiek didesnis atskirtas platesnės gatvės. Realiai po pusvalandžio klaidžiojimo susipainiojau bažnyčiose ir vietoj katedros atsidūriau prie Aa ežero. 90 hektarų Aa ežero parkas 2008 metais buvo išrinktas gražiausiu Vokietijos parku.
Miunsteris. Prinzipalmarkt
Vokietijoje pasivaikščiojimo ir dviračių takų daugybė kiekvienam kaime, o oras pasitaikė nelabai tinkamas tyrinėti gamtos grožį. Galima tik įsivaizduoti, kaip smagu tame parke vasarą.
Miunsterio promenade
Žemėlapis nurodo, kad netoli ežero yra Miunsterio rūmai. Pakeliui bandau atspėti, kokia yra įspūdingo dydžio modernaus pastato paskirtis. Pasirodo, tai tiesiog bankas.
Miunsterio bankas
Iki Miunsterio rūmų veda labai gražus takas parku palei upę. Nesitiki, kad esu mieste.
Miunsteris. Pakeliui į rūmus
Miunsterio rūmai yra XVII a. baroko stiliumi pastatyta archivyskupo Maximilian Friedrich von Königsegg-Rothenfels rezidencija, nuo 1954 metų pastate įsikūrus universiteto administracija. Kažkodėl iš lauko žiūrint pastatas man priminė Rundalės rūmus Latvijoje.
Miunsteris. Erbdrostenhof
Rūmuose veikia universiteto botanikos sodas. Apsilankymas nemokamas. Augalų kolekcija nėra įspūdingo dydžio, tačiau pats sodas įrengtas labai gražiai ir panašu, kad yra mėgiamas ir lankomas ne tik turistų, bet ir vietinių. Atskiro pagyrimo žodžio nusipelnė jame esantis nemokamas viešasis tualetas. Tokios tvarkos ir švaros seniai nebuvau mačiusi net Vokietijoje.
Paprastai, jei mieste yra katedra, tikimasi, kad ji bus įspūdingiausia. Miunsteryje tokia daugybė įvairiausių religijų, įvairiausio dydžio maldos namų, kad katedra tėra vieni iš jų.
Pažiūrėjus į žemėlapyje nurodytus lankytinus objektus, apima neviltis. Nors viskas pasiekiama pėsčiomis, lankytinų objektų gausa neįtikėtina. Čia pat Šv. Lamberti bažnyčia, Kiepenkerl paminklas, seniausias Miunsterio pastatas Krameramthaus, įspūdinga moderni biblioteka, XIV a. gotikos stiliaus Miunsterio rotušės pastatas, vienas iš nedaugelio tokių Vokietijoje, barokinis Erbdrostenhof pastatas ir dar eilė pastatų, į kuriuos žiūrint kyla klausimas, ar tai eilinis senamiesčio namas, ar istorinis paminklas.
Miunsterio biblioteka
Net ir nusprendus daugiau nebeieškoti lankytinų objektų, kiekvienoj senamiesčio gatvelėje iškyla tas pats klausimas „O čia kas?“ Susidaro įspūdis, kad eilinių namų Miunsterio senamiestyje tiesiog nėra.
Žiedinis senamiesčio gatvelių išdėstymas nėra toks paprastas. Išėjus iš Lamberti bažnyčios pro kitas duris nei įėjau, atsiduriu ne prie barokinio Erdbrostenhof bei Domininkonų bažnyčios komplekso, o netoli Budden bokšto, visiškai priešingoje pusėje. Pieštuką primenantis 20 metrų aukščio statinys buvo pastatytas 1150 metais ir yra viskas, kas likę iš kadaise buvusios gynybinės miesto sienos.
Miunsteris. Buddenturm-budden bokštas
Kiekvienas toks paklydimas atveda prie kažko naujo ir nematyto, kai laikas nespaudžia, nėra didelio skirtumo, ką gražaus pamatysiu. Pikta pasidaro, kai žiedinėje sankryžoje nepataikau į reikiamą gatvę ir vietoj traukinių stoties atsiduriu prie dar vienos bažnyčios.
Suvokiu, kad Miunsteryje lankytinų vietų yra tiesiog per daug vienai dienai ir kitą kartą nėra ko sėdėti Dortmunde, reikia maut tiesiai į Miunsterį, skirti jam keletą dienų ir ramiai viską apžiūrėti, o ne lakstyti iš parko į rūmus, iš rūmų į bažnyčią ir galiausiai, kai jau visko per daug, tiesiog neberasti kelio iki stoties.
Kitam kartui lieka neaplankytas visi iš daugiau nei 30 mieste esančių muziejų bei Kuhviertel kvartalo barų. Jei bjaurią, pilką žiemos dieną Miunsteris daro didžiulį įspūdį, neabejoju, kad jis dar nuostabesnis šiltuoju metų laiku.
Inos Ledkalnynės nuotraukos