Taip pat skaitykite: 10 pasaulio salų, kuriose populiacijos tankis - sunkiai suvokiamas
Sekite Perpasaulį.lt naujienas Facebooke! Tapkite mūsų gerbėju ir naudingas žinias keliaujantiesiems bei naujausius keliautojams aktualius įvykius sužinokite pirmi! Taip pat skaitykite Perpasauli.lt naujienas ir savo išmaniajame telefone. Parsisiųsti programėles: „Android“.
Šių metų balandžio 13-ąją Europoje gimė nauja valstybė. Tarp Serbijos ir Kroatijos įsikūręs Liberlendas gyvuoja vos apie mėnesį tačiau jau turi ir vėliavą, ir himną, ir laikinąją vyriausybę, ir net šūkį, kuris skamba taip „Gyvenk ir leisk gyventi!“ Oficialus valstybės pavadinimas yra Laisvoji Liberlando respublika (angl. Free Republic of Liberland). Tiesa, dar nėra oficialiai patvirtinta ar Liberlendas yra tikra valstybė ir ar apskritai jis gali tokia tapti.
Kas tas Liberlendas?
Tai visiškai nauja „valstybė“ užimanti vos 7 kvadratinius kilometrus niekam nepriklausančios žemės, esančios pietryčių Europoje. Turbūt geriausias Liberlendo bruožas – čia nėra jokių mokesčių ir valstybės institucijų, išskyrus prezidentą Vit Jadlicką. Pastarasis pareiškė, kad Liberlendas yra priemonė mokėti kiek galima mažiau mokesčių, arba nemokėti jų išvis, ir gyventi nieko nereguliuojamiems.
Pats save paskelbęs prezidentu, Jadlicka yra pozityviai nusiteikęs ir mano, kad Liberlendas gali gyvuoti ir net didinti savo teritoriją! Internetiniame Liberlendo puslapyje www.liberland.org rašoma, kad mintis įsteigti šią valstybę kilo dėl nesibaigiančio Kroatijos ir Serbijos ginčo dėl pasienio zonos. Tiek Serbija, tiek Kroatiją gegužės pirmosiomis dienomis atsisakė ryšių su Liberlendu ir užblokavo prieigą prie jo. Po mažiau nei paros Liberlendo prezidentas Vit Jadlicka buvo sulaikytas Kroatijos pareigūnų, nes neteisėtai kirto sieną į šalį, kurios prezidentu pats ir pasiskelbė.
Liberlendo gyventojai
Pasirodo, kad Liberlendo piliečiu gali tapti ne bet kas. Jei norite būti pilnaverčiu Liberlendo gyventoju, turite siųsti savo gyvenimo aprašymą arba užpildyti pilietybės blanką. Liberlendo prezidentas reikalauja, kad žmonės, norintys būti šios „valstybės“ piliečiais būtų pagarbūs kitiems žmonėms, nepaisant jų įsitikinimų, orientacijos, rasės ar religijos, gerbtų privačią nuosavybę, kuri pagal Liberlendo įstatymus yra griežtai neliečiama, neturėtų komunistinės, nacistinės ar kokios nors kitos ekstremistinės praeities ir nebūtų praeityje bausti už kokius nors kitus nusikaltimus.
Svarbiausia, visi būsimieji Liberlendo gyventojai turi laikytis jau minėtojo šūkio „Gyvenk ir leisk gyventi!“ Jei žmogus, norintis gyventi Liberlende neatitinka bent vieno iš šių reikalavimų, jo prašymas net nesvarstomas. Atrodo neįtikėtina, tačiau per pirmąją savo gyvavimo savaitę Liberlendas sulaukė daugiau nei 220 tūkst. paraiškų iš viso pasaulio, jo internetinis puslapis buvo aplankytas daugiau nei 1,2 milijono kartų, Facebook puslapį pamėgo apie 100 tūkst. žmonių, o į Google paiešką Liberlendo vardas buvo įvestas beveik du milijonus kartų. Tiesa, kol kas Liberlende niekas negyvena.
Nori būti gražia ir jaukia valstybe
Visas šios naujausios mikrovalstybės plotas yra apaugęs miškais, keliai čia siaubingos būklės. Liberlende dabar stovi tik vienas vienintelis apgriuvęs namelis. Tam, kad Liberlendas taptų gražia, žmones traukiančia valstybe, jos prezidentas Vit Jadlicka susitarė su savanoriais miesto planuotojais, kurie prezidentui siunčia savo kurtus planus, kuriuose pavaizduota, kaip turėtų atrodyti ši naujausia Europos valstybė.
Liberlendo valdžia taip pat sulaukė pasiūlymų čia įsteigti pašto skyrių, žemės registravimo programą, telekomunikacijos bendrovių antenas ir net saulės energijos kolektorius. Net pati Liberlendo konstitucija yra paremta savanoriavimu. Prezidentas Vit Jadlicka naujienų portalams sakė: „Mes turime išskirtinį konstitucijas išmanantį advokatą, kuris mums dirba dvidešimt keturias valandas per parą, septynias dienas per savaitę. Kai jis išklausė visą mūsų istoriją, sutiko mums padėti sukurti visą Liberlendo sistemą.“
Valdančioji jėga ir mokesčiai
Šiuo metu vis dar tikslinamas Liberlendo planas, tačiau jau dabar žinoma, kaip atrodys Liberlendo valdančioji jėga. Pagal planus, kurie yra dalinai paremti JAV, Jungtinės Karalystės, Šveicarijos ir kitų šalių konstitucijomis, Liberlendas turės dvidešimt oficialių atstovų, kurie turėtų būti renkami kas penketą metų ir kurie einamose pareigose galės išbūti neilgiau nei dešimt metų.
Liberendo sienos bus atviros visiems, o nuolatiniai gyventojai neprivalės mokėti mokesčių. Prezidentas apie mokesčius kalbėjo taip: „Gyventojai mokesčius mokėti turės tik remdami tam tikrus projektus.“ Nuožmus euroskeptikas Jadlicka sakė, kad Liberlendas prisijungs tik prie Šengeno zonos ir Europos laisvosios prekybos asociacijos, bet jokiu būdu ne prie pačios Europos sąjungos.
Tai jau ne pirma tokia valstybė
Liberlendas toli gražu nėra pirmoji kažkieno sugalvota valstybė pasaulyje. Vienas iš ryškiausių pavyzdžių yra Sylendas. Tai mažytė pseudovalstybė įkurta ant apleistos naftos platformos, netoli Jungtinės Karalystės krantų. Sylendas savo nepriklausomybę paskelbė 1967-aisiais.
Nors niekada nebuvo pripažintas kaip tikra valstybė, Sylendas turi savo vėliavą, himną ir net futbolo komanda. Tiesa, dabar Sylendo populiacija yra gerokai sumažėjusi. Anksčiau šioje „valstybėje“ gyveno iki dešimt žmonių. Tačiau dabar manoma, kad Sylende gyvena ne daugiau nei du pastovūs gyventojai. Šalis vos nežlugo kilus gaisrui. Čia taip pat vyko karas, kai keletas užsienio verslininkų norėjo užimti Sylendo teritoriją. Ši „valstybė“ laikoma sukčių rojumi, nes čia negalioja daugelio šalių įstatymai.
Taip pat yra ir tokios valstybės, kaip Ladonija (angl. Ladonia), Kito Pasaulio Karalystė (angl. Other World Kingdom), Veivlendas (angl. Waveland). Žinoma, sukurti valstybę yra viena, tačiau nei viena šalis nėra laikoma tikra ir pilnaverte valstybe tol, kol jos nepripažįsta kitos valstybės.