Pateikiame mados dizainerių muziejus, kuriuose eksponuojami įspūdingiausi ir žymiausi apdarai, avalynė, rankinės bei kiti aksesuarai.
Niujorko Mados technologijos instituto muziejus – Niujorkas. Niujorko Mados technologijos instituto muziejus gali didžiuotis tokiomis mados pasaulio žvaigždėmis, kaip Nanette Lepore, Reem Acra ir abu „Sigerson Morrison“ dizaineriai. Šis muziejus vienas iš nedaugelio Niujorke yra nemokamas, ekspozicijos jame keičiamos, tad galima apžiūrėti įspūdingą instituto surinktą vienetinių tokių dizainerių, kaip Chanel, Halston, Alaia ir Balenciaga, kūrinių kolekciją. Naujausios surengtos parodos – apatinio trikotažo tendencijų pokyčiai ir renginys, skirtas klastočių temai. O kadangi tai Amerikos stiliaus sostinė, lankytojai paprastai būna taip pat stilingai apsirengę kaip modeliai.
Pierre‘o Bergé ir Yves‘o Saint Laurent‘o fondas – Paryžius. Velionio dizainerio Yves‘o St Laurent‘o bei jo ilgamečio gyvenimo ir verslo partnerio Pierre‘o Bergé santykiai įkūnyti filme „L‘Amour Fou“ („Beprotiška meilė“). Fondo pradžia buvo 2002 metais, kai Y. St Laurent‘as paskelbė apie savo pasitraukimą iš mados pasaulio ir pranešė ketinantis išsaugoti 5 tūkst. aukštosios mados aprangos ir 15 tūkst. aukštosios mados aksesuarų objektų, taip pat daugiau nei 50 tūkst. piešinių ir per 40 metų surinktų objektų, liudijančių apie Yves‘o St Laurent‘o kūrybingumą. Be abejo, čia eksponuojama daugybė dizainerio kūrinių, tačiau yra ir erdvė, skirta šiuolaikinių kūrėjų darbams, kuriuos įkvėpė dizaineris ir jo gyvenimas.
Gucci muziejus, Florencija. Šis muziejus 2011 m., 90-ojo mados namų jubiliejaus proga, buvo atidarytas įspūdinguose XIV a. rūmuose Sinjorijos aikštėje (it. Piazza della Signoria). Muziejuje rengiamos šiuolaikinio meno ir mados parodos, o nuolatinėje ekspozicijoje galima pamatyti tokius neįtikėtinus eksponatus, kaip „Gucci“ patobulintas1979 m. automobilis „Cadillac“. Pirmame aukšte veikia jauki kavinė, kurioje galima atsigaivinti ir pailsėti po intensyvaus turistinių objektų lankymo.
Viktorijos ir Alberto muziejus (Victoria & Albert Museum) – Londonas. Tai vienas didžiausių pasaulyje meno ir dizaino muziejų, tad kone kiekvienas čia ras sau įdomių eksponatų – neseniai čia surengtų parodų metu buvo galima apžiūrėti indišką tekstilę, keistus muzikos instrumentus ir skausmą sukeliančią avalynę.
„ModeMuseum“ („MoMu“) – Antverpenas, Belgija. 1988 m. keli novatoriški Belgijos dizaineriai – Walteris van Beirendonckas, Ann Demeulemeester, Driesas Van Notenas, Dirkas Van Saene‘as, Dirkas Bikkembergas, ir Marina Yee. – kartu pristatė savo darbus Londono madų savaitėje. Pasivadinę „Antverpeno šešetu“ („The Antwerp Six“), jie pakeitė mados pramonę bei savo gimtąjį miestą ir parodė, kad Belgija yra daugiau nei jaunesnioji Prancūzijos sesuo. 2002 Antverpene buvo atidarytas „ModeMuseum“ arba „MoMu“, kuriame didžiausias dėmesys skiriamas Antverpeno šešetui ir jų amžininkams, tačiau jis buvo išplėstas ir dabar jame eksponuojami ir šiuolaikiniai dizaineriai.
Jis įsikūrė ant kalvos šlaito baskų žvejų kaimelyje Chetarijoje, kur gimė dizaineris. Muziejuje galima apžiūrėti garsiąją maišo formos suknelę ir laisvus, apačioje sutrauktus švarkus, taip pat ir kitus per šešis produktyvius dvidešimtojo amžiaus vidurio dešimtmečius jo sukurtus drabužius.
„Palazzo Fortuny“ – Venecija. Mariano Fortuny šiais laikais galbūt nėra plačiai žinomas, bet XX a. pradžioje jis garsėjo madų pasaulyje savo smulkiai klostuotomis suknelėmis, kurias dėvėjo daugybė prabangiausių pasaulio damų – įskaitant pačią Condé Montrose‘o Nasto žmoną. Nuo 1956, metų muziejus įsikūręs M. Fortuny rūmuose Venecijoje, kur jis sukūrė didžiausią dalį savo kolekcijų.
„Bata“ batų muziejus –Torontas. Ką apie žmones atskleidžia jų avimi batai? Labai daug ką, jei esate Toronte įsikūrusio „Bata“ batų muziejaus“, kuriame pasakojama apie apavo istoriją, kuratorius. Eksponatai, kurie yra periodiškai keičiami, pasakoja apie įvairias šalis ir laikotarpius – čia galima išvysti batelius, kuriuos avėjo moterys su privalomai deformuotomis pėdomis Kinijoje, Amerikos indėnų pagamintus jukos sandalus, ir Ginger Spice sukurtus Didžiosios Britanijos vėliavos spalvų batus su platforma.
„SCAD FASH“ – Atlanta, Džordžijos valstija. Nors SCAD išsišifruoja kaip Savanos meno ir dizaino koledžas, jo naujasis mados muziejus 2015 m. spalį duris atvėrė Atlantoje. Pirmoji paroda buvo skirta Oscaro de la Rentos kūrybai. Koledžas įkūrė ir analogišką SCAD meno muziejų. O SCAD Mados muziejus, kurio plotas 2500 kv. m, skirtas drabužiams, tekstilei, juvelyriškai ir fotografijai. Jame taip pat įrengta konferencijų salė ir kitos erdvės.
„Simone“ rankinukų muziejus – Seulas, Pietų Korėja. Bendrovė „Simone“ gamina rankines tokiems šiuolaikiniams prekės ženklams, kaip „Marc Jacobs“ ir „Tory Burch“. Muziejuje, kuris duris atvėrė 2012 m., eksponuojami ne tik šie kūriniai, bet ir apžvelgiama rankinių istorija – galima apžiūrėti net XV a. rankinių pavyzdžius. Įdomu tai, kad pats pastatas, kuriame įsikūręs muziejus, yra rankinės formos.