Susibičiuliavęs su 14 pasaulio miestų, turintis pusę milijono gyventojų, įkurtas prieš tūkstantmetį, apsuptas smulkesnių miestelių (Fiurtas, Erlangenas, Švabachas), rėžiamas Pegnico upės miestas šiandien garsus savo kalėdinėmis mugėmis, puikia architektūra bei moderniausia Vokietijoje transporto sistema bei keliomis dešimtimis puikiai prižiūrimų muziejų.

Praeitame amžiuje nacionalsocialistai Niurnbergą pasirinko savo judėjimo, vertybių ir propagandos (arba, kaip šiandien sakytume, viešųjų ryšių) lopšiu, organizuodami čia didžiausias eitynes ir partinius sąskrydžius. Likimas lėmė taip, jog būtent šis miestas tapo ir jų nuopolio simboliu – būtent čia buvo organizuotas tarptautinis tribunolas, siekęs nuteisti nacistų nusikaltėlius, antisemitus bei didžiausius karo kaltininkus.

Žinia, jog Niurnbergo miesto teismas tuomet buvo geros būklės – jo nesugriovė sąjungininkų aviacija, šalia buvo ir saugus kalėjimas. Šiandien visas šis kompleksas vadinamas tiesiog teisingumo rūmais ir jame susibūrę visi miesto teismai bei areštinė su tardymo izoliatoriumi. Čia galima apsilankyti ir šiandien. Savo ruožtu belieka nebent pripažinti, jog architektūra – pritrenkianti ir žavėtis, jog senus laikus menantys pastatai puikiai atlieka savo funkcijas ir šią dieną. Kita vertus, nacistinės architektūros paveldo mieste galima pamatyti gana nemažai.

Miestas turi ir puikią susisiekimo sistemą – yra patogus ir gana apkrautas aerouostas, veikia jauniausias šalies metropolitenas, punktualiai kursuoja tramvajai ir autobusai, sustoja ir greitieji ICE, kiti tarpmiestiniai bei regioniniai ir priemiestiniai traukiniai, vietą po saule sėkmingai rado laivyba. Be to, pro miestą driekiasi ir keturios automagistralės bei keturi plentai.

Įdomu tai, jog nors Niurnbergas yra tik keturioliktas pagal dydį Vokietijos miestas, jo oro uostas yra apkrautas labiau (4 mln. keleivių per metus), nei visi Lietuvos kartu sudėjus. O miesto pagrindinė geležinkelio stotis savo įrengimu ir patogumu ne tik nenusileidžia, bet ir lenkia mūsų „Akropolius“ - viduje viskas pagal paskutinį technikos žodį. Ne blogiau ir gatvėse – jos plačios, o dviračių takų galima nebent pavydėti.

Vis dėlto, visame Niurnberge yra tik vienintelis dangoraižis, ir tas pats – toli nuo miesto centro, didžiausios visame regione firmos. Niurnbergo senamiestis mena dar 12-13 amžių, šiandien puikiai restauruotas ir skrupulingai prižiūrimas, todėl konservatyvūs miesto vadovai ir turistų akį traukiančiu paveldu besidžiaugiantys miestiečiai į aukštybinius pastatus žiūri su neslepiamu skepticizmu.

Kultūrinis Niurnbergo gyvenimas yra atskira, ilgo straipsnio reikalaujanti tema. Belieka tik paminėti, jog mieste yra devyni teatrai, didžiausias Vokietijoje kino centras (Cinecittà), nacionalinis Vokietijos muziejus... O kur dar galerijos, renginių salės, įvairūs koncertai ir festivaliai bei orkestrai, chorai, bendruomenės, mugės.

Vis dėlto, vainikuoja viską kasmet vieną Gegužės penktadienį rengiama „Mėlynoji naktis“ - tą naktį visame senamiestyje ir pastatų languose užsižiebia mėlynos lempos ir iki pat šeštadienio ryto vyksta įvairiausi kultūriniai renginiai (meno projektai, performansai, parodos, vaidinimai, koncertai, šokiai), kurių būna per 60.

Suprantama, visko apeiti vienam neįmanoma, tad tenka rinktis pagal senamiesčio dalį kurioje esi ir kas pačiam įdomiausia. Kažkas panašaus lyg ir pradedama organizuoti Vilniuje („Tebūnie naktis“), tad belieka tik palinkėti sėkmės. Niurnberge į šiuos renginius atvažiuoja daugybė turistų iš tolimų kraštų – Indijos, Kanados, Japonijos ir t.t., mat festivalis žinomas plačiai už Europos ribų.

Kitas nemažiau garsus ir milžinišką pasisekimą turintis miesto renginys – kasmet visą Gruodį, centrinėje miesto aikštėje vykstanti didžiulė, smagi ir nuoširdi kalėdinė mugė, kviečianti savo lankytojus karšto vyno aromatu, tekstilės gėrybėmis, gražiais rankų darbo žaislais, puikiomis dovanomis Kalėdų rytui bei skaniais užkandžiais ar šiaip maloniomis smulkmenomis.

O be to, toje mugėje parduodami ir garsieji imbieriniai meduoliai „Lebkuchen“, kuriais nuo seno didžiuojasi miestelėnai, niurnbergietiškos dešrelės. Taigi, vien gruodį „Marktplatz“ aikštėje apsilanko per milijoną žmonių.

Frankonijos sostinė aplink savo senamiestį turi gynybinę sieną, aukščiausiame taške – pilį ir aštuonias bažnyčias vien senajame mieste, veikia zoologijos sodas, yra didžiulė futbolo arena, talpinanti 46 tūkstančius žiūrovų.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją