Apie tai, kokia Palanga ir kokie jos svečiai perpasaulį.lt pasakojo Palangos miesto komisariato viršininkas Alvydas Katkauskas.

Lietuviai siautėja labiau negu užsieniečiai

„Kiekvienais metais vasarą padaugėja viešosios tvarkos pažeidimų ir juos dažniausiai padaro ne užsieniečiai, o lietuviai“ , – teigė viršininkas.

Vyro teigimu, tik pavieniai atvejai, kada pažeidimus padaro užsieniečiai: būtent poilsiaujantys lietuviai kelia daugiausiai rūpesčių policijai. Pašnekovas minėjo, kad į Palangą vieni atvyksta pailsėti ramiai, o kiti renkasi aktyvų poilsį linksmindamiesi. Tokios linksmybės dažnai neapsieina be alkoholio, o jis – viena iš viešosios tvarkos pažeidimų priežasčių.

Viešosios tvarkos pažeidimai fiksuojami dažniausiai masinių pasilinksminimų vietose. Dažnai paties poilsiautojo elgesys lemia, ar taps nusikalstamos veikos auka.

Patys kalti dėl vagysčių

Kalbėdamas apie vagystes A. Katkauskas pasakojo, kad pernai visos daiktų vagystės iš automobilių įvykdytos, kai asmenys buvo palikę automobilių salonuose matomoje vietoje vertingus daiktus (kompiuterius, fotoaparatus, rankines ir pan.).

„Naktiniuose klubuose, baruose dingdavo mobilieji telefonai, rankinės su piniginėmis ir asmeniniais daiktais, kurios buvo paliktos ilgesnį laiką be priežiūros. Vagystės iš poilsio namelių dažniausiai įvykdytos, kai naktį buvo paliktos neužrakintos durys, praviri langai, o netoli jų padėti lengvai pasiekiami vertingi daiktai (piniginės, papuošalai ir kt.). Kitais atvejais apvagiami alkoholio padauginę asmenys, kurie nebereaguoja į aplinką, o pažįstami nepasirūpina jų saugumu“, – perpasaulį.lt sakė pareigūnas.

Palangą vadina saugiu kurortu

Vyras minėjo, kad patys asmenys linkę daryti pažeidimus, kai yra apsvaigę nuo alkoholio, o tokių Palangoje vasaromis būna nemažai. Tačiau, nepaisant tokių poilsiautojų įpročių pareigūno nuomone, pažeidimų ir nusikalstamų veiklų įvykdoma ne tiek daug, tad miestą galima laikyti pakankamai saugiu.

„Manome, kad Palangoje yra saugu. Policijos pareigūnai deda visas pastangas, kad vietos gyventojai ir miesto svečiai jaustųsi saugūs“, – sakė vyras.

Tiesa, vyro nuomone, prie miesto saugumo gali prisidėti kiekvieno elgesys ir budrumas. Pavyzdžiui, vertėtų atsiminti, kad vakaro ir nakties metu gyvenamosiose patalpose, įmonėse, įstaigose ar organizacijose, draudžiama veikla, kuri trikdo viešąją rimtį.Triukšmo prevencijos Palangos miesto savivaldybės viešosiose vietose taisyklėse nurodyta, kad vakaras – laikas nuo 18.00 iki 22.00 val., naktis – laikas nuo 22.00 iki 6.00 val. Pareigūnas priminė, kad to nesilaikydami poilsiautojai sulausk baudų.

„Už viešosios tvarkos trikdymą (šauksmai, švilpimas, garsus dainavimas arba grojimas muzikos instrumentais bei kitokiais garsiniais aparatais ar kiti triukšmą keliantys veiksmai gatvėse,aikštėse, parkuose, paplūdimiuose, viešajame transporte bei kitose viešosiose vietose, o vakaro ir nakties metu – ir gyvenamosiose patalpose, įmonėse, įstaigose ar organizacijose )numatytos baudos iki 86 eurų“, – sakė A. Katkauskas.

Už miegojimą kopose bauda – 579 eurų

Neretai poilsiautojai nusprendžia nakvoti kopose. Patruliuodami pareigūnai visada patikrina ir paplūdimio teritoriją, kopas, kuriose poilsiaujantys asmenys neretai vartoja alkoholinius gėrimus, būdami neblaivūs elgiasi neadekvačiai, triukšmauja, kyla pavojus jų gyvybei maudantis. 

„Apie tai, kad pajūrio zonoje vartojamas alkoholis praneša ir kiti teisės pažeidimams neabejingi piliečiai. Atvykę pareigūnai užfiksuoja administracinį teisės pažeidimą, išaiškina piliečiams galiojančius draudimus, sprendžia klausimą dėl poveikio priemonių taikymo. Yra draudžiama paplūdimiuose ir kopose miegoti, rengti stovyklavietes, kūrenti laužus. Už minėtus pažeidimus numatyta administracinė atsakomybė – bauda iki 579 eurų“ , – informavo viršininkas.

Atvykstantiems poilsiautojams pareigūnas patarė neprarasti budrumo ir elgtis atsakingai, saugant save, savo turtą.

„Svarbu nepamiršti, kad į kurortą atvyksta ne tik poilsio pasiilgę asmenys, bet ir asmenys, siekiantys pasipelnyti, turintys nusikalstamų tikslų. Atvykę poilsiautojai, džiaugdamiesi vasaros teikiamais malonumais, neretai vertingus daiktus palieka ant suolų parkuose, paplūdimio persirengimo kabinose, naiviai tikėdamiesi po kurio laiko juos rasti, tačiau galiausia jų neradę, kreipiasi į policijos pareigūnus. Vasarotojai miegodami nesivargina užrakinti poilsio namelių, terasų durų, uždaryti langų. Vertingi daiktai – piniginės, kompiuteriai, mobiliojo ryšio telefonai, fotoaparatai, paliekami lengvai ilgapirščiams pasiekiamose vietose“,  – atsisveikindamas sakė vyras.