- Kuris asmens dokumentas yra svarbesnis?
Pagal šiuo metu galiojančius įstatymus pagrindinis Lietuvos Respublikos piliečio asmens dokumentas, patvirtinantis jo pilietybę ir asmens tapatybę, yra asmens tapatybės kortelė. Su ja galima vykti ir į užsienį, tačiau tik į tas šalis, su kuriomis sudarytos tarptautinės sutartys ir susitarimai. Tai Europos Sąjungos bei Šengeno erdvei priklausančios valstybės.
Asmens tapatybės kortelė Lietuvoje atlieka ne tik asmens dokumento funkcijas. Joje įrašytas asmens atpažinimo elektroninėje erdvėje ir elektroninio parašo sertifikatas leidžia naudotis įvairiausiomis elektroninėmis paslaugomis, kurių vis daugėja.
Plečiasi ir valdžios elektroninių paslaugų spektras. Tai mažina eiles įstaigose, tad įvairiems reikalams tvarkyti sugaištame kur kas mažiau laiko. Greitai elektroninis parašas leis per rinkimus balsuoti elektroniniu būdu.
Pasas yra pagrindinis asmens dokumentas, skirtas vykti į užsienio valstybes. Jis taip pat patvirtina žmogaus pilietybę bei asmens tapatybę, tad Lietuvoje atlieka tas pačias funkcijas kaip ir asmens tapatybės kortelė.
Daugelis jaunesnių žmonių turi abu dokumentus – ir asmens tapatybės kortelę, ir pasą. Taip patogiau, nes jie daugiau keliauja. Vyresniojo amžiaus Lietuvos gyventojai, ypač gyvenantys rajonuose ir kaimuose, labiau įpratę prie paso. Pasikeitus įstatymams nuo 2011 m. sausio 1 d. abu asmens dokumentai įgyja vienodą statusą ir tampa lygiaverčiai.
- Į ką reikėtų atsižvelgti renkantis asmens dokumentą?
Pirmiausia – į savo poreikius. Jeigu turite giminių kaimyninėje Rusijoje ar Baltarusijoje, kuriuos kartais aplankote, neapsieisite be paso.
Atvertas kelias beviziam režimui su JAV ir Kanada, tačiau vykstant reikia turėti pasą – ir ne seną, o naują, biometrinį. Tad jei ten gyvena jūsų artimieji, draugai, tenka keliauti darbo reikalais, geriau rinktis šį dokumentą.
Nuo sausio pirmosios keičiasi ir asmens dokumentų išdavimo kaina. Ji taip pat gali nulemti jūsų pasirinkimą. Tapatybės kortelė atpigs, o pasas pabrangs.
Valstybės rinkliavų įstatymas numato ir įvairias lengvatas, jos lieka galioti. Senatvės pensinio amžiaus sulaukusiems žmonėms dokumentų kainos mažėja perpus. Tokia pat nuolaida taikoma ir vaikams iki 18 metų.
Gaunantieji piniginę socialinę paramą, vieniši asmenys, kuriems suėjo senatvės pensijos amžius, taip pat tie, kuriems nustatytas 0–40 proc. darbingumas, neįgalieji iki 18 metų ir kai kurie kiti nuo mokesčio iš viso atleidžiami. Tačiau nuolaidos taikomos tik vienam pasirinktam dokumentui.
- Kas įsigaliojus naujai tvarkai pirmiausia turi pasikeisti asmens dokumentus?
Tie žmonės, kurių paso galiojimas dar nesibaigęs ir iki galiojimo pabaigos likę daugiau nei pusmetis, toliau gali naudotis savo dokumentu, jiems nereikia nieko daryti. Nebent jie, atpigus asmens tapatybės kortelei, nuspręstų įsigyti ir ją. Atkreipkite dėmesį, kad tikrasis paso galiojimo laikas nurodytas tame puslapyje, kuriame įklijuota nuotrauka. Kituose puslapiuose įdėti spaudai, kuriuose taip pat gali būti nurodytas paso galiojimas, neturi galios.
Pasą patarčiau pasikeisti ne vėliau, kaip likus pusmečiui iki jo galiojimo pabaigos, jeigu daugiau keliaujate. ES valstybės, Šengeno šalys, ypač judant sausuma, gali praleisti jus ir likus 3 ar mažiau mėnesių iki paso galiojimo pabaigos. Tačiau Turkijos, Egipto, Tuniso migracijos tarnybos griežtai laikosi taisyklės neįleisti į šalį tų, kurių paso galiojimo laikas trumpesnis nei pusmetis. Taigi geriau nerizikuokite, kad kartais kelionės nesugadintų nemalonūs netikėtumai.
Dar norėčiau priminti, kad Lietuvos piliečiai asmens dokumentus turi teisę pasikeisti bet kurioje migracijos tarnyboje, nepriklausomai nuo deklaruotos gyvenamosios vietos.
- Ką dar reikėtų žinoti susiruošus pasikeisti asmens dokumentą?
Vilniaus VPK Migracijos tarnyboje už dokumentus galima susimokėti vietoje, banko kortele. Asmenys, neturintys banko kortelės, turėtų atvykti jau susimokėję už dokumentą banke ir pateikti apmokėjimo kvitą. Grynaisiais pinigais migracijos tarnyboje susimokėti negalima.
Nuotraukos turėti nereikia, ji padaroma ten pat, o kaina įskaičiuota į bendrą dokumento kainą, tad papildomai mokėti nereikės. Žinokite, kad jei nešiojate akinius, darant nuotrauką galime paprašyti juos nusiimti ir fotografuotis be akinių, nes taip išvengiama atspindžių.
Migracijos tarnyboje specialia įranga bus paimti pirštų antspaudai, pasirašoma elektroniniu rašikliu. Jokių dokumentų pildyti nereikia, tai žmogui, ypač vyresniojo amžiaus, daug patogiau. Nereikia jaudintis, kad nesupras, kur ir ką rašyti.
Jeigu žmogus dėl ligos, fizinės ar sveikatos būklės, neveiksnumo pats negali atvykti į migracijos tarnybą, jos darbuotojai gali atvykti pas jį į namus, ligoninę ar globos įstaigą. Nauja mobili įranga, kurią turi migracijos tarnybos, leidžia nuskaityti piliečio biometrinius duomenis – pirštų antspaudus, parašą, veido atvaizdą – bet kurioje vietoje. Dėl to galima susitarti paskambinus į migracijos tarnybą. Papildomai už tai mokėti nereikia.
- Žmonės baiminasi, kad keičiant asmens dokumentą teks stovėti ilgose eilėse. Kada jos susidaro ir kaip jų išvengti?
Per metus yra keletas laikotarpių, kai eilės iš tiesų susidaro. Taip nutinka vasarą, kai žmonės daugiau keliauja. Didesni norinčiųjų pasikeisti dokumentus srautai užplūsta ir prieš Kalėdas bei Naujuosius, kai šventėms iš užsienio sugrįžta svetur gyvenantys ir dirbantys Lietuvos piliečiai.
Ramiausia migracijos tarnybose nuo rugsėjo iki gruodžio vidurio ir sausio–kovo mėnesiais. Vėliau žmonės ima ruoštis vasaros atostogoms ir gali atsirasti eilių.