Ekspedicijos vadovas, Baltijos-Atlanto-Viduržemio jūros prekybos ir investicijų tarybos (BAMTIC) prezidentas Rokas Volungevičius teigia, jog „Amber Route BC“ idėja pasiteisino su kaupu, ekspedicijai kelti uždaviniai įvykdyti, o ateityje laukia nauji darbai, įvairiapusio Baltijos ir Kaspijos regionų šalių bendradarbiavimo. „Gintaro kelias bus tiesiamas iš naujo“, – apibendrindamas ekspediciją, sako Rokas Volungevičius.

Iš privačios iniciatyvos kilusi, privačiomis jėgomis ir lėšomis surengta, BAMTIC inicijuota ekspedicija kėlė sau ambicingus uždavinius: atkreipti visuomenės dėmesį į daugelį amžių gyvavusį senovės pirklių kelią, žinomą Gintaro kelio vardu, ypač į jo atkarpą, galimai ėjusią Kaspijos jūros link, ieškoti tokio kelio buvimo liudijimų ir atgaivinti plataus bendradarbiavimo – naujojo Gintaro kelio – idėją tarp regiono šalių.

Antrasis, ne mažiau svarbus uždavinys buvo ieškoti ir užmegzti kuo daugiau kontaktų ekspedicijos metu aplankytose šalyse – Gruzijoje, Azerbaidžane, Irane, Turkijoje. Tam prireikė nemažo išankstinio darbo ir įvairių projekto partneriais ir bičiuliais tapusių Lietuvos valstybinių institucijų, ambasadų ir visuomeninių organizacijų tarpininkavimo ir paramos. „Pastangos davė apčiuopiamų rezultatų.

Aplankyti svarbiausieji minėtųjų šalių miestai, surengta per dvi dešimtis dalykinių susitikimų, kuriuose ekspedicijai ir jos idėjai buvo rodomas išskirtinis dėmesys, ekspedicijos dalyvius priėmė ir su jais bendravo miestų vadovai, ministerijų ir departamentų pareigūnai, svarbiausiųjų muziejų vadovai ir specialistai, istorikai, kultūros ir verslo lyderiai.

Pokalbiuose siekta ne tik gilesnio abipusio situacijos pažinimo, pasikeitimo nuomonėmis, bet ir konkrečių susitarimų dėl bendradarbiavimo ir partnerystės įvairiose srityse“, – ekspedicijos eigą komentuoja vienas iš jos iniciatorių ir organizatorių BAMTIC viceprezidentas Vytenis Rasutis.

Ypatingo dėmesio „Amber Route BC“ susilaukė Irane, šalyje, kuri dėl įvairių priežasčių ekspedicijos programoje užėmė ypatingą vietą. Buvome bene pirmoji Lietuvos delegacija, parodžiusi dėmesį, iniciatyvą megzti ryšius ir bendradarbiauti su šia šalimi. Buvo įdomu ir naudinga iš arčiau pažvelgti į Irano vidaus gyvenimą, patirti jo žmonių nuotaikas, be abejonės, susipažinti su šios šalies paveldu, be kurio pasaulio kultūros ir istorijos paveikslas būtų nepilnas ir neišbaigtas.

Irano Kultūros ministerijos Turizmo ir Liaudies meno departamentas, suteikęs aukščiausiosios kvalifikacijos gidą, parėmęs transportu bei pasirūpinęs keliomis nakvynėmis. Tačiau svarbiausias rezultatas – perspektyva bendradarbiauti turizmo ir kultūros ir verslo srityse. Tai gali įvykti jau artimiausioje ateityje.

Tarp svarbiausių ekspedicijos uždavinių buvo įvardyta neoficialioji diplomatija: informacijos apie Lietuvą, jos istoriją, kultūrą, ekonomikos laimėjimus skleidimas, Lietuvos, kaip patikimos prekybos partnerės, kaip užsienio investicijų erdvės pristatymas ir žinių apie aplankytas šalis sklaida Lietuvoje.

„Ši misija buvo nuosekliai vykdoma visą ekspedicijos laiką – kiekvieno jos dalyvio individualiai ir susitikimų metu. Prie šios misijos prisidėjo ir įspūdingo dydžio istorinė Lietuvos vėliava su Vyčiu, išskleista svarbiausiuose ekspedicijos maršruto taškuose“, – apibendrina ekspedicijos vėliavnešys, vienas iš „Amber Route BC“ projekto iniciatyvinės grupės narių, advokatas, BAMTIC viceprezidentas Baltijos regionui Robertas Juodka.

Per keletą mėnesių nuo sumanymo iki šiotos dienos „Amber Route BC“ idėja išaugo, subrendo , įgijo naujų draugų ir partnerių. Jau dabar visiškai akivaizdu, kad surengta ekspedicija yra tik pirmas didelio, kelerius metus truksiančio projekto etapas, kad „Amber Route BC“ lemta tapti tapti tiltu, jungiančiu ne tik istoriją su šiandiena, bet ir siejančią bendrus interesus turinčias šalis ir jų žmones.

Artimiausia projekto tąsa gali tapti „Gintaro kelias. Lietuva – Gruzija“. Tokią idėją pasiūlė Gruzijos Nacionalinio muziejaus vadovybė, paskutinę ekspedicijos dieną pateikusi malonią staigmeną: iš muziejaus fondų specialiai parengusi priešistorinio gintaro dirbinių kolekciją. Gruzijos istorikai įsitikinę, kad tai yra Baltijos gintaras, teigiama, kad gausias panašių gintaro radinių kolekcijas turi ir kiti Gruzijos muziejai. Juos „inventorizuoti“, klasifikuoti pagal įvairius parametrus, nustatyti jų kilmės vietą, nustatyti pagaminimo laiką, ištirti cheminę sudėtį – toks galėtų būti bendro Lietuvos Gruzijos projekto turinys. Kitas konkretus kolegų gruzinų pasiūlymas – keistis studentų archeologų grupėmis, dalyvauti mokslinėse konferencijose ir pan.

Ekspedicija „Amber Route BC“ nesibaigė. Komandos laukia daug darbų: susisteminti ir apibendrinti surinktą informaciją, plėtoti užmegztus ryšius. Apie ekspediciją bus sukurtas videofilmas, ketinamą išleisti knygą, fotoalbumą. Žinoma, ruoštis tolesniems „Amber Route BC“ etapams.

Ekspedicijos „Amber Route BC“ dalyviai: Rokas Volungevičius, ekspedicijos vadovas, verslininkas, Vytenis Rasutis, bankininkas, Egidijus Jakubauskas, finansininkas, Robertas Juodka, verslo advokatas, Žaneta Kubiliūtė, energetikė, Vita Morkūnienė, žurnalistė, Saulius Novikas, videoperatorius, Alkas Paltarokas, prodiuseris, , Rugilė Rukšėnaitė, studentė, ekspedicijos Amber Lady, Valdemaras Šimėnas, archeologas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (5)