Sekite Perpasaulį.lt naujienas Facebooke! Tapkite mūsų gerbėju ir naudingas žinias keliaujantiesiems bei naujausius keliautojams aktualius įvykius sužinokite pirmi! Taip pat skaitykite Perpasauli.lt naujienas ir savo išmaniajame telefone. Parsisiųsti programėles: „Android“.

Pasak krikščionių tradicijos, šiame vienuolyne palaidota kankinė Šv. Kotryna Aleksandrietė. Jos palaikus ant Sinajaus kalno užnešę angelai, o apie 800 m. juos nukėlę ir į vienuolyną pernešę vienuoliai. Nors vienuolynas vadinamas Šv. Kotrynos vardu, jo oficialus pavadinimas yra „Sinajaus Dievo Nužengimo kalno šventasis ir karališkasis vienuolynas“.

Rašytiniuose šaltiniuose (piligrimės Egerijos laiške) vienuolių buveinė šioje vietoje minima nuo 381 m. Pats vienuolynas pastatytas valdant imperatoriui Justinianui (527–565 m.). Tuo tarpu koplyčia, gaubianti Degantį Krūmą buvo pastatyta dar III-IV a., karalienės Elenos. Fatimidų laikais greta vienuolyno pastatyta mečetė, bet ji taip ir netapo naudojama.

Vienuolynas buvo įtvirtintas kaip tvirtovė, sunkiai pasiekiamas. Prasidėjus kryžiaus žygiams, į vienuolyną padidėjo piligrimų srautas. Vienuolynas per savo istoriją priklausė įvairioms bažnyčioms – Bizantijos, Jeruzalės, Jeruzalės graikų. Dabar jis dažnai laikomas autokefaliniu vienuolynu.

Be Degančio Krūmo ir Šv. Kotrynos relikvijų, vienuolynas žymus savo bažnytinio meno paveldu. Čia yra mozaikų, ikonų iš V-VI a., nepaliestų bizantinio meno tradicijos. Taip pat yra vėlesnių, bizantinio, kryžininkų meno darbų.

Vienuolyne saugoma antra pagal dydį rankraščių ir kodeksų kolekcija, nusileidžianti tik Vatikano bibliotekai. Čia yra senovinių rankraščių graikų, arabų, armėnų, hebrajų, gruzinų, asirų, udų kalbomis. Čia rastas IV a. Sinajaus kodesas (graikų Biblijos rankraštis). Kitas labai svarbus dokumentas, rastas vienuolyne, yra pranašo Mohamedo pasirašytas dokumentas, kuriuo įsipareigojama globoti vienuolyną.

2002 m. dėl savo istorinės ir kultūrinės vertės Šv. Kotrynos vienuolynas įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.