Taip pat skaitykite: Pasiūlymai ir patarimai, kaip susidaryti kelionių grojaraštį
Sekite Perpasaulį.lt naujienas Facebooke! Tapkite mūsų gerbėju ir naudingas žinias keliaujantiesiems bei naujausius keliautojams aktualius įvykius sužinokite pirmi!
Taigi, vedami noro suvaldyti savo natūralų žmogišką nerimą, „The Huffington Post“ kreipėsi patarimo į Dr. Margaretą Wehrenberg, psichologijos mokslų daktarę, licencijuotą klinikinę psichologę ir knygų „Nerimastingas protas“ („The Anxious Brain“) bei „10 visų laikų geriausių nerimo valdymo būdų“ („The 10 Best-Ever Anxiety Management Techniques“) autorę. Dr. M. Wehrenberg, kuri yra tiesiogiai dirbusi su jaučiančiais skraidymo baimę, davė keletą protingų patarimų, kaip suvaldyti nerimą, būnant ore. Štai 10 būdų, padėsiančių nervingiems keliautojams skrendant išlikti ramiais ir tęsti kelionę.
Paruoškite save psichologiškai
Yra elementarūs nusiraminimo būdai, kuriuos keleiviai gali naudoti skrendant ir net prieš savo kelionių pradžią, kad taptų mažiau nerimastingi. „Pirmas patarimas,- teigia Dr. M. Wehrenberg, - yra paruošti save psichologiškai. Kai žmonės įsivaizduoja, kad jie bijos, jie iki galo neįsivaizduoja, kas iš tikrųjų jiems nutiks; tai „briedžio žibintų šviesoje požiūris“ į baimę“.
Suvokite, kad jūsų baimės nėra pagrįstos realybe ir būsite geriau pasirengęs pasirūpinti savimi, kai prasidės nerimas. Taip pat M. Wehrenberg teigia, kad keliautojai turėtų paklausti savęs, ar jie yra „pasirengę iškęsti nemalonumą dėl skrydžio baimės, kad turėtų tai, ko jie iš tikrųjų nori, t.y., galimybės būti lėktuve“. Jei jūsų atsakymas yra taip, tuomet laikas pradėti mokytis, kaip suvaldyti savo baimes.
Susiraskite užsiėmimą
Dr. M. Wehrenberg pasidalino keliais patarimais, kaip ilgo skrydžio metu būti užsiėmusiu. Prieš įlipdami į tą lėktuvą susikurkite sau „panikos planą“. Dr. M. Wehrenberg teigia: „Pagalvokite apie tai, ką veiksite skrydžio metu, ar tai būtų DVD žiūrėjimas, muzikos klausymasis ar dėlionių dėliojimas. Būkite pasiruošę ir turėkite juos arti po ranka. Pagalvokite apie savo skrydžio trukmę.
Jei jūsų skrydis trunka tris-keturias valandas, ar turite viską, ko jums gali prireikti tam, kad užimtumėte save kelionės metu? Ir, kai skrydžio palydovas liepia jums išjungti savo elektroninius prietaisus, pasirūpinkite, kad turėtumėte kokios nors bent iš pažiūros prasmingos veiklos – be telefono, kuris privalės būti išjungtas, maigymo“. Taip pat M. Wehrenberg rekomenduoja įsidėti šiek tiek levandų kvepalų arba pačiulpti pipirmėčių saldainių - abu dalykai kai kuriems žmonėms puikiai veikia kaip raminančios priemones.
Kvėpuokite
Vienas elementarus, Dr. M. Wehrenberg taikomas nusiraminimo būdas yra sąmoningas kvėpavimas. „Pasimokykite raminančio kvėpavimo, - sako daktarė. - Kiek įmanoma lėčiau įkvėpkite pro nosį ir iškvėpkite per burną“. Dr. M. Wehrenberg teigia, kad kontroliuojamas kvėpavimas veikia, nes „kvėpavimas yra vienintelis dalykas, kuris sustabdys panikos priepuolį“.
Parsisiųskite apps'ą
Dr. M. Wehrenberg rekomenduoja keletą programėlių (kitaip – apps‘ų), kurios padeda vartotojams susikoncentruoti ties kvėpavimu. „Mano klientams ypač patinka „Breathe2Relax“ ir „Relax Lite: Stress Relief“ (galima įsigyti tiek „Android“, tiek „Apple“ mobiliųjų įrenginių operacinėms sistemoms)",- teigia ji. „The Mayo Clinic Anxiety Coach“ programėlė yra kitas geras pasirinkimas.
„Šios programėlės gali padėti jums kvėpuoti, padėti jums išlaikyti koncentraciją, - teigia M. Wehrenberg. – Iki šiol sukurta apie 200 apps‘ų, taigi, yra lengva rasti jums patinkančią programėlę, į kurią galite sutelkti dėmesį, kai stengiatės kvėpuoti ir nusiraminti“.
Atminkite, kad panika praeis
Svarbu yra „suvokti, kad panika praeis, - sako Dr. M. Wehrenberg. - Panikos priepuolis paprastai netrunka ilgiau nei keletą minučių. Po to jis silpnėja. Taigi, jis netruks visą kelionę. Jis praeis“.
Jei bijote skrydžio metu prarasti kontrolę ir pasiduoti baimei, priminkite sau, kad net ir sunkus panikos priepuolis yra laikinas negalavimas; jūs ištversite jį.
Išsiaiškinkite, ko jūs bijote
Galbūt Franklinas D. Rooseveltas yra pasakęs geriausiai: „Vienintelis dalykas, kurio turime bijoti, yra pati baimė“. M. Wehrenberg pritaria: „Kai kurie žmonės bijo, kad lėktuvas suduš, bet daugiau žmonių bijo lėktuve patirti panikos priepuolį. Taigi, ko jie iš tikrųjų bijo, tai - bijoti. „Kas yra katastrofa?“ „Kas iš tikrųjų galvoju, kad nutiks?“ „Dėl ko man kyla didelė problema?“ „Jei aš supanikuosiu, kas bijau, kad nutiks?“ Atsakykite į šiuos klausimus prieš sėsdami į lėktuvą.
„Kai aš dirbu su savo klientais, esu linkusi bandyti sušvelninti katastrofą. Dažniausiai tai, ko jie bijo, bet kokiu atveju neįvyks. Apsikvailinimas nėra pats blogiausias dalykas, kuris nutiks. Tai praeis“.
Sutelkite dėmesį į pozityvą
Dr. M. Wehrenberg paklausta, ar nervingi lėktuvų keleiviai turėtų vengti skaityti ar klausytis pasakojimų apie lėktuvų katastrofas ir panašiai, ji užtikrintai atsakė: „Neabejotinai!“. Pasak M. Wehrenberg, daug nerimaujančių keliautojų „sutelkia dėmesį į kiekvieną mažą [negatyvių pasakojimų] detalę ir visiškai ignoruoja visą pozityvią informaciją. Skraidymas yra bene saugiausias transporto būdas. Nerimaujantys žmonės neturėtų ieškoti saugumo statistikos ir turėtų atminti, kad kelionės oru yra saugiausias būdas keliauti“.
Išmokite emocinės laisvės techniką (Emotional Freedom Technique (EFT))
Emocinės laisvės technikos arba EFT specialistai „spaudžia (tapina) savo akupunktūros taškus, kad nuramintų savo baimės jausmus“, - teigia M. Wehrenberg. Yra nesunku patiems išmokti įvaldyti šį nerimo malšinimo būdą. Tiems, kurie nori EFT pradžiamokslio, M. Wehrenberg rekomenduoja tokias knygas: „Tapinimo sprendimas“ („The Tapping Solution“), „Energijos tapinimas“ („Energy Tapping“) ir „Greitas emocinis gydymas“ („Instant Emotional Healing“).
Žinokite, kada laikas ieškoti profesionalų pagalbos
„Tai nuskambės kiek keistokai, bent jau iš psichologės lūpų, – sako M. Wehrenberg. – Tačiau, jei nerimą malšinantys vaistai padeda jums skristi nepatiriant nepatogumų, tada turbūt jūs galite įveikti tam tikras problemas jų pagalba. Yra daug žmonių, kurie būdami nervingais keleiviais, šias problemas įveikia su jų gydytojų paskirtais benzodiazepinais“.
Kaip žinoti, kad jau laikas užsirašyti į priėmimą pas gydytoją? M. Wehrenberg teigia: „Jei jūs nemiegate, jaučiatės pavargę nuo nerimo ar savo ar kitų žmonių patogumo sąskaita vengiate keliauti“, tuomet turėtumėte pasikalbėti su gydytoju ar psichiatru ir paprašyti patarimo.
Pasinaudokite pagalbine literatūra
M. Wehrenberg savo knygoje „10 visų laikų geriausių nerimo valdymo būdų“ pasakoja apie kitas nusiraminimo strategijas. Taip pat per „Candeo“ ji sukūrė internete veikiančią programą depresijos ir nerimo valdymui.
Be to, „yra visiškai kitoks būdas traktuoti nerimą ir baimę, kuris yra susijęs su tiesiog leidimu sau susigyventi su savo panika“, - teigia M. Wehrenberg.