Prisipažinsiu, vykdama į šią kelionę šiek tiek nerimavau. Jau oro uoste pastebėjome padidintą apsaugą, kuri skrendančiuosius tikrino atidžiau ir kruopščiau nei įprastai. Oro uoste buvo apstu apsaugos darbuotojų bei policininkų ir jau atrodė, kad tai nieko gero nežada. Tačiau tik atvykę į miestą pamatėme, kad gyvenimas čia teka sena vaga.
Saugumas. Žinoma, skirtumas nuo įprastojo Stambulo visgi buvo. Miesto centre, maždaug kas 200 metrų, gatvėse ir aikštėse patruliavo policija. Ant šaligatvių pastatyti policijos automobiliai, gausu ginkluotų pareigūnų, kurie stovi su ginklais rankose ir besižvalgo, akimis ieškodami įtariamųjų. Norint įeiti į įprastą drabužių parduotuvę rankines ir kitus nešulius apsaugos darbuotojas praskanuodavo tam tikru aparatu, o siekiant patekti į kiek didesnį prekybos centrą, tekdavo praeiti patikrą, panašią, kuri yra privaloma oro uostuose.
Viešasis transportas. Jei bent šiek tiek gaudotės svetimuose miestuose, Stambule viešuoju transportu galite apkeliauti beveik visus lankomus objektus. Štai mūsų lėktuvas nusileido Ataturk‘o oro uoste ir mes taupydami pinigus ir, žinoma, pasikliaudami sėkme, nusprendėme pamėginti metro ir tramvajais pasiekti Stambulo centrą. Išties, kelionė buvo ganėtinai trumpa ir visai nekebli.
Vienas metro bilietas kainuoja vos 4 lyras, maždaug apie 1,25 euro. Juo galite važiuoti iki jums reikiamos stotelės, tačiau jei sugalvosite persėsti į tramvajų, teks pirkti naują bilietą.
Nepriklausomai, kiek laiko nusprendėte praleisti Stambule, visgi siūlyčiau nusipirkti turistinio autobuso bilietą, kuris parai kainuos 35 eurus. Taip, kaina išties nėra maža, tačiau jis jums pasiūlys puikų sprendimą norint pamatyti didžiąją dalį lankomų objektų ir nuo jūsų pečių nuims didžiulę naštą, kaip nepasiklysti didžiuliame mieste, keliaujant viešuoju transportu.
Autobuso maršrutą galėsite rinktis iš dviejų. Pirmasis – raudonas, kuris apveš visus lankomus objektus miesto centre, suteikdamas galimybę išlipti tam tikrose stotelėse, o norint, vėl įlipti ir keliauti toliau. Pasirinkę raudonąjį maršrutą galėsite pabuvoti ir azijinėje Stambulo pusėje, kuri stipriai skiriasi nuo europinės dalies. Na, o antrasis – mėlynasis maršrutas jus nuveš šiek tiek atokiau nuo miesto centro ir pasiūlys galimybę pamatyti miniatiūrų muziejų, delfinariumą ir kitas miesto įžymybes.
Lankytinos vietos. Vieta numeris vienas lankantis šiame mieste yra Mėlynoji mečetė. Ji jums paliks neišdildomą įspūdį. Ji ypatinga tuo, kad yra viena iš dviejų mečečių Turkijoje turinti net 6 minaretus. Įdomu tai, kad šis sultono siekis pastatyti 6 minaretus sukėlė didelį pasipiktinimą, nes tiek minaretų turėjo tik Kaabos mečetė Mekoje. Ahmedas I problemą išsprendė pastatęs 7 minaretą Mekoje.
Taip pat derėtų nepatingėti pereiti gatvę ir apsilankyti Šv.Sofijos sobore. Kadaise ten buvusi patriarcho bazilika, vėliau – mečetė, o dabar yra vienas labiausiai lankytinų muziejų Stambule. Nors kartais tvirtinama, kad soboras skirtas Šv.Sofijai, pilnas bažnyčios pavadinimas yra Dievo Šventos Išminties bažnyčia, tad bažnyčia skirta išminčiai (graikiškai sofija), o ne kuriai nors šventajai.
Paėjėjus kiek už Šv.Sofijos soboro apsilankykite Topkapi rūmuose. Tai daugiau nei keturis šimtus metų buvusi sultonų rezidencija, kuri dabar yra vienas didžiausių pasaulyje muziejų. Jame šiuo metu eksponuojama nesuskaičiuojama galybė sultonams priklausiusių lobių. Topkapi rūmus sudaro ne tik sultono rezidencija, teritorijoje yra dešimt mečečių, dvi ligoninės, 12 bibliotekų, 22 fontanai, 14 turkiškų vonių, 20 virtuvių, penkios mokyklos, ir daugiau nei 300 kambarių bei haremas, į kurį patekti galima tik su gidu. Pagal istorinius šaltinius, vienu momentu hareme gyveno daugiau nei 400 moterų.
Galiausiai, pavaikštinėkite po didįjį turkų turgų, dar vadinamą – Grand bazaar. Čia pigiau įsigysite suvenyrus, dirbinius iš odos arba tiesiog mėgausitės viso ko spalvų žaismu ir pardavėjų dėmesiu. Nepamirškite derėtis, nes turguose kainą drąsiai galite dalinti per pusę, o žengus keletą žingsnių nuo taip įkyriai siūlančio pardavėjo, gauti dar pigiau.