1. Etiopija: dienos norma – 9 puodeliai
Manoma, kad kava atsirado Etiopijoje, tad nenuostabu, jog tolimojoje Afrikos šalyje karštas gėrimas tapo neatsiejama kultūros dalimi. Pupelių auginimas yra pagrindinis milijonų vietinių pajamų šaltinis, be to, Etiopijos kava neretai pavadinama geriausia pasaulyje.
Draugiški ir smalsūs etiopiečiai labai domisi atvykėliais bei jaučiasi įpareigoti pavaišinti svečią net ir vidury nakties. Jei keliausite po šias apylinkes, nenustebkite pakviesti į kavos gėrimo ceremoniją, užtrunkančią iki kelių valandų. Ritualui vadovauja moteris, kuri į virš atviros liepsnos laikomą indą sudeda šviežias pupeles.
Paskrudinusi užpila karštu vandeniu, o vėliau pagardina keliais šaukšteliais cukraus. Tiesa, apeigos baigiamos tik po trijų ratų, tad morališkai pasiruoškite, jog vienu puodeliu apsiriboti neteks.
Nors 2-3 kartus per dieną vykstantys ritualai užimą nemenką paros dalį, panašu, kad nesiruošiama jų atsisakyti. Etiopiečiams tai proga susirinkti, pabendrauti ir pamąstyti. Nors vakariečiams tai gali atrodyti kaip laiko švaistymas, dalyvavimas bent vienoje tokių ceremonijų padeda iš naujo susidėlioti mintis.
2. Turkija: kava ir skrandžiui, ir magijai
XVI amžiuje sirams į Turkiją atvežus kavą ši tapo vienu svarbiausių gėrimų šalyje. Tą išduoda ir kalba – turkiškai „kahvaltı“ (pusryčiai) reiškia „prieš kavą“. Turkai gėrimą vartoja su daugybe cukraus, o kartais pagardina kardamonu ar cikorijomis. Tam, kad būtų geriau atgaivinama burna ir lengviau pajuntamas tikrasis skonis, kartu patiekiama stiklinė šalto vandens.
Turkiškas kavos gamybos būdas šiek tiek skiriasi nuo įprasto Lietuvoje. Smulkiai sumaltos pupelės pilamos į specialų, džezve vadinamą indą, jame užpilamos šaltu vandeniu ir ilgai verdamos ant silpnos ugnies. Išpilsčius į puodelius apie aukštą kokybę byloja tiršta, paviršių dengianti puta.
Turkai kavą ne tik geria, bet ir naudoja magiškiems ritualams. Ištuštinus puodelį nuosėdos supilamos ant lėkštutės ir laukiama, kol šios atvės. Tada prasideda lakios fantazijos reikalaujantis procesas – žiūrėdami į išsiliejusias figūras vietiniai spėja ateitį.
3. Italija: kaip mėgautis, bet neapsijuokti?
Apie italų pamišimą dėl kavos kalba skaičiai – čia per dieną išgeriama maždaug 70 milijonų puodelių. Nors nėra vieno, visiems priimtino ritualo, užsukus į vietinių pamėgtą kavinę teks laikytis keleto taisyklių. Antraip net ir draugiškieji italai gali apdovanoti kreivu žvilgsniu ar pašaipiu atodūsiu.
Viena paprasčiausių, bet ir svarbiausių taisyklių – kuo baltesnė kava, tuo anksčiau reikia ją gerti. Anot vietinių, pienas gali sutrikdyti virškinimą, tad latte ar kapučino mėgaukitės tik tuščiu skrandžiu. Visais kitais atvejais tiks espresso – 25-45 mililitrai labai stiprios juodos kavos.
Net jei ir neplanuojate mokytis italų kalbos, įsiminkite naudingą frazę. „Espresso“ čia – bendras pavadinimas, tad nedidelį puodelį gausite baristai sušukę „un caffè“ – vieną kavos. Be to, retas italas geria sėdėdamas, kadangi dauguma išbudinantį gėrimą į gerklę susipila stovėdami už baro.