Ar dažnai pagalvojame apie atostogas kaimyninėje šalyje? Lenkijos instituto Vilniuje direktorė Małgorzata Kasner sako, kad žmonės atostogoms renkasi Lenkiją ir dėl kalnų egzotikos, ir dėl didesnių galimybių, ir dėl bendros šalių istorijos.
„Čia kiekvienas taip netoli gali rasti sau kažką tokio, kas yra sava, bet taip pat ir skirtinga, nes yra kaimynystėje“, – tvirtina ji.
Pateikiame interviu su Lenkijos instituto vadove, o taip pat TOP10 vietų, kurias reikia pamatyti šioje šalyje.
– Artėjant vasaros atostogoms vis daugiau lietuvių svarsto, kur jas praleisti. Ką jūs pasiūlytumėte pamatyti Lenkijoje, kodėl lietuviai turėtų ten važiuoti?
– Nedrįsčiau sakyti, kad turėtų, bet norėčiau pakviesti į Lenkiją. Visų pirma dėl to, kad Lenkija yra didelė ir tai reiškia, kad skirtinga ir kupina įdomybių. Kiekvienas lietuvis Lenkijoje gali rasti tokių erdvių, kurios gerai pažįstamos, bet būtų įdomu pamatyti, kaip tai atrodo kaimyninėje šalyje. Kita vertus, rasti ir tokių vietų, kokių nėra Lietuvoje arba aš nežinau, kad jos egzistuoja.
Mano patirtis rodo, kad Lenkijos kalnai yra ta ypatinga erdvė, kuri pritraukia daug turistų iš Europos. Egzistuoja pasirinkimas tarp Italijos, Austrijos, Lenkijos, Slovakijos kalnų ir nemažai pasirenka Italiją arba Austriją dėl didesnio egzotiškumo. Noriu patikrinti, kad egzotiškumo užtenka ir Lenkijoje, nes kalnai iš tiesų yra labai įspūdingi. Yra ne tik kur slidinėti žiemą, bet ir pasigerėti gamta tiek pavasarį, tiek vasarą, tiek rudenį. Tiems, kurie myli gamtą, tai turėtų būti erdvė, kuri yra artima širdžiai. Tai Lenkijos pietūs.
O Lenkijos šiaurėje yra dvi erdvės, kurios gali būti artimos lietuviams, turintiems labai gražių vietų. Kalbu apie Mozūrų ežerų kraštą (Mazury). Aišku, Lietuvoje ežerų yra labai daug ir jie yra be galo gražūs. Jūs taip pat turite puikų pajūrį su nuostabiu smėliu, kur tikrai labai žavu leisti laiką. Vadinamasis Tūkstančio ežerų kraštas Lenkijoje suteikia galimybių žmonėms, kurie mėgsta plaukioti jachtomis arba (o tai lietuviams iš tiesų labai patinka) plaukti baidarėmis. Sąlygos ir tradicijos yra gana gerai išvystytos. Čia kiekvienas taip netoli gali rasti sau kažką tokio, kas yra sava, bet taip pat ir skirtinga, nes yra kaimynystėje.
– Ar atostogauti į Lenkiją vykstantys lietuviai gali tikėtis mažesnių kainų nei Lietuvoje?
– Kaip argumentus galima būtų paminėti tai, kad tai yra arti, tačiau jau savotiška egzotika. Ir didžiąja dalimi pigiau. Ir dar vienas jaunimui aktualus dalykas – nėra problemų susikalbėti angliškai.
Bendra kalba yra svarbu. Ir dabar ta bendra kalba tampa anglų kalba.
– Ką dar vertėtų pamatyti ežerų krašte?
– Tūkstančio ežerų kraštas – tai ne tik ežerai. Galima grožėtis ir miestais: Olštynu, Luku (lenk. Ełk), garsia tvirtove Malborku (kitaip žinomu kaip Marienburgu). Tai vietos, kurias būtina aplankyti. Yra daug vietų, susijusių su kryžiuočių buvimu tose žemėse. Bet yra ir naujesnės istorijos, menančios II pasaulinio karo laikus. Yra ir vieta su Adolfo Hitlerio bunkeriu Vilko irštva.
– Ar lietuviai važiuoja žiūrėti Žalgirio mūšio lauko?
– To reikėtų paklausti lietuvių. Bet Žalgirio mūšio metinės yra minimos ir kasmet suvažiuoja riteriai iš įvairių klubų, kurie atkuria šį istorinį mūšį. Taip pat atvažiuoja ir grupės iš Lietuvos.
– O ką verta pamatyti Lenkijos pajūryje?
– Tai tikrai žavinga vieta. Lenkijos šiaurėje, netoli Gdansko gyvena kašubų tautinė mažuma. Jie yra įdomūs dėl savo kalbos, tradicijų, folkloro, drabužių. Tai vadiname kašubų Šveicarija, nes peizažas primena šią šalį. Be to, tai yra tik žingsnelis nuo Vyslos žiočių, kur įsikūrė Gdanskas, Gdynia ir Sopotas. Trys miestai, vadinami Trimiesčio (Trójmiasto) vardu.
Gdanskas – Hanzos miestas su daugiakultūre, daugiakalbine aplinka. II pasaulinis karas ir karo pabaiga buvo žiaurūs šiam miestui, tačiau jis puikiai atrodo ir yra kaip pati gražiausia vizitinė kortelė Lenkijos šiaurėje. Miestas apjungia bendraeuropinę Hanzos miestų tradiciją, vokiečių ir lenkų tradicijas. Tai be galo įdomu tiems, kurie domisi tokio tipo miestų istorijomis.
Šalia yra Gdynia. Man tai yra miestas–stebuklas, vienas žavingiausių Lenkijoje. Miestas, kurio dauguma gyventojų nuomonių apklausose sako, kad yra labai laimingi, jog gyvena šiame mieste. Tai miestas, kuriame gyvena laimingiausi Lenkijos žmonės. Miestas, kuriame yra gera infrastruktūra. Ir kuris išaugo, galima sakyti, iš jūros.
Kaip žinote, Lenkija prieš II pasaulinį karą turėjo nedaug erdvės, kur buvo priėjimas prie jūros. Gdanskas turėjo ypatingo miesto statusą. Mums buvo labai reikalingas uostas. Inžinieriai ir politikai prieš II pasaulinį karą sugalvojo, kad būtinai reikia statyti uostą. Gdynia – tai miestas, kuris tarpukariu išaugo iš jūros.
Šalia yra ir Sopotas. Tai kurortas, kuriame anksčiau poilsis būdavo tam tikra prabanga. Lenkijos Liaudies Respublikos laikais važiuoti į Sopotą reiškė prabangą ir stilių. Tai galėjo daryti ne bet kas.
Kalbant apskritai, Pamarys (Pomorze) gali būti įdomus tiems, kurie norėtų pailsėti prie jūros, o taip pat susipažinti su tam tikros Europos dalies paveldu.
Lenkijoje gyvena daugybė įvairių žmonių: ir lenkų, ir lietuvių, ir baltarusių, ir ukrainiečių, ir vokiečių. Kai leidžiame puoselėti savo kultūrą, savo kalbą, savo istorinę tradiciją, gauname papildomą vertybę ir turtą, kuris bendrai vadinasi Lenkija.
TOP 10 lankytinų vietų Lenkijoje