1 laipsnis, 33 minutės ir 4 sekundės pietų platumos/
35 laipsniai, 2 minutės ir 45 sekundės rytų ilgumos
Besiklausydamas savo šio ryto kolegos pono Gabrieliaus Mutemberijos viso gyvenimo curriculum vitae santraukos, pateikiamos pakankamai sklandžia ir suprantama anglų kalba, klausiu savęs: kaip aš čia atsiradau..?
Žinoma, ponui Mutemberijai visa tai menka egzotika. Tuščias oro baliono krepšys begalinėse savanos platybėse ir zebrų, antilopių, begemotų, dramblių, liūtų, hienų, visokių rūšių gyvačių ir dar vienas Kūrėjas (tebūnie, jis pagarbintas!) težino kieno, fronto linijų apsuptis šiam vyrui jokia naujiena.
Taigi, Serengečio nacionalinio parko viduryje, degikliai yra mano vienintelis ginklas prieš dramblius ir plėšrūnus. Klausausi šio arkangelo vardu pakrikštyto savanos partizano ir negaliu nesižavėti akimirka.
Aplink mus kelių kilometrų atstumu terasi tik mykiančius, riaumojančius, prukščiančius, mekenančius, šnypščiančius, čiulbančius ir zyziančius. Žodžiu, visokius, kokius tik vaizduotė geba sukurti... išskyrus kalbančius.
Tyla. Saulė. Toliai. Neturiu kito pasirinkimo, tik pasinerti į šventą ir hipnotizuojantį rytinės savanos žavesį. Liko vos pusvalandis netrikdomos gamtos harmonijos, o tuomet turistai pakils įspūdžių mūšiui. Nuo keliautojų plyštantys safario automobiliai tuoj pradės savo kasdieninę foto ataką. Tad liūtai skuba pasimėgauti ramiu nakties grobio virškinimu, antilopės dar ilsisi, kol neprireikė būriais lakstyti nuo iš vienos į kitą pusę zujančių automobilių. Tada, sudie, savanos ramybe: kuo retesnės rūšies atstovas esi, tuo tikimybė išgyventi dar vieną turistinio sezono dieną ramiai, yra mažesnė.
Prie jau beveik miegančių po vakarykštės pamainos liūtų džipų bei mikroautobusų eilės išsirikiuoja tiesiog akimirksniu. Katinai per daug apsiėdę, kad galėtų pabėgti nuo fotoaparatų ir kamerų objektyvų armijos. Vos per keletą valandų plėšrūnai, skaitmeninių technologijų pagalba, lengvai reinkarnuojasi į šimtus tūkstančių gigabaitų informacijos. „Galbūt tai vienintelis galimas liūto kelias į nemirtingumą..?“ - kvailai save raminu tokiomis akimirkomis.
Ką jau ten liūtai… Leopardai, gepardai, liūtai, raganosiai, drambliai ir net zebrai su antilopėmis – šie yra nuolat atakuojami visokių rūšių paveiksluojančia ir filmuojančia technika: nuo ipad’ų ir iphone’ų iki stambaus kalibro pusiau ir visiškai profesionalios fototechnikos.
Kiekvienas išdidžiai jį išsitraukia ir demonstruoja ne tik iškėlęs pro lekiančio džipo stogą, bet ir pasiimdamas jį į visas svarbias viešąsias erdves: restorane pietų metu jis tiesiog būtinas. Neduok die, jis pražiopsos kokį prie švediško stalo atklydusį liūtą. Fotoaparatai keliauja kartu ir į tualetą bei aiškintis neapmokėto alaus kainos viešbučio registratūroje - nori nenori, jis prideda svorio. Pastebėjau, kad šis foto-optikos statusas tampa neatsiejama turisto-patino kūno dalimi. Nesvarbu, kad tas pasididžiavimas kartais sveria tiek, kad ne tik iškreipia nepatyrusio savininko laikyseną, bet tiesiog trukdo jam laisvai judėti trimatėje erdvėje.
Anądien klausiau savęs, ar nepadariau kvailystės, sutikęs Masai Maroje gyventi iki pat metų pabaigos. Nepraėjus nei dviems paroms po hamletiško konflikto, gaunu aiškų atsakymą iš aukščiau: žinoma, kad ne! Ši minutė tampa dar nuostabesnė, nes jaučiu, kad po akimirkos ar kelių horizonte išvysiu besiartinančios mūsų Toyotos keliamą dulkių stulpą ir mano intymusis pasimatymas su savana baigsis taip netikėtai, kaip ir prasidėjęs. Visa tai įvyksta kur kas greičiau nei norėčiau. Galbūt net ir laikas šioje vietoje turi kitokį ritmą nei likęs pasaulis. Užsirašau koordinates. Dėl viso pikto. Jei kada sumanyčiau sugrįžti.
Civilizacijos link automobiliu važiuoju atsistojęs. Išsitiesęs visu ūgiu ir tvirtai įsikibęs abiem rankom, pro pakeltą kauburiais lekiančio safario Land Cruiser stogą atsisveikinu su vietos gyventojais: zebrais, antilopėmis ir grifais. Prie pusryčių stalo atvykstu kaip sovietinis generolas iš socialistinės Spalio revoliucijos metinėms skirto karinio parado: visu ūgiu džipe be stogo, vilkintis baltais marškiniais su antpečiais. Tiesa, kol kas be jokių medalių „už narsą mūšyje“. Mano kolega Donatas, visas net raudonas, gal nuo juoko, o gal nuo ką tik nuslūgusio rėkimo ant mane užmiršusių vairuotojų, pasitinka sėdėdamas prie pusryčių stalo. Su šypsena ir šampano taure rankoje.
„Discomunication, captain!“ (liet. „Nesusikalbėjimas, kapitone!“) – perdėtai kaltu tonu skuba pasiaiškinti komandos vyresnysis vardu Saimonas. „I am sorry,“ (liet. „Atsiprašau“) priduria nuleidęs akis.