Sekite Perpasaulį.lt naujienas Facebooke! Tapkite mūsų gerbėju ir naudingas žinias keliaujantiesiems bei naujausius keliautojams aktualius įvykius sužinokite pirmi!

Anksčiau mums teko supažindinti skaitytojus su lankytinomis vietomis Žagarės miestelio (Joniškio raj.) apylinkėse, tad tokių vietų kaip garsusis „Puodų namas“ čia nebus. Šios vietos – tai, ką kiekvienas atvykęs į Joniškį turėtų pamatyti.

Jau tik atvykus į Joniškį yra ką pamatyti. Miestas renovuotas, viskas atnaujinta. Ant kai kurių pastatų sienų išpieštos freskos – ant vienos jų matome senojo Joniškio žemėlapį, kita – žmonės prisidėję prie Joniškio įkūrimo. Naujausia freska – žymus kultūros veikėjai kilę iš Joniškio. Toliau keliaujame po lankytinas vietas.

Jakiškių dvaro sodyba

Važiuojant nuo Joniškio link Šiaulių stovi ženklas, rodantis, kur yra Jakiškių kaimas. Šiame kaime stovi įstabaus grožio dvaras. Jakiškių dvaras istoriniuose šaltiniuose minimas jau nuo XVIa. pabaigos. Dvaras – klasicistinių architektūros bruožų. Iš buvusių dvaro pastatų iki šiol yra išlikę pagrindiniai dvaro rūmai, ledainės pastatas, garinis malūnas. Šalia dvaro yra nedidelis parkelis, o link pagrindinių rūmų veda senų liepų alėja. Jakišių dvaro pastatų ansamblis buvo gausesnis, tačiau dalis pastatų per karą buvo sunaikinti ugnies.

Po karo dvaras turėjo ne vieną paskirtį, nuo mokyklėlės iki ligoninės. Šiuo metu dvaras yra privatus ir įtrauktas į valstybės saugomų kultūros objektų sąrašą. Tačiau dvaras nebūna tuščias. Čia vyksta koncertai, renginiai, vasaros stovyklos vaikams. Tiesa, norintys dvarą gali išsinuomoti ir asmeninei šventei. Jau ne viena įsimylėjelių pora čia atšoko savo vestuves.

Baltoji ir Raudonoji Joniškio sinagogos

Joniškio sinagogų kompleksas – bene vienintelis toks išlikęs Lietuvoje. Sinagogos stovi Joniškio miesto centre. Pastatai nevienalaikiai, tad tiek jų architektūra, tiek dydžiai skiriasi. Nors nuo pagrindinės Joniškio gatvės pusės pastatai ir užstoja šiuos architektūrinius paminklus, jų nepastebėti sunku. 1970-aisiais sinagogos paskelbtos kultūriniu paveldu.

Baltoji Joniškio sinagoga statyta vėlyvuoju klasicizmo periodu, apie 1823-iuosius metus, istorikų duomenimis buvo remontuota romantizmo laikotarpiu. Šioje sinagogoje vykdavo iškilmingos pamaldos. Pasakojama, kad sinagogos sienas puošdavo ištapyti muzikos instrumentai.

Po Antrojo pasaulinio karo Baltojoje sinagogoje buvo įrengtas sandėlis, kuris smarkiai apgadino sinagogos interjerą. Vėliau čia buvusi sporto salė dar labiau pablogino padėtį. Dabar Baltoji sinagoga yra restauruota, kartais joje vyksta renginiai, parodos.

Raudonosios Joniškio sinagogos architektūra liudija, kad ji buvo statyta vėliau nei Baltoji sinagoga. Ji taip pat yra ir mažesnė nei jos kaimynė. Sumūryta iš raudonų plytų, ši sinagoga gerokai labiau krenta į akį.

Po Antrojo pasaulinio karo buvo gerokai apnaikintas jos interjeras, bet vis dar buvo galima pamatyti jo likučius. Tačiau – 2007-aisiais įgriuvo rytinis sinagogos fasadas, tad toje pusėje buvusį interjerą dabar galima pamatyti tik iš nuotraukų. Jos puošniausia dalis – dviaukštis vakarų fasadas, apvainikuotas trikampio frontono su banguoto kontūro šonais. Sinagoga dabar yra restauruota ir gali priimti lankytojus.

Krepšinio muziejus

Pirmasis ir kol kas vienintelis krepšinio muziejus yra įsikūręs Joniškyje. Krepšinis Lietuvoje vadinamas antrąja religija, tad tokio muziejaus atsiradimo buvo tikimasi ir laukiama. Šis muziejus duris atvėrė prieš šešerius metus. Jis įsikūręs miesto centre, tiesiai prieš Joniškio savivaldybės pastatą.

Muziejaus eksponatų gausa – labai didelė. Jis padalintas į kelias erdves, kuriose lankytojai gali pamatyti su Lietuvos ir užsienio krepšiniu susijusius eksponatus: Arvydo Sabono, Šarūno Marčiulionio, Rimo Kurtinaičio ir kitų žinomų Lietuvos krepšininkų marškinėlius ir sportinius batelius su atografais, įvairiuose čempionatuose iškovotus medalius, nuotraukas, proginius suvenyrus, užsienio krepšininkų marškinėlius ir t.t.

Krepšinio muziejuje taip pat vedamos krepšinio tematikos pamokos vaikams, nes pasak įkūrėjo Lietuvos krepšinis turi labai gilias šaknis ir mokinius būtinai reikia supažindinti su šios sporto šakos istorija.

Žvelgaičio piliakalnis

Šis įstabaus dydžio piliakalnis iškilęs Joniškio rajone esančio Žagarės miestelio apylinkėse. Piliakalnio vardas kilo nuo lietuvių kunigaikščio Žvelgaičio vardo. Manoma, kad Žvelgaičio piliakalnis yra XVI-XVIII amžių dvarvietė, XIII amžiuje įrengta neįtvirtintos gyvenvientės vietoje.

Piliakalnis stūkso Švėtės uės kairiajame krante, šalia kelio Žagarė-Naujoji Akmenė. Žvelgaičio piliakalnio ilgis sieka iki 830-ies metrų, o aukštis vietomis iki 20-ies metrų. 2010-aisiais čia buvo atliekami archeologiniai kasinėjimai. Buvo rasta XIII a. antrosios pusės radinių: arbaletų, ledo pasagėlių.

Piliakalnis dažnai lankomas moksleivių ir yra tapęs jaunimo bei vyresnių žmonių pramogų ir poilsio vieta. Prieš beveik šimtemtį piliakalnis buvo apsodintas pušaitėmis, tad dar ir dabar jo žaliuoja ir džiugina savo grožiu. Netoliese yra ežeras kur norintieji gali vasarą atsigaivinti, išsimaudyti.

Joniškio istorijos ir kultūros muziejus

Šis muziejus Joniškio savivaldybės tarybos nutarimu įsteigtas 1989-aisiais. Muziejus įsikūręs Joniškio Kultūros centre.

Muziejuje gausu eksponatų. Jame saugoma ir eksponuojama archeologinė, istorinė bei etnografinė medžiaga, liudijanti Joniškio krašto istoriją, kultūrą. Čia taip pat populiarinami mokslininkai bei menininkai kilę iš Joniškio rajono. Muziejaus darbuotojai užsiima ekskursijų po lankytinas ir istoriškai svarbias Joniškio vietas. Rengiami edukaciniai, švietėjiški renginiai vaikams ir suaugusiems. Vykdomos kraštotyrinės ekspedicijos. Joniškio istorijos ir kultūros muziejuje eksponuojamos dailės bei liaudies meno parodos.

Joniškio Švč. Mergelės Marijos ėmimo į dangų bažnyčia

Joniškio bažnyčia stovi pačiame miesto centre. Bažnyčia pastatyta 1901-aiais. Istorisitinė, vienabokštė, kryžminio plano bažnyčia su iš akmenų mūryta tvora negali likti nepastebėta. Bažnyčia pasižymi puošnumu tiek viduje, tiek išorėje. Bažnyčioje stovi šeši neobarokiniai mediniai altoriai, vienas jų – iš Kriukų bažnyčios.

Bažnyčios istorija siekia net 1526-uosius metus. Tada, dabartinio Kalnelio kaimo vietoje, Vilniaus vyskūpo Jono (nuo kurio vardo ir kilo Joniškio pavadinimas) rūpesčių buvo pastatyta medinė bažnyčia ir įkurta parapija. Po šimto metų, jau pačiame Joniškyje, pastatyta nauja, šįkart, mūrinė bažnyčia.

1897-aisiais bažnyčia buvo pradėta perstatyti, statybos baigtos po ketverių metų. Karo metais bažnyčia buvo apgadinta, tačiau po Antrojo pasaulinio karo tuometinis klebonas padedamas parapijiečių ją suremontavo.

Dabar bažnyčia traukia žmones ne tik mišiomis, bet ir joje vysktančiais sakralinės muzikos koncertais, o prieš kiekvienas Kalėdas prie bažnyčios pastatoma prakartėlė.

Mato Slančiausko muziejus-sodyba

Matas Slančiauskas buvo knygnešys, aušrininkas, visuomenės veikėjas, tautosakos rinkėjas. Jo garbei Joniškio rajone Reibinių kaime esančioje jo gimtojoje sodyboje yra įkurtas memorialinis muziejus. Šis muziejus nuo 1998-ųjų yra Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus padalinys. Muziejui įkurti prireikė šešerių metų, jis atidarytas jis 1989-aisias gegužės 13-ąja.

Šiame muziejuje eksponuojami Mato Slančiausko švietėjiškos draugijos „Atgaja“ veiklos istoriją liudijantys daiktai, nuotraukos, spaudiniai, dokumentai, M. Slančiausko rankraščių kopijos. Mato Slančiausko muziejuje-sodyboje vyksta įvairūs renginiai: atvelykio šventės, senųjų amatų mokyklėlės, „Atgajos“ draugijos jubiliejų minėjimai, poezijos skaitymai, užsiėmimai vaikams. Muziejuje taip pat veikia ir aukštaičių etnografinė kompozicija.