Keleiviai netilpo į lėktuvą
Į kokią kitą Europos šalį jūs dar matėte kelionių paketų žmogui už 180-250 eurų su skrydžiais ir viešbučiais kartu sudėjus vidurvasarį? Taip taip, pačiu paklausiausiu atostogų laikotarpiu – liepą ir rugpjūtį. Štai pavyzdžiui, remiantis „Novaturo“ puslapyje nurodytomis kainomis, trijų žvaigždučių viešbutis „Perla“ Burgaso apskrityje penkioms naktims su įskaičiuotais pusryčiais liepos mėnesį žmogui kainuoja 189 eurus. Palangoje kai kurie viešbučiai tiek ima už vieną naktį, ir dar didesnių sumų paprašo.
Todėl visai nekeista, kad prieš savaitę iš Vilniaus į Burgaso kurortą pagal kelionių organizatoriaus „Novaturas“ užsakymą pakilęs avialinijų „Avion Express“ lėktuvas buvo pilnut pilnutėlis. Kelias dienas prieš skrydį organizatoriai net pakeitė lainerio modelį – iš mažesnio į didesnį, nes keleiviai paprasčiausiai nebetilpo. Žmonės logiškai pagalvojo: kaip nepasinaudoti tuo pigiu gėriu. Lietuvoje tokio atostogų paketo nepasiūlys niekas niekada, o jeigu ir pasiūlys, iškart po to tikriausiai turėtų skelbti bankrotą. Juk net pigiausią poilsį mūsų pajūryje siūlančios „Palangos močiutės“ atsisakytų už 245 eurus ne tik apgyvendinti, bet ir visą parą poilsiautoją maitinti bei girdyti svaigalais. O gal kuri nors sutiktų pabandyti? Šių eilučių autorius asmeniškai įsipareigoja apie tai parašyti.
Nuo daugiavaikių šeimų iki audringų vakarėlių mėgėjų
Į Bulgariją, beje, skrenda ir nuotykių ieškotojai, audringų vakarėlių mėgėjai ir seksturizmo auditorija. Bet čia jau kita tema ir apie tai netolimoje ateityje DELFI Kelionių skiltyje būtinai papasakosiu plačiau.
Labai daug metų Bulgarijos atvykstamojo turizmo agentūros reklamavo savo šalį, kaip pačią pigiausią Europoje. Pigiausi viešbučiai, pigiausi restoranai, pigiausios ekskursijos, pigiausios parduotuvės – šios viliojančios frazės buvo naudojamos visur, daug jų iki šiol liko kabėti vitrinose ar gatvėse ant stulpų. Bulgarai net kalbėdami apie savo prostitutes taip pat priklijuoja anglišką žodį „cheap“ (liet. k. – pigu), ir sako, kad jos pigiausios Europoje.
Štai kainos, kurios Bulgarijoje labiausiai džiugina. Porciją ledų daug kur galima nusipirkti už 0,20 – 0,50 Eur. Populiarių prekinių ženklų gaivieji gėrimai kioskuose ir parduotuvėse taip pat kainuoja gerokai pigiau nei Lietuvoje, beveik visais atvejais iki euro. Radau ne vieną vietą, kur alų parduoda už centus. Pigiausia matyta kaina – 0,40 Eur už pusės litro butelį. Kai kuriose, toliau nuo pagrindinių, turistinių gatvių esančiose kavinėse pavalgyti pietus ar vakarienę galima viso labo už 4-5 eurus, į šią kainą įskaičiuota sriuba, karštas patiekalas ir gaivusis gėrimas.
Neregėto pigumo įvaizdis Bulgarijai leido pritraukti pas save tūkstančius biudžetinių turistų iš įvairiausių Europos valstybių, tokių, kurie taupo kiekvieną centą ir itin akylai skaičiuoja, bei lygina kainas.
Vietiniai verslininkai nepatenkinti
Srautai yra, lėktuvai skrenda pilni, tačiau su kiekvienais metais atsiranda vis daugiau vietinių verslininkų, kuriems tokia auditorija nebepatinka. Jokios prabangos prekės jiems neįkiši, jokios brangesnės paslaugos neįsiūlysi.
„Prieš porą savaičių pas mane buvo užsukusios dvi moterys iš Lietuvos sostinės. Jos ilgai derėjosi, prašė nuolaidos, flirtavo su manimi“, – sako Boiko, kurio širdį lietuvės ištirpdė ir galiausiai šis nuleido kainą. Jis sako, kad daryti nuolaidų visiškai neapsimoka, ypač po labai liūdnų praėjusių metų, kai dėl karantino ribojimų nepavyko užsidirbti.
Ukrainietė verslininkė Galina, daug metų gyvenanti ir dirbanti Burgaso kurorte, taip pat skundžiasi čia atvykstančiais turistais. „Jie nieko neperka, tik žiūri kaip muziejuje ir praeina pro šalį“, – sako sportiniais batais, marškinėliais ir vaikiškom smulkenom prekiaujanti moteris. Jos nuomone, Bulgarijos kurortų verslininkams labai pakenkė šios šalies turizmo pareigūnų sugalvotos reklaminės kampanijos, kuomet kai kuriose šalyse buvo reklamuojama, kad į šią kurortinę valstybę galima atvykti už paskutinius pinigus.
Laukia euro ir tikisi kainų šuolio
Ilma iš Marijampolės buvo panašios nuomonės, moteris su vyru ir dviem vaikais savaitei planavo išleisti daugiausiai 100 eurų. „Nebent tik vaikams kokių nors saldumynų, ledų pirksim. Na ir lauktuvės tėvams, tetoms. Bet aš abejoju ar visus pinigus išleisim, manau, kad tikrai turėtų likti. Jau ne pirmą kartą Bulgarijoje, kainos čia geros, nekanda“, – sakė oro uoste sutikta lietuvė.
Tas pigumas kai kuriose vietose atsispindi prekių ar paslaugų kokybėje. Tačiau jeigu tam nekeliate didžiulių reikalavimų, greičiausiai net nepajausite. Vis tik, jeigu esate priekabūs ir daug reikalaujantys klientai – Bulgarijoje imdami pačius pigiausius dalykus, galite susierzinti. Reikliems žmonėms stipriai taupyti nepatariu. Šioje šalyje yra ir tikrai gerų, brangesnių viešbučių ar restoranų. Bet ten jau apie taupymą niekas negalvoja.
Šiuo metu Bulgarijoje kursuojanti valiuta yra levai. Nors daugelyje vietų iš turistų priima ir eurais arba doleriais. Levus galima išsikeisti vietinėse keityklose, arba paprasčiausias būdas – išsigryninti bankomatuose. Jeigu norėsite pramogauti, prekintis ar užsisakinėti kokias nors paslaugas – geriausia turėti grynųjų, nes kortelės priimamos ne visur.