Man atrodo, Čikaga žinoma visiems lietuviams – tai yra lietuviškiausias Amerikos miestas, turintis labai daug skirtingų pravardžių, savo veidų. Tuo Čikaga ir yra įdomi – kiekvieną kartą gali ją pamatyti vis kitokią.

Dėl senais laikais čia viešpatavusios mafijos visoje Amerikoje Čikaga ilgai tuo labiausiai ir garsėjo. Taip tiesiai ji ir buvo vadinama – mafijos miestas. Dar noriu priminti, kad tuo metu, kai mūsų Panevėžyje siautėjo nusikaltėlių grupuotės, miestą žmonės mėgdavo pavadinti Lietuvos Čikaga. Tai daug ką pasako.

Kita Čikagos pravardė – vėjų miestas. Labai teisingas apibūdinimas, nes dėl savotiško miesto išplanavimo gatvėse tikrai skersai išilgai švilpauja vėjai. Tokie stiprūs, kad ne kiekvienas juos atlaiko.

Dar Čikagą angliškai vadina second city – išvertus tai reiškia antrasis miestas. Visų pirma, dėl to, kad ją dėl didžiulio kiekio dangoraižių nuolatos visi lygina su Niujorku ir drįsta sakyti, jog tai antras pagal svarbą Amerikos miestas – nesvarbu, kad mažesnis už Los Andželą. Kitas paaiškinimas – tai, ką jūs dabar matote, nebėra originalioji Čikaga. 1871-aisiais miestą sunaikino didžiulis gaisras, vėliau jis buvo atstatytas ir gavo pavadinimą antroji miesto versija.

Daugeliui lietuvių Amerika turi asociaciją su dangoraižiais – tarsi visa šalis būtų išstatyta aukštais, aukštais pastatais, nors tai toli gražu nėra tiesa. Jeigu jūs skrendate į Ameriką ir norite pamatyti dangoraižių, atsiminkite du svarbiausius dangoraižių miestus: visų pirma, aišku, Niujorkas, o, visų antra, aišku, yra Čikaga. Dar vienas įdomus, svarbus faktas – pirmasis pasaulio, kartu ir Amerikos, dangoraižis buvo pastatytas čia.

Čikaga

Po Čikagos centrą galima vaikščioti kaip po muziejų, nes eksponatai čia yra tiesiog gatvėse stovintys namai. Pavyzdžiui, už manęs dabar esantis 16 aukštų dangoraižis stovi nuo 1915 metų. Įsivaizduokite, daugiau nei 100 metų. Tiesa, vaizdelis pakankamai liūdnas. Atrodo, kad jau paskutinės dienos, byra, liūdnas, apdulkėjęs. Matosi, jog jau nebenaudojamas – užkaltos durys. Vieniems namų senumas yra didelis privalumas ir įdomumas, kitiems atvirkščiai – Čikaga atrodo per daug senovinė bei užmigusi.

Dabar bus įdomu – tai, ką jums parodysiu, daugiau niekur pasaulyje neišvysite. Čikagos gatvėse daug kur pamatysite ženkliuką, rodantį, kad negalima turėti ginklų.

Miestų centruose esame įpratę matyti gražiausius muziejus, viešbučius, verslo centrus, o štai čia yra toks ypatingas gražuolis – „Metropolitan“ kalėjimas. Tai yra vienintelis pasaulyje dangoraižis-kalėjimas. Pačiame Čikagos centre – griežtojo režimo kalėjimas, kuriame vienu metu gali kalėti apie 700 kalinių.

Šį pastatą jūs jau galėjote matyti per lietuviškas žinias – jį rodė kai kurie televizijos kanalai tuo metu, kai čia kalėjo buvusi garsioji teisėja Neringa Venckienė. Ji sėdėjo būtent šitame kalėjime.

Čikagos kalėjimas

Kalėjimo langai yra tik 15 cm pločio – dėl to, kad pro juos neišlįstų žmogus ir neiškištų galvos. Net ir tie, kurie gyvenime nėra buvę kalėjime, žino, jog visi pasaulio kalėjimai turi savo pasivaikščiojimo kiemelį. Čia jis yra ne apačioje, kaip įprasta, o ant šio pastato stogo.

Prie daugelio kalėjimų jūs pamatysite daug grotų, metalinių vielų, spyglių ir kitų panašių aptvėrimų, bet čia nėra nieko panašaus. Net einant pro pirmą aukštą atrodo, kad tai yra eilinis verslo centras. Tie, kas nežino, eina ir praeina nepakeldami galvos. Bet kai pasižiūri, supranti, jog kažkoks keistas dangoraižis be langų.

Po kalėjimo labiausiai norisi išsivalyti nuo negeros energijos – kur geriau tą padaryti, jei ne bažnyčioje. Noriu pristatyti dar vieną unikalų Čikagos dangoraižį, vienintelį tokį pasaulyje – 173 m aukščio bažnyčia. Įsivaizduokite, ji pastatyta lygiai prieš 100 metų. Pastatas yra ne tik maldos namai, bet ir biurai – čia įsikūrusios religinės organizacijos.

Daugiau žiūrėkite naujoje „Orijaus kelionėslaidoje.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (43)