Galima labai stipriai įsijausti į japoniškumą, jei pasirenki apsistoti ne viešbutyje ar apartamentuose, o vietoje, kuri vadinasi riokanas. Šis žodis reiškia senovinius, tradicinius svečių namus.
Kadangi Kiotas tradicinis miestas, čia yra daug skirtingų riokanų. Aš šiandien pasirinkau pagal savo bičiulių rekomendacijas – vietą, kurios pavadinimas „Nazuna Kyoto Gosho“. Tai yra labai nedidelis, 7 kambarių, riokano stiliaus viešbutis. Čia apsistoti pakankamai sudėtinga, nes mažai kambarių, jie dažniausiai būna užimti, todėl tokiose vietose rekomenduojama rezervaciją daryti iš anksto – tikėtina, jog savaitę prieš kambario jau negausite.
Kas lietuvius ir visus europiečius gali išgąsdinti, tai, kad riokanai yra brangus malonumas, bet įėjus čia, tikėtis prabangos neverta. Kaina yra ne apie prabangą, o apie japonišką kultūrą. Nerasite modernumo, ko nors kosminio.
Siūlau atkreipti dėmesį į molio ir šiaudų sienas – jos yra originalios, senos. Dauguma riokanų yra be galo seni, skaičiuoja šimtus metų. Kuo riokanas senesnis, tuo labiau jis vertinamas. Mano žiniomis, seniausias riokanas skaičiuoja bene tūkstantį metų ar net dar daugiau.
Dažniausiai nakvynė riokane kainuoja dvigubai ar net trigubai daugiau nei viešbutyje. Jų, žinoma, yra įvairių: paprastesnių ir prabangesnių. Dabar jums rodau vidutinį variantą – kaina dviem asmenims yra 780 eurų nakčiai. Štai, kodėl dažniausiai žmonės tokiose vietose apsistoja neilgam – tik tam, jog pasisemtų riokanietiškos patirties.
Visas riokanas šiek tiek primena popierinę dėžutę, nes visos erdvės yra labai atviros. Antrame aukšte padaryti siauri koridoriai tam, kad galėtum pereiti į kitus kambarius. Visi Japonijos riokanai pasižymi tuo, jog kambarius pavadina ne skaičiais, o pavadinimais.
Labai svarbus momentas, kuris irgi gali sužavėti ne visus, nors man asmeniškai itin patinka – riokane žmonės negali avėti batų. Juos čia reikia pamiršti. Mano kambario prieškambaryje yra paruoštos tradicinės japoniškos šlepetės, kurias mes privalome dėvėti visoje teritorijoje. Po riokaną kitaip vaikščioti negalima.
Pirmoji erdvė – miegamasis su didelėmis, plačiomis lovomis. Kambarys paprastas, jokio televizoriaus, technologijų, išskyrus kondicionierių. Visiškas minimalizmas tam, kad tu miegotum, pailsėtum absoliučiai nuo visko.
Atidarius stumdomas duris, randi svetainę. Kai čia apsistoji, į kainą įskaičiuota daug papildomų dalykų: pavyzdžiui, įėjęs į kambarį, randi paruoštų užkandžių, gėrimų. Aš radau dvi skirtingas japoniškas arbatas ir tradicinius saldumynus. Be to, riokanuose labai dažnai svečiams paliekama dovanų – šiuo atveju aš gavau firminį japoniškos arbatos namų kvapą.
Itin svarbus dalykas riokanuose – vonios kambarys, nes japonai mėgsta vandens procedūras. Yra milžiniškas dušas, tradicinė medinė vonia.
Labiausiai užsieniečiams patinka, kad riokanuose visą dieną gali vaišintis įvairiais gėrimais, taip pat užkandžiais. Bet svarbiausia už viską – riokano restoranas, kuriame vyksta rimtas, normalus maitinimas, dažniausiai įskaičiuotas į nakvynės kainą.
Daugiau žiūrėkite naujoje „Orijaus kelionės“ laidoje.