Tai vietos kuriančios ypatingą Nidos aurą. Metai iš metų poilsiautojai grįžta ten pat, kai kurie net vasaros laukia vien tik tam, kad galėtų čia atvykti. Taigi ir aš visą savo dėmesį skyriau tokioms vietoms.
O pradėti norėčiau nuo rūkytos žuvies. Tikriausiai maždaug devyniasdešimt procentų į pajūrį atvykstančių žmonių, per atostogas bent vieną kartą eina pirkti rūkyto ešerio, šamo ar skumbrės. Palangoje kiekvienoje gatvėje yra po žuvies kioską, o Nidoje vaizdas kitoks – prekybos taškų čia daug mažiau, vos keli. Priežastis labai paprasta – čia jau daug metų veikia rūkytos žuvies pardavimų rekordininkai. Daug kas sako, kad Lietuvoje niekur skaniau nerasite.
Nidoje yra vieta, kuri vadinasi „Pas Joną“. Čia labai dažnai stovi milžiniška klientų eilė, o žuvis išperkama per valandą. Vos tik iš rūkyklos ištraukiama dar karšta žuvis, susirenka žmonės ir viską išperka. Vieni išsineša namo, kiti valgo vietoje.
Konkurenciją milžiniška. Eilė alkanų klientų stoviniuoja ir rytais ir vakarais. Tokio vaizdo tikrai neteko matyti prie jokio kito žuvies kiosko.
Viena iš šio žuvies restorano šeimininkių yra Eglė Mizerė. Ji yra įkūrėjo anūkė, dabartinio vadovo dukra. Apsilankę „Pas Joną“ jūs taip pat galėsite sutikti jos mamą, sesę, tetą, dėdę, pusbrolį ir daug kitų šeimos narių.
Eglė sako, kad ši vieta niekada neturėjo jokios reklamos. Viskas vyko pačiu natūraliausiu būdu. Ir iki šiol taip. Kažkas paragauja – papasakoja kitam, tas dar kitam. Ir taip klientų srautas niekada nesibaigia.
Beje, stovėti eilėje „Pas Joną“ visai linksma. Iš savo patirties sakau: čia ir naujų pažinčių užmegzti galima, ir šiaip pakalbėti apie Nidą. Žmonės šiame kurorte labai draugiški ir atsipalaidavę.
Maksimalus atsipalaidavimas, įtraukianti muzika ir ilgos valandos pokalbių su draugais – taip atrodo kita, be galo populiari vieta Nidoje. Sumuštinių baras, tiksliau medinė trobelė po kaštono medžiu. Taip, beje, ir pavadina – „Kaštonas“.
Šiai vietai vadovauja vienas iš jos įkūrėjų Raimondas Baublys, kuris ir pats nesitikėjo, kas gali išeiti iš jo ir buvusios merginos, dabar jau tik verslo partnerės, idėjos. O idėja kilo supratus, kad vėlai vakare, naktį Nidoje nėra kur pavalgyti.
Raimondas sako, kad šio verslo pradžia buvo visiškai pankiška. Darė, kaip tuo metu atrodė bus geriausia, be jokių taisyklių, rimtų verslo paskaičiavimų ir panašiai. Iškart nutarė, kad dirbs tol, kol eis žmonės. Bet aišku nesitikėjo, kad jie eis kone ištisą parą.
Tad šiandien Kaštonas dirba ryte, dirba per pietus, dirba ir naktį. Tikras sumuštiniu konvejeris. Po daugybės eksperimentų ir nuolatinių valgytojų apklausų – Kaštone buvo nuspręsta neturėti plataus meniu. Kaip sako Raimondas, viskas, ką dabar galite rasti meniu yra geriausia ir skaniausia.
Kaštono vadovas sako, kad dažniausiais komplimentas, kurį girdi iš baro lankytojų, kad čia – pačiame Nidos centre, sėdint po šiuo milžinišku medžiu – jausmas tarsi būtum kažkur be galo toli nuo Lietuvos.
Kaip atrodo gardieji „Kaštono“ sumuštiniai ir kas vyksta populiariausiame Nidos darže žiūrėkite laidoje „Orijaus kelionės“.