Pirma kelionė galima jau po savaitės
Pasak antžeminio orlaivių aptarnavimo bendrovės „Litcargus“ išvykstančių keleivių aptarnavimo poskyrio pamainos vadovo Pauliaus Kaulakio, įprastai su kūdikiais galima keliauti nuo 8 jų gimimo dienos, tačiau būna išimčių.
„Kadangi daugelis lietuvių renkasi skristi ir iš Latvijos oro uostų, svarbu žinoti, kad šios šalies nacionalinės avialinijos „AirBaltic“ leidžia skristi netgi su mažiau nei 8 dienų amžiaus kūdikiu. Vis dėlto pravartu nepamiršti kreiptis į avialinijas ir gauti kelionės leidimą“, – pranešime žiniasklaidai sako P. Kaulakis.
Visgi daugelis tėvų dvejoja, ar gerai yra skristi su naujagimiais lėktuvu pirmosiomis jų gyvenimo dienomis ar savaitėmis. Anot šeimos gydytojos Izabelės Juškienės, rekomenduotinas laiko tarpas nuo kūdikio gimimo dienos iki planuojamo skrydžio datos turėtų būti ne mažesnis nei 2 savaitės. Pats geriausias tam startas – trečias kūdikio gyvenimo mėnuo.
„Nors kai kurios oro linijų bendrovės leidžia lėktuvu skristi ir su 8 (ar net mažiau) dienų pasaulį išvydusiais kūdikiais, ankstyvas keliones lėktuvu rekomenduojama pradėti bent jau praėjus 2 savaitėms po jų gimimo. O jei niekur neskubama anksti keliauti, trečias–šeštas kūdikio gyvenimo mėnuo yra puikus laikas kelionėms: tuo metu vaikučio mityba nėra sudėtinga, nes yra maitinama krūtimi ar mišinuku, o ir tėveliams lengviau – nereikia papildomai rūpintis vaiko mitybos racionu“, – sako medikė.
Su mažyliais – daugiau privilegijų
Pasak orlaivių aptarnavimo bendrovės atstovo, šeimai su mažaisiais keliautojais skristi lėktuvu yra pigiau. Šiems yra taikomas mažesnis bilieto tarifas. Negana to, pačiame oro uoste tėvams su mažais vaikais yra suteikiama įvairių privilegijų ar išimčių.
„Jų nėra daug, bet jos yra svarbios keliaujančioms šeimoms. Pavyzdžiui, saugumo patikroje tėvams su vaikais yra skirta atskira patikros eilė. Taip pat jie gali įsinešti į lėktuvą daugiau maisto ir skysčių nei leidžiama kitiems keleiviams bei didesnį bagažą į lėktuvą – suteikiamas iki 5 kg salono bagažas kūdikiui.
Be to, perpildyto skrydžio atveju tokie keleiviai turi pirmumo teisę skristi orlaiviu, o esant vėlavimams ar atšaukimams, pirmiausia pasirūpinama pastaraisiais keleiviais“, – suteikiamas privilegijas vardija P. Kaulakis ir priduria, kad skrendant ilguose tarpkontinentiniuose reisuose yra galimybė iš anksto užsisakyti specialias vietas su kūdikio lopšiu, tačiau šią paslaugą reikia užsisakyti bilietų pirkimo metu, nes vietų skaičius yra ribotas.
Kad kelionė būtų sklandesnė ir keltų mažiau streso, specialistas pataria šeimoms su mažais vaikais atvykti į oro uostą anksčiau iki planuojamo skrydžio laiko, nes tokių keleivių registracija užtrunka ilgiau nei įprastai. Prie to prisideda ir įvairaus vaikiško inventoriaus, kaip vežimėlio, registracija.
„Esant su vaiko vežimėliu, visada patartina prieš saugumo patikrą ateiti iki registracijos, kur jis bus įvertintas. Geriausia čia jį ir palikti, nes kai keliaujama su persėdimu ir yra trumpas persėdimo laikas, tarkime, iki 1 val. ir mažiau, yra didesnė tikimybė, kad vežimėlis pasimes arba bus pažeistas, jeigu jis bus iškraunamas kiekviename skrydžio segmente“, – pažymi išvykstančių keleivių aptarnavimo specialistas.
Vaiko krepšyje – vaisiai ir daržovės
Šeimos gydytojos I. Juškienės teigimu, jei skrendama su jaunesniu nei 6 mėnesių kūdikiu, sukti galvą, kuo jį pamaitinti, per daug nereikia – pakaks mamos pieno arba mišinuko. Tačiau jei yra numatomas ilgas skrydis, vertėtų iš anksto nusitraukti pieną. Keliaujant su vyresniais nei 6 mėnesių kūdikiais, kurie jau pradėjo valgyti kietą maistą, iššūkių yra ir vietos krepšyje reikia kur kas daugiau.
„Į kelionę patogu vežtis įvairių vaisių tyrelių, pavyzdžiui, sutrintų bananų, obuolių ar kriaušių. Taip pat puikus užkandis mažiems vaikams yra smulkiais gabaliukais supjaustytos daržovės, kaip agurkai, pomidorai, paprikos ar morkos. Be to, maži vaikai labai mėgsta natūralų jogurtą. Pastarajame yra gausu sveikų maistinių medžiagų, o norint, kad jis būtų maistingesnis, įberkite minėtų vaisių gabaliukų ar įpilkite tyrelės“, – pataria gydytoja.
Be maisto, reikėtų pasirūpinti ir vaiko užimtumu. Kelionės metu rekomenduojama turėti vaiko mėgstamiausią knygutę, kramtuką, spalvotą minkštą žaislą. Vienas geriausių vaikų žaislų, kuris pasiteisina keliaujant lėktuvu su vienų metų vaiku, yra kamuolys. Su juo galima žaisti ne tik lėktuve, bet ir oro uoste.
Sveikatos draudimas būtinas
Skrendant lėktuvu į svečią šalį, asmens dokumentas – pasas arba ID kortelė – privalomas ir mažyliams. Tačiau medikė atkreipia dėmesį, kad reikėtų nepamiršti ir kitų svarbių dokumentų norint apsidrausti pablogėjus sveikatos būklei arba jei mažylis serga lėtine liga.
„Be abejonės, prieš išvykstant su mažais vaikais, būtina pasirūpinti kelionės ir sveikatos draudimu. Jeigu vaikutis turi lėtinių susirgimų, taip pat būtina turėti išrašą apie vaiko sveikatos būklę, geriausia išverstą į tos šalies kalbą, į kurią vykstama. Ir, žinoma, reikia nepamiršti pasidomėti apie būtinus skiepus norint apsisaugoti nuo nemalonių staigmenų kelionės metu“, – akcentuoja I. Juškienė.
Vis dėlto jei kelionės dieną ar kelias dienas iki numatomo skrydžio mažylis sunegalavo, kelionės lėktuvu patartina atsisakyti.
„Jeigu vaikui yra nustatytos viduriavimą sukeliančios ligos, sisteminės karščiuojančios ligos (peršalimo ligos ir pan.) arba kvėpavimo sutrikimai, kelionę derėtų atšaukti. Keliaujant galima ne tik šiuos susirgimus perduoti kitiems, bet ir ženkliai pabloginti vaiko sveikatos būklę“, – įspėja šeimos gydytoja.