Kaip atrodo kelionės po egzotiškas šalis su vaikais? Kokių iššūkių, nuotykių ir atradimų pasitaiko kelyje? Kviečiame skaityti Jurgos pasakojimą, nukeliantį į tolimiausius kraštus.
– Kurios lankytos šalys jums pasirodė pačios draugiškiausios keliaujant su mažais vaikais?
– Per šiuos metus aplankėme 26 šalis, o pačios draugiškiausios pasirodė Tailandas, Vietnamas, Maldyvai, Šri Lanka, Indonezija, Malaizija, Meksika. Azijoje vaikai labai mylimi, vietiniai žmonės itin kantrūs vaikų atžvilgiu. Meksikoje vaikai taip pat pastoviai gaudavo dėmesio, sulaukdavo paglostymų.
– Pastarąją žiemą praleidote Tailande. Kokiu maršrutu keliavote?
– Tailande buvome du mėnesius, nuo lapkričio vidurio iki sausio vidurio. Vieną mėnesį praleidome pietiniame Krabi regione (Ao Nange) ir vieną mėnesį prabuvome Šiaurės Tailande (Chiang Rai, Chiang Mai, Pai).
Iš Ao Nango vykome į salų turus (Hong salų turą, Chicken salos turą) bei tris kartus kėlėmės į Railay Beach. Keliavome į aplinkinius nacionalinius parkus.
Šiaurėje aplankėme Pai miestelį, krioklius, buvome nuvykę iki sienos su Laosu bei Mianmaru (Birma) – ten yra Golden Triangle vietovė (Auksinis trikampis). Chiang Mai aplankėme senamiestį, šventyklas bei žymųjį sekmadieninį turgų. Čia mėgavomės tailandietišku masažu vos ne kasdien. Chiang Rai vykome į Singha parką, Mėlynąją bei Baltąją šventyklas.
Tailando pietuose ir šiaurėje kraštovaizdis visiškai skirtingas. Pietuose – karstinės uolos, salos, paplūdimiai, o Šiaurės Tailande – miškai, kalnai, kriokliai. Labai nustebino Šiaurės Tailande kiekvienais metais vykstantis deginimo sezonas, kai deginami praėjusio derliaus laukai. Tuo metu būna didelis oro užterštumas, tad rekomenduočiau pasidomėti, kada vyksta šis sezonas, nes jis tęsiasi daugiau nei mėnesį.
– Ar pastebėjote kokių Tailando išskirtinumų, lyginant su kitomis Azijos šalimis?
– Mums labai patiko išskirtinė tajų virtuvė, didelis vaisių ir daržovių pasirinkimas bei jų tikėjimas (budizmas). Na, ir, aišku, gamta Tailande – nuostabaus grožio salos, karstinės uolos, vandens žydrumas, rifai, nacionaliniai parkai. Didelį įspūdį paliko Tailando šventyklos, ypač šiaurinėje Tailando dalyje.
– Kokias Tailando vietoves rinktumėtės aplankyti kitos kelionės metu?
– Kitą kartą planuojame vykti į kitą pusę – Koh Kood, Koh Chang salas. Mes, tiesą pasakius, net Bankoke nebuvome – tad tikriausiai aplankytume ir sostinę.
– Kas kelia didžiausius iššūkius keliaujant su trimis vaikais?
– Man tikrai didelis iššūkis yra maistas, nes visi valgo skirtingą maistą. Pavyzdžiui, Šri Lankoje maistas yra be galo aštrus ir vaikams tai buvo nepriimtina, tad teko pavargti, kol radome kažką tinkamo, nes ten net paprastas kečupas yra aštrus. Tuo metu Tailandas buvo super maisto atžvilgiu, nes visiems buvo ką valgyti. O šiaip, aišku, buvo ir atvejų su traumomis. Kartą Tailande vyresnėliui turėjome vežti siūti lūpą – čia labiau ne iššūkis, bet stresas.
– Pasidalinkite keliais ryškiausiais įspūdžiais ar nuotykiais, patirtais keliaujant Tailande ar kitose egzotiškose šalyse.
– Tailande labai patiko šiaurėje – dramblių maitinimas, jų maudymas upėje. Krabi regione – Hong salų turas, net ir tas pats Railay paplūdimys.
Filipinuose – plaukiojimas su bangininiais rykliais buvo vienas iš nuostabių nuotykių. Tie rykliai tikrai labai dideli ir mes jautėmės tokie maži. Plaukioti su tokiais gigantais buvo kažkas neįtikėtino.
Šri Lankoje – plaukiojimas atviroje jūroje su jūros vėžliais. Vėžliai (Turtle Beach) patys atplaukia, nes vietiniai juos ten šeria. Ir jie visai nebijo žmonių. Vaikams labai patiko gyvačių prieglaudoje, kur iš labai arti galėjo pamatyti kobras. Arbatos plantacijos bei cinamono plantacijos – neapsakomo grožio. Taip pat labai, labai patiko safaris, kur matėme dramblius pirmą kartą (taip, taip – ir Šri Lankoje galima pamatyti dramblius).
Indonezijoje – Balyje kriokliai, laukinės džiunglės. Gili salose – nardymas su jūros vėžliais.
Meksikoje – plaukimas stebėti banginių iš labai arti. Jų didybė yra kosmosas.
Belizė – skridome apžiūrėti Great Blue Hole – vaikams tai buvo didžiulis nuotykis, jau vien tik dėl to, kad skridome su vietiniu lėktuvu ir matyti atolų grožį iš dangaus buvo tiesiog įspūdinga.
Gvatemala – kopimas į dar veikiantį ugnikalnį (Pacaya) ir zefyrų kepimas dar karštose lavos plyšiuose buvo nuostabus nuotykis tiek suaugusiems, tiek vaikams.
– Galbūt turite tam tikrų tradicijų ar įpročių, be kurių neįsivaizduotumėte savo kelionių kasdienybės?
– Galbūt daug ką darome iš pajautimo, pavyzdžiui, keletos vietų atsisakėme, nes tiesiog jautėme, kad geriau tenai nevažiuoti. Stengiamės kuo mažiau apsikrauti daiktais, tad išsiugdėme įprotį turėti po kuprinę ir du carry on lagaminus visai šeimai (ir tai galvoju, kad reikės mažinti iki vieno).
Visada nuomojamės automobilį, kad kuo daugiau pamatytume ir apžiūrėtume. Jeigu yra galimybė – visada pasirinksime, kur galima panardyti. Taip pat vienas iš kelionių įpročių – mano blynų kepimas vos ne kasdien.
– Jūsų svarbiausi patarimai kitoms šeimoms, planuojančioms tolimą kelionę su mažaisiais.
– Visų pirma, nebijoti, nes visos baimės yra mūsų galvose. Kad ir koks bus skrydis – tai laikina, tad koncentruotis į pozityvius dalykus. Neprisikrauti daiktų – tikrai prireiks mažiau nei galvojate, o jei ko ir nepasiimsite bei prireiktų – visko galima nusipirkti.
Mums labai patiko keliauti ne sezono metu. Aišku, grėsė daug lietaus, nes tai buvo lietaus sezonas, o bet tačiau, jei ir lijo, tai dažniausiai būdavo tik po pietų arba naktį, bet tikrai ne kiekvieną dieną. Keliavimo ne sezonu pliusai – žymiai mažiau turistų, didelis pasirinkimas viešbučių bei geresnės kainos ir galima tiesiogiai derėtis.
Net ir turų kainas susimažinome. Tad nebijokite keliauti ne sezono metu ar lietingu laikotarpiu – tai tikrai nereiškia, kad atostogos bus sugadintos.
Dar vienas labai pasiteisinęs dalykas, kai skridome per Dubajų – susiplanavome skrydį tokiu laiku, kad pavyktų pabūti visą pilną dieną Dubajuje. Atskridome 6 valandą ryte, išsinuomojome automobilį ir lėkėme į Abu Dabį, Grand Mosque. Tada grįžome į Dubajų, aplankėme jų vietinį paplūdimį, Burę, buvome prie aukščiausio dangoraižio. Gerai suplanavus, galima ir dar daugiau aplankyti išskaidant kelionę tarp skrydžių.
Daugiau keliautojų istorijų iš Tailando rasite čia, o naujausius įspūdžius ir pasidalinimus sekite „Facebook“ bei „Instagram“.