Kai kurios lankytinos vietos užsidarė dar 2024 metais: vienoms taip nutiko dėl stichinių nelaimių, kitos duris užvėrė dėl finansinių sunkumų ar pasikeitusių turistų poreikių, Lilit Marcus rašo CNN.

Štai objektai, kurių nepavyks aplankyti 2025-aisiais, o dalies vietų ir niekada daugiau.

Dvi Las Vegaso klasikos

Šiais metais Las Vegaso padangę paliko du kazino viešbučiai – „Tropicana“ ir „Mirage“. 1989 metais atidarytą „Mirage“ pakeis naujas milžiniškos gitaros formos „Hard Rock“ pastatas. Tuo metu „Tropicana“ spalį buvo nugriautas, kad užleistų vietą į nuodėmių miestą persikeliančios beisbolo komandos „Oakland Athletics“ stadionui.

Las Vegasas

Chez Michou, Paryžius

Kultinis drago klubas atsisveikino su Paryžiaus Monmartro rajonu. Klubas „Chez Michou“ kaip uždarymo priežastį nurodė finansinius sunkumus po savininko Michelio „Michou“ Catty mirties 2020 metais.

Rubino meno muziejus, Niujorkas

2024-ieji Niujorko meno muziejams buvo sunkūs metai. Rubino muziejus, Čelsio institucija, turinti vieną didžiausių pasaulyje Himalajų meno kolekcijų, paskelbė, kad uždaro savo fizinę erdvę ir tampa „muziejumi be sienų“.

Spalį Rubinas atsisveikino su muziejumi, tačiau teigė, kad kai kurie jo kūriniai, įskaitant populiarų Tibeto budistų šventyklos kambarį, bus perkelti į Bruklino muziejų.

Fotografiska, Niujorkas

Kitas svarbus atsisveikinantis meno muziejus yra „Fotografiska“ – Stokholme įsikūrusio to paties pavadinimo fotografijos muziejaus padalinys. Paskutinė muziejaus darbo diena jo būstinėje Park Avenue buvo rugsėjo 29 d., nors savininkai teigia, kad Niujorko neatsisakė ir tikisi persikelti į kitą vietą.

Niujorkas

Wayfarers Chapel, Ranchos Palos Verdes, Kalifornija

Pietų Kalifornijoje esanti Wayfarers Chapel, į Nacionalinį istorijos registrą įtraukta stiklinė bažnyčia, yra klimato kaitos auka.

Statinį suprojektavo Franko Lloydo Wrighto sūnus Lloydas Wrightas, tačiau statiniui kilo didelis pavojus dėl nuošliaužų vietovėje. Dėl to buvo priimtas sprendimas išardyti koplyčią ir laikyti ją sandėlyje, kol bus surasti kiti namai.

Privačios gatvės Gione, Kiotas, Japonija

Buvusioje Japonijos sostinėje moterys, vis dar besimokančios tradicinių geišų amato, tapo tokia pat turistų traukos vieta, kaip ir pastatai, kuriuose jos gyvena.

Siekdama sumažinti „geišų paparacių“ srautą, šių metų pradžioje Giono vietos taryba nusprendė užtverti daugelį šalutinių gatvelių, nors pagrindinės gatvės ir toliau bus atviros visuomenei.

Living Computers: Museum + Labs, Sietlas

Vienas iš „Microsoft“ įkūrėjų Paulas Allenas taip pat įkūrė šį Sietlo muziejų, kuriame eksponuojami daiktai iš jo asmeninės senovinių kompiuterių ir techninių prietaisų kolekcijos. Muziejus buvo neįprastas tuo, kad skatino lankytojus liesti, naudoti bei žaisti su viskuo, kas buvo eksponuojama.

2018-aisiais mirus P. Allenui, o po dvejų metų prasidėjus pandemijai, muziejaus veikla buvo sustabdyta. 2024 metais jis buvo visiškai uždarytas. Muziejaus objektai bus parduoti aukcione.

Sietlas

„Dviguba arka“ Glen Kanjono nacionalinėje rekreacinėje teritorijoje, JAV

2024 metais Glen Kanjono nacionalinė rekreacinė teritorija neteko vieno iš savo pagrindinių objektų, kai sugriuvo „dviguba arka“. GCNRA darbuotojai teigė, kad uolos darinys, sukurtas iš Navajo smiltainio, kurio amžius siekia apie 190 mln. metų, sugriuvo dėl erozijos ir vandens lygio pokyčių.

Vietos, kurių 2025 metais rekomenduojama vengti

Kelionių gidų leidėjas „Fodor’s“ sudarė 15 vietų sąrašą, į kurias 2025-aisiais geriau nevykti. Taip rekomenduojama dėl to, nes šios vietovės kenčia nuo didžiulio turizmo. Viršūnėje atsidūrė ir populiarusis Balis Indonezijoje.

Sakoma, kad dėl per didelio turizmo Balyje prasidėjo „plastiko apokalipsė“. Skaičiuojama, kad 2023 metais Balį aplankė 5,3 mln. tarptautinių lankytojų. Dėl to kadaise buvę švarūs paplūdimiai dabar palaidoti po beveik 303 000 tonų plastiko atliekų, Natalie Wilson rašo „Independent“.

Balis

Keliaujantys į Everesto kalną taip pat buvo įspėti dėl atliekų kiekio ir rizikos vietos darbuotojams.

Barselona, Maljorka ir Kanarų salos dėl šią vasarą vykusių protestų prieš turizmą buvo įvardytos kaip „Europos vietovės, kuriose vietiniai gyventojai jūsų nenori“, o Venecija bei Lisabona į sąrašą pateko atitinkamai dėl naujo vienadienių turistų įvažiavimo mokesčio ir apgyvendinimo vietų trūkumo.

Keliautojai jau antrus metus įspėjami nevažiuoti atostogauti į Koh Samui Tailande, baiminantis dėl minios žmonių, kai 2025-aisiais įvyks filmo „Baltasis lotosas“ premjera. Ekspertai nerimauja, kad dėl padidėjusio eismo „paaštrės esamos problemos“, įskaitant atliekų tvarkymą ir vandens tiekimą saloje.

Kur nereikėtų keliauti:

  • Balis, Indonezija

  • Europos vietos, kur vietiniai jūsų nenori: Barselona, Maljorka, Venecija, Kanarų salos, Lisabona

  • Koh Samui, Tailandas

  • Everesto kalnas.

Vietovės, kurios pradeda kentėti nuo turistų kiekio:

  • Agridžentas, Sicilija, Italija

  • Britų Mergelių salos

  • Kerala, Indija

  • Kiotas ir Tokijas, Japonija

  • Oachaka, Meksika

  • Škotijos šiaurinė pakrantė 500.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją