Naujas verslo modelis Lietuvos vandens turizme
Vandens turizmo žygius Lietuvoje ir užsienyje 17 metų organizuojančio „Upių labirinto“ vadovas Povilas Pelanis jau praėjusiais metais pradėjo naudoti Lietuvoje dar mažai populiarų verslo modelį „mokėk, kiek nori“. Savo socialinio tinklo paskyroje jis paskelbė, kad Verknės upe baidarėmis plaukiantys ir įmonės stovyklavietėje ar specialiuose nameliuose besiilsintys poilsiautojai, atsipalaiduodami pirtyje ar karšto vandens kubile, gali mokėti tiek, kiek nori ir gali, rašoma pranešime žiniasklaidai. Pasak verslininko idėjos sėkmė pranoko lūkesčius ir pasiteisinęs verslo modelis buvo taikomas ir šių metų plaukimo baidarėmis sezono pradžioje.
– Kodėl ir kaip kilo mintis pritaikyti kituose sektoriuose, pavyzdžiui maitinimo sektoriuje, gan dažną, bet vandens turizmo, įrangos nuomos ir nakvynės paslaugų segmente gan neįprastą verslo modelį?
– Nuo veiklos pradžios 2004 esu pastebėjęs, kad baidarėmis plaukia ir stovyklauti mėgsta žmonės, kuriems žmogiškos vertybės yra savaime suprantamas dalykas. Šios verslo formos idėja yra tikėjimas, kad parodžius klientams gerumą ir dėmesį, jie atsilygins tuo pačiu. Praėjusių metų, gegužės-birželio mėnesį sulaukėme apie 35 proc. daugiau klientų ir gavome daugiau pajamų. Nors dėl šalto pavasario ir pandemijos suvaržymų, rezultatai šiemet buvo kuklesni, ateityje planuojame tokias akcijas ilginti.
Šiais metais labai laukiame karantino pabaigos ir tikime, kad pandemijos iššūkiai tik dar labiau suartino žmones bei sustiprino norą padėti vienas kitam. Pavyzdys, kai Lietuvos valstybei padovanojus Taivano valstybei vakcinų nuo koronoviruso, jau kitomis dienoms išaugo lietuviškų saldainių užsakymai vietos parduotuvėje yra tikrai unikalus bei įkvepiantis reiškinys.
– Kokius didžiausius pandemijos ir karantino iššūkius įvardintumėte savo veikloje?
– Pastaruoju metu žmonės daugiausia dėmesio skiria ne tik komfortui, bet ir savo sveikatos saugumui, todėl stengiamės užtikrinti ir kamerinį atstumą stovyklavietėje bei jaukumą. Prieš du metus „Upių labirintas“ įgyvendino didžiausią investiciją – specialius namelius, kuriuose gali apsistoti visi norintys stovyklavietėje Pikelionyse ant Verknės kranto. Stovyklavietėje, be namelių, yra įrengtos krepšinio, tinklinio ir futbolo aikštelės, ant upės kranto yra dvi pirtys, du karšto vandens kubilai, vienuolika pavėsinių. Pastebėjome, kad pandemijos metu vis daugiau turistų nori ne tik plaukti, bet ir aktyviai leisti laiką po plaukimo, o ne tik ramiai pasėdėti prie laužo, nors tikrai nemažai yra norinčių tiesiog ramybės, vakaro palapinėje prie upės, todėl stengiamės būti universalūs ir lankstūs.
– Kokius kitus pokyčius galėtumėte įvardinti baidarių nuomos versle pastaraisiais metais?
– Vienas iš pastebimų pokyčių – sumažėjęs klientų pageidaujamų vandens maršrutų kilometražas, bet čia gal tik gero oro ir įsibėgėjančios vasaros laiko klausimas. Taip pat pastebime, kad keičiantis karantino sąlygomis auga įmonių užsakymai. Dėmesys darbuotojų fiziniam aktyvumui, sveikatai ir jų laisvalaikiui tampa vis svarbesne tendencija.
– Kokias upes parekomenduotumėte pokarantininiu periodu?
– Dažniausias klausimas, nesvarbu ar plaukia šeimos su mažais vaikais, ar įvairaus amžiaus bei patyrimo grupės, yra: „kokią upę rekomenduotumėte, kad visada būtų vandens, nereikėtų temptis baidarių, būtų tam tikrų iššūkių, bet tuo pačiu būtų saugu? Pastaraisiais metais dar prisidėjo klausimas dėl kilometrų ir galimybės apsistoti nameliuose. Mano atsakymas – Verknė, tikrai galiu konstatuoti, kad ji yra viena universaliausių upių mūsų šalyje. Joje galima rasti ir Ūlos dvasios, Minijai būdingų akmeninių rėvų, Visinčios kilpų ir net dalelę Siesarčio užvartų. Galimybės pasirinkti įvairų maršrutą, atsižvelgiant į fizinį pasirengimą ar tiesiog nuotaiką bei apsistoti stovyklavietėse.
– Ką reikia turėti plaukiant baidarėmis?
– Svarbiausia plaukiant, ypač ilgesnius maršrutus, nepamiršti priemonių, kurios kelionėje užtikrins saugumą. Visuomet reiktų turėti vaistinėlę, apsauginį kremą nuo saulės, purškiklį nuo kandančių ir geliančių vabzdžių. Yra ir smulkesni dalykai, apie kuriuos pamirštama dažniau: tai ir akiniai nuo saulės, ir asmeninės higienos priemonės. Į vandens kelionę drąsiai galima imti mobilųjį telefoną, fotoaparatą, juokaujant galima pastebėti, kad galbūt daliai žmonių, nepasidalinus vėliau socialiniuose tinkluose žygio momentais, žygis gali būti neužskaitytas, tai svarbu pasirūpinti neperšlampamais maišais, dėl kurių su nuomotojais reikia susitarti iš anksto. Mes didelę dalį savo investicijų būtent ir skyrėme inventoriaus atnaujinimui: irklams, liemenėms, neperšlampamiems maišams, kėdutėms vaikams, nes augant žmonių susidomėjimui, privalu užtikrinti kokybiškiausias įmanomas paslaugas, komfortą ir saugumą.
Svarbūs daiktai plaukiant:
• Kremas nuo saulės, lūpų balzamas
• Pirmosios pagalbos vaistinėlė
• Akiniai nuo saulės
• Maudymosi kostiumas
• Vanduo, gaivieji gėrimai
• Užkandžiai
• Peilis
• Degtukai/ žiebtuvėlis
• Fotoaparatas ar video kamera (geriausia – atsparūs vandeniui)
• Mobilusis telefonas (kaip būtina priemonė pagalbai iškviesti)
• Mobilaus telefono dėklas
• Žemėlapiai, GPS, kompasas
• Žibintuvėlis
• Priemonės nuo uodų/erkių/kitų vabzdžių
• Apsiaustas nuo lietaus
• Specialus apavas, pritaikytas bristi per vandenį
• Kepurė, apsauganti nuo saulės
• Atsarginės aprangos komplektas
• Tualetinis popierius
• Maišai šiukšlėms