Legendinės skanduotės atgarsiai netyla ir iki šių dienų, ypač dėl to, kad įžeistas meras pats kreipėsi į teisėsaugą.

Primename, jog po pergalingų penktadienio rungtynių prieš Atėnų „Panathinaikos“ ekipą, „Green White Boys“ ir kiti Kauno „Žalgirio“ sirgaliai V. Matijošaitį iš arenos išlydėjo skanduodami „Krabas yra rusų kekšė“.

Rungtynes gyvai stebėjęs V. Matijošaitis iš arenos palydėtas skambiais sirgalių šūkiais. Politikui pasirodžius, arenoje nugriaudėjo „Green White Boys“ ir kitų „Žalgirio“ fanų skanduotė „Krabas yra rusų kekšė“.

Tiesa, Kauno meras šį kartą taip pat nesusilaikė. Vaizdo medžiagoje užfiksuota, kaip politikas, priėjęs prie vieno iš skanduojančių sirgalių, patapšnoja šiam per nugarą, o mainais gauna skambų šūkį atgal. Tada politikas suirzęs nueina toliau kartu su žmona, kiek vėliau matoma, kaip užsikemša ausis.

Visą vaizdo įrašą penktadienio vakarą, po rungtynių, socialiniame tinkle „Facebook“ išplatino „BasketNews.lt“.

Savo ruožtu „Green White Boys“ šeštadienį paaiškino, jog jų pozicija neturėtų būti netikėta. „Mūsų požiūris yra vienas – arba tu su mumis, Ukraina ir vakarietiškomis vertybėmis arba tu plauki paskui laivą. Visa kita yra išvedžiojimai, kuriais naudojasi bailiai ir netikėliai“.

Dėl „Žalgirio“ arenoje įvykusio incidento lapkričio 25-ąją Kauno policija pradėjo aplinkybių patikslinimą dėl necenzūrinės leksikos skanduotės, kritikuojančios Kauno mero ryšius su Rusija. O jau lapkričio 27-ąją dėl arenoje nutikusio incidento į teisėsaugą kreipėsi ir pats V. Matijošaitis.

Visgi yra teigiančių, kad Kauno meras pirmasis ėmė erzinti „Žalgirio“ sirgalius: šiems rodė nepadorius gestus, tad policija vertins ir V. Matijošaičio elgesį.

Tuo metu „Žalgirio“ sirgaliai ir toliau laikosi savo pozicijos – per „Žalgirio“ rungtynes namuose „Green White Boys“ nepraleido progos pasiųsti dar vieną žinutę Kauno merui.

Visvaldas Matijošaitis

Ekspertų nuomonės išsiskiria

Apie Žalgirio fanų skanduotę ir žodžio laisvės ribas buvo diskutuota ir trečiadienį transliuotoje LRT laidoje „Lietuva Kalba“. Ir pašnekovų nuomonės gana stipriai išsiskyrė.

Štai teisininkas, VU profesorius Vytautas Nekrošius mano, jog nors Lietuvoje žodžio laisvę saugo konstitucija, o viešam asmeniui (merui) galioja gerokai platesnės kritikos ribos, visgi, ribos egzistuoja ir šiuo atveju buvo peržengtos.

Cituodamas 21 konstitucijos straipsnį, V. Nekrošius pabrėžė, jog žodžio laisvės ribos pasibaigia ten, kur prasideda žmogaus orumo žeminimas. Be to, anot profesoriaus, Žalgirio fanų pavartota leksika skatina patyčių kultūrą.

„Jeigu galima tyčiotis iš mero, kad jis netinkamas, galima tyčiotis ir iš kitų“, – teigė profesorius, toliau kalbėdamas, jog tokia retorika gali skatinti ir patyčias mokyklose.

Visvaldas Matijošaitis (dešinėje)

Savo ruožtu „Green white boys“ atstovas Ignas Merkys pabrėžė, jog šiuo atveju krepšinio sirgaliai siekė ne tyčiotis, o parodyti savo pilietinę-politinę poziciją, nepritarimą V. Matijošaičio vystytiems verslams Rusijoje.

„Pradėkime nuo to, jog nuo karo pradžios aktyviai pasisakome Ukrainos tema, nuolat vykdome įvairias akcijas, paramos rinkimą. Ir kitoje pusėje matome merą, kurio vertybės visai kitos – jis aktyviai dirba su Rusija. Ne pirmą kartą pasisakome apie merą – garsioji skanduotė apie merą buvo naudota ir anksčiau“, – kalbėjo „Green white boys“ atstovas.

Jis taip pat pridūrė, jog matyt lemtingu momentu suerzino ir tai, kad meras naudoja krepšinio rungtynes saviems tikslams.

„Po tų rungtynių meras atėjo pasveikinti Allison Reed su gauta Lietuvos pilietybe, ji sėdėjo prie pat mūsų tribūnos. Turbūt sukilo tas pats principas, jog meras išnaudoja savo platformai, savęs kėlimui, nenorėjome to leisti, tad ta skanduotė ir prasidėjo“, – apie įvykius pasakojo I. Merkys.

Advokatas dr. Algimantas Šindeikis teigia, jog nors kiekvienas žmogus turi teisę į orumą, tačiau Konstitucijos teisės nėra absoliučios ir turėtų būti suvokiamos kontekstualiai.

„Teisės yra ribojamos tam tikromis sąlygomis. Šiuo atveju meras, kuris kartu yra ir verslininkas, kartu su savo šeima, veikia Rusijoje. Žinoma, ką jis ten daro – uždirbinėja pinigus. Jis, be to, nusprendė tapti antro didžiausio miesto Lietuvoje meru. Ir jis tikisi, kad į jo orumą nebus kėsinamasi jį vadinant taip, kaip jis buvo pavadintas.

Ar mūsų visuomenei tokių bylų kontekstas yra esminis dalykas? Kiekviena byla yra sprendžiama atskirai, tad pavyzdžiai iš mokyklų yra netinkami. Situacija yra tokia, kad yra asmuo, kuris formaliai yra metęs visuomenei iššūkį – aš turiu verslą Rusijoje ir tai ne jūsų reikalas. Aš asfaltuoju gatves ir jūs džiaukitės tuo.

Toks brazauskinės Lietuvos modelis – aš sutvarkau čia užtvanką, o ką aš darau su komunistų partija, kad vyksta trėmimai į Sibirą – čia ne mano reikalas. Ne mielieji, ne taip yra. Lietuva yra laisva šalis, žmonės turi akis ir turi ausis. Jeigu jie užuodžia, kad smirdi, jie tą pasako“, – savo poziciją dėstė A. Šindeikis.

Advokatas taip pat pabrėžė, jog konstitucija garantuoja taikią protesto formą, kas šio incidento metu ir nutiko – nors buvo išsakyti pikti žodžiai, bet fanai fiziškai mero nepuolė.

Beje, į šią laidą buvo pakviestas ir V. Matijošaitis, tačiau laidos kūrėjai buvo informuoti, jog meras šiuo metu yra išvykęs iš Lietuvos. Laidoje „galimybių sudalyvauti“ nerado nei vienas miesto tarybos narys ar mero aplinkos atstovas.

Gavo baudą, nes įteikė plakatą

Laidoje nuotoliu dalyvavo ir Nepriklausomo politinio judėjimo „Mes nepavargsim“ atstovė Rūta Vyžintaitė-Lajienė.

„Labas vakaras iš mažojo Minsko“, – tarė ji, pasisveikindama su laidos dalyviais.

R. Vyžintaitė anksčiau buvo gavusi baudą už tai, kad kartu su kitais aktyvistais savivaldybės tarybos posėdžio metu tarybos nariams įteikė plakatus.

Šią akciją piliečiai surengė po to, kai paaiškėjo, jog merui priklausanti įmonė daugiau kaip 10 kartų į Rusiją vežė dvigubos paskirties, karui pritaikomas prekes – guolius.

„Balandžio mėnesį mes turėjom mini akciją, kurios metu stebėjome Kauno savivaldybės tarybos posėdį ir laikėme plakatus su užrašais „Din-guolis“, „Abejin-guolis“ – tai yra žodžių žaismas su žodžiu „guolis“ – taip mes kalbėjome apie tylą savivaldybėje po guolių skandalo. Ir vasarą sulaukiau kvietimo į komisariatą, ten praleidau porą valandų ir teisinausi, kodėl savivaldybės tarybos narius pavadinau Dinguoliais“, – pasakojo R. Vyžintaitė.

„Aš žengiau kokius penkis žingsnius, kad įteikčiau vienam iš tarybos narių plakatą, mano kolega irgi žengė kažkiek žingsnių, kiek reikia, kad įteiktume Matijošaičiui jaunesniąjam guolius – tai tiesiog buvo dovana, pintinė su guoliais. Mes buvome sudrausminti ir buvo įsakyta nevaikščioti posėdžio metu. Nors patys tarybos nariai vaikščiojo link vandens ar kavos aparatų. Aš manau, kad tai slidi riba – niekas nerašo, kiek žingsnių galima žengti posėdžio stebėtojams“, – pridūrė pašnekovė.

R. Vyžintaitė pasakojo, jog pati jokių replikų nevartojo, tiesa jos kolega šalia stovėjo laikydamas šaliką su perbrauktu užrašu „Matijošaitis d*chas“

„Tai yra atsakymas į paties mero piliečių dūchinimą, atsiprašau už tokius žodžius tiesioginiame eteryje. Mes taip jaučiamės, kai kelis metus nėra dialogo nepatogiais klausimais“, – paaiškino aktyvistė.

Vėliau ji pasakojo, jog kolegai po šio benefiso buvo skirta 90 eurų bauda. R. Vyžintaitei buvo pasiūlyta 70 eurų bauda, jeigu susitaikytų su valstybe ir sutiktų su sprendimu. Kadangi su sprendimu ji nesutiko, skirta 140 eurų bauda.

„Man tai skamba juokingai, nes ne aš esu susipykusi su valstybe – V. Matijošaitis yra susipykęs su valstybe, nes jis ignoruoja valstybinės svarbos klausimus, o mes bandome kelti dialogą apie šiuos klausimus“, – pridūrė ji.

Anot V. Nekrošiaus, tokį policijos sprendimą vertėtų skųsti teismui.

O štai A. Šindeikis pabrėžia, jog šioje situacijoje bauda ko gero buvo paskirta ne už kritiką merui, o sutrukdytą posėdį.

„Aš negirdėjau, kad juos būtų nubaudę už tai, kad lauke stovėjo su plakatu. Matyt nubaudė už tai, kad buvo įeita į tarybos posėdį tuo metu, kai buvo posėdžiaujama. Tokia bendra tvarka turėtų būti – tokiu metu negalima politikams trukdyti. Bet tai nėra nuobauda už protesto formą prieš merą, už pasakymą, kas yra meras“, – paaiškino A. Šindeikis.

Kėlė klausimą dėl teisėsaugos priklausomybės nuo politikų

Laidoje dalyvavęs tinklaraštininkas Skirmantas Malinauskas atkreipė dėmesį, jog teisėsauga nėra absoliučiai nepriklausoma nuo politikų.

Tinklaraštininkas pabrėžė, jog premjeras skiria generalinį komisarą, policijos funkcijos patenka po Vidaus reikalų ministerija, kuri valdo asignavimus, o dėl jų dažnai vyksta didelė kova. Be to, meras dažnai dalyvauja policijos renginiuose, o Kaune netgi buvo pastatytas paminklas policijai.

„Viskas su tuo gerai, bet nesakykite, kad nėra jokio ryšio“, – pabrėžė S. Malinauskas.

A. Nekrošius pabrėžė, jog meras negali duoti pareigūnams tiesioginių nurodymų, su kuo sutiko S. Malinauskas. Tačiau anot blogerio tai tikrai nereiškia, jog policija veikia visiškai nešališkai.

Vienas laidos klausytojas klausė, kodėl V. Matijošaitis vis dar laisvėje po buvusio savivaldybės administracijos direktoriaus Viliaus Šiliausko duotų parodymų.

Primename, jog V. Šiliauskas buvo suimtas, teisėsaugai paskelbus apie ikiteisminį tyrimą, kuriame įtariama, jog, eidamas Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas, paėmė 140 tūkst. eurų kyšį iš bendrovės „Autokausta“. Teisėsaugai pradėjus tyrimą, Kauno miesto savivaldybės taryba V. Šiliauską atleido iš pareigų.

Šiuo metu V. Šiliauskas atlieka jam paskirtą 3 metų ir 4 mėnesių laisvės atėmimo bausmę, tiesa, šį sprendimą yra apskundęs Lietuvos Aukščiausiajam teismui.

Į klausytojo pastabą sureagavo ir S. Malinauskas – anot blogerio, būtent mero teisiniai nemalonumai ir yra esminė diskusijos dalis.

„Mes dabar kalbame apie visiškas smulkmenas. Mes kalbame apie įsiskaudinusį politiką, kuris dar yra ir šio klubo dalininkas, kalbant apie savivaldybę.

Bet pažiūrėkit – yra didžiulė byla, Dariaus ir Girėno stadionas rekonstruotas per kyšius, V. Šiliauskas dabar yra nubaustas. Mes kalbame apie sklypų skandalą. Aš tiksliai žinau, jog ikiteisminiame tyrime jis (V. Šiliauskas, pastaba) davė parodymus prieš V. Matijošaitį“, – kalbėjo S. Malinauskas.

„Sakykite, jei politikai su teisėsauga nesusiję, tai kodėl dabar nevyksta ikiteisminiai tyrimai?

Kai Kauno meras ar kitas politikas kalba apie teismus, jis yra žymiai stipresnėje pozicijoje, nei eilinis pilietis. Kai jūs sakote, kad kreipsitės į teismą, jūs gąsdinate, jūs spaudžiate“, – pridūrė tinklaraštininkas.