Bosniai ilgą laiką tebuvo žiūrovai Lietuvos rinktinės atliktame puolimo spektaklyje, kuriam toną nustatė pirmus keturis tolimus metimus be klaidų smeigęs Marius Grigonis.
Vėliau lietuviai varžovų gynybą pradėjo laužyti ir per baudos aikštelę, kurioje trigubo dublio režimu iki pertraukos judėjo Jonas Valančiūnas.
Bosnių lyderiai Džananas Musa ir Jusufas Nurkičius mėgino atsakyti, bet puolimu jų komanda laikėsi tik vieną kėlinį. Antrajame atotrūkis tarp konkurentų jau buvo dviženklis, trečiajame atsivėrė 22 taškų praraja.
Nors į kampą įspraustų priešininkų išrikiuota aikštės gynyba pristabdė K. Maksvyčio auklėtinius, o paskutiniame ketvirtyje taškų dujotekiai buvo aklinai užsukti, prieš tai susikrautas pranašumas jau buvo pernelyg didelis.
„Praėjome sunkų kelią. Žinojome, kad jis toks bus, kad grupė – mirtininkų. Dabar turbūt laukia pirma naktis, kai galėsiu šiek tiek ramiau išsimiegoti. Atrodo, viską darėme gerai, bet kažkiek pritrūko sėkmės, kažkiek – sprendimų.
Pralaimėjimai davė per galvą, bet išlikome komanda, išlikome vieningi, sulaukėme savo šansų. O šiandienos rungtynės mums buvo vienos geresnių čempionate“, – komentavo K. Maksvytis.
Ketvirtą vietą grupėje užėmę lietuviai aštuntfinalyje susitiks su Ispanija. Pastaroji trečiadienį A grupės lyderių akistatoje Tbilisyje (Gruzija) pranoko Turkiją 72:69.
Aštuntfinalis bus žaidžiamas šeštadienį Berlyne, kur vyks visos atkrintamosios varžybos ir finalai.
O atsisveikindamas su Kelnu, K. Maksvytis linkėjo savo auklėtiniams imti pavyzdį iš savaitę „Lanxess“ arenoje triukšmavusių sirgalių.
„Mūsų fanai yra neįtikėtini, šiai dienai – geriausi, kiek yra tekę matyti. Tikiuosi, komanda į juos lygiuosis ir bus tokia pati, kaip sirgaliai“, – palinkėjo treneris.
– Kodėl komandos puolimas įstrigo rungtynių pabaigoje? – po mačo su bosniais buvo paklaustas K. Maksvytis
– Kontakto lygis buvo labai aukštas. Bosniai stūmė mus iš pozicijų, užkirtinėjo perdavimų linijas, privertė trumpinti derinius. Nesusitvarkėme, pametėme savo ritmą, ėmėme pulti per stipresnes bosnių gynybos vietas. Nervų buvo.
– Atrodo, kad rinktinė susitvarkė gynyboje, kuomet J. Nurkičiaus priežiūrą iš J. Valančiūno perėmė Domantas Sabonis.
– Taip, tai buvo planas „B“ ir tuomet keistis dengiamaisiais. Taip pat pradėjome „apačioje“ dvigubinti gynybą prieš J. Nurkičių – jis padarė daug klaidų, nesurinko savo taškų. Iš praktikos žinau – NBA žaidėjai dažnai nesusiduria su tokia gynyba, ji jiems nepatinka. Tad planas „B“ suveikė.
– Panašu, kad lygių skirtumas tarp starto penketo ir atsarginių yra didelis, tai gali pridaryti problemų?
– Šiandien ir vakar – turbūt taip. Nors šįkart Ignas Brazdeikis labai gerai papildė komandą, suteikė energijos. Bet negalėčiau ir kitų nuvertinti. Kažkiek buvo nervingumo, bet kad ir Martynas Echodas – kažkokios ypatingos statistikos nesusirinko, bet kovojo dėl kamuolių, kietai gynėsi išeidamas iš priekio. Aišku, galbūt norėtųsi lygesnės sudėties.
– I. Brazdeikiui vis dar sunku prisitaikyti prie europietiško žaidimo?
– Jam vis dar norisi veržtis po krepšiu, kur jau yra D. Sabonis ir J. Valančiūnas – paprasčiausiai nebelieka vietos. Jeigu žaidžia tik vienas iš jų, tuomet erdvių laisviau nardyti atsiranda. Bet Iggy prisitaiko. Kalbėjau su juo ir po vienų, ir po kitų rungtynių – sakiau, kad nebus lengva nei čia, nei Eurolygoje. Bet manau, kad charakteris jam padės.
– J. Valančiūnas antrą sykį šiame čempionate pakartojo savo rezultatyvių perdavimų rekordą (5). Kaip vertinate jo aikštės matymą ir komandos draugų įtraukimą?
– Manau, abu mūsų pagrindiniai aukštaūgiai neblogai atlieka perdavimus. Jiems ir patiems reikia priprasti vienas prie kito – šiandien tas ryšys buvo geresnis, abu tilpo aikštėje, buvo tinkamas balansas tarp žaidimo du prieš du ir atakavimo per baudos aikštelę. Galima pagirti, kad abu veikė gerai.
– Arnas Butkevičius šiandien pasiūlė ir tritaškių, ir įspūdingą dėjimą.
– Jis yra patikimas žaidėjas – lemiamais momentais jis mums reikalingas tiek dėl savo gynybos, tiek dėl sprendimų. Ar jis geriausiai besiginantis perimetro žaidėjas? Greičiausiai, kad vienas iš geriausių.
– Po to dėjimo jums buvo skirta techninė pražanga, nors situacija aikštėje tuo metu nebebuvo įtempta. Už ką?
– Už kalbas. Teisėjas paprašė apraminti atsarginių suolą, aš paprašiau, kad jis labiau kreiptų dėmesį į aikštę, o suolą aš jau sutvarkysiu. Už tuos žodžius buvau nubaustas.
– Kokių pagrindinių rūpesčių jums lieka po grupių etapo Kelne?
– Dabar nuotaikos – geresnės, nebėra tiek daug tų rūpesčių, kuriuos būtinai reikėtų spręsti. Kažkiek pagerinome savo komunikaciją, gynybą nuo varžovų žaidimo du prieš du – ji dar nėra ideali, bet jau geriau. Vykdėme planą, kai jis nepasiteisino, sklandžiai pakeitėme į atsarginį. Manau, komanda sužaidė labai geras rungtynes.
– Ar dabar demonstruojamas žaidimas skiriasi nuo to, kurį projektavote išvykdamas į Europos čempionatą?
– Šiandien buvo jau kažkas panašaus į norimą vaizdą. Kažkiek strigome susidūrę su agresyvia gynyba, kai varžovai pradėjo kaitalioti sistemas. Geresnio sprendimo priėmimų dar trūksta, bet jau neblogai.
– Manote, kad sunkiausia jau įveikta, ir toliau bus lengviau?
– Turbūt negalima taip sakyti. Dabar lieka geriausios komandos. Bet manau, kad mes patys užsigrūdinome ir dabar tikrai esame geresnė komanda nei pirmą čempionato dieną. Turbūt ir jūs tą matote.
– Žaidėjų sveikata kol kas atlaiko čempionato ritmą?
– Kai rungtyniauji diena po dienos, tai kam čiurna patempta, kam raumuo sumuštas, kam kirkšnį skauda. Toks režimas... Bet šiandien žaidėjai buvo net šviežesni nei vakar – ankstesnėse rungtynėse su vokiečiais ar prancūzais žaidimas buvo žymiai kietesnis. Buvome kaip po karo.
– Ar sekėte A grupės kovas ir kokio varžovo aštuntfinalyje tikėjotės?
– Nesirinkome varžovų, juk ir patys dar vakar nežinojome, ar turėsime bent šansą kovoti dėl patekimo į kitą etapą, buvome priklausomi nuo kitų. Manau, kad praėjome labai sunkų kelią. Galbūt klystu, bet spėju, jog trys ar net visos keturios šios grupės komandos įveiks aštuntfinalio barjerą. Manau, tokioje kompanijoje gerai užsigrūdinome ir eisime žaisti su ispanais.
– Ar gerai žaisti su varžovu, su kuriuo jau du kartus repetavote žaidimą prieš čempionatą?
– Ir taip, ir ne. Žinome, laimėjome – gal dėl to galimas atsipalaidavimas. Ir jie mus žino.
– Ar pats spėjate pasižiūrėti Kauno „Žalgirio“ draugiškas rungtynes?
– Ne. Ateis laikas – bus ir vaikas.
Panašiomis aplinkybėmis bosniai mėgino užkirsti kelią Lietuvai 2013 metų Europos čempionato pirmame etape. Tuomet lemiamas paskutines tarpusavio rungtynes Jono Kazlausko treniruojama komanda pralaimėjo (72:78), bet varžovams pritrūko reikiamo taškų skirtumo.
Lietuviai su bosniais grūmėsi ir atrankos į 2023 metų pasaulio čempionatą pirmame etape, tuomet K. Maksvyčio auklėtiniai susirinko pergales tiek namuose, tiek išvykoje.
Kitose trečiadienio B grupės rungtynėse 47 Luka Dončičiaus taškai rezultatu 88:82 nuskandino Prancūziją (3/2) ir užtikrino Slovėnijai (4/1) pirmąją vietą.
Europos čempionatą „Lanxess“ arenoje uždarė antrą poziciją užėmusios Vokietijos (4/1) triuškinanti pergalė prieš autsaiderę Vengriją (0/5) 106:71.
Primename, kad ankstesnėse rungtynėse Lietuva pralaimėjo Slovėnijai (85:92), Prancūzijai (73:77) ir Vokietijai (107:109), bet sutriuškino Vengriją (87:64).