Daugelį metų gerbėjų lūkesčių nepateisinusi Kroatija ir vėl užlipo ant to paties grėblio. Komanda Europos čempionate sėkmingai įveikė grupių varžybų etapą, tačiau aštuntfinalyje Berlyne nesulaikė suomių žvaigždės Lauri Markkaneno ir dar vieną turnyrą baigė nusivylimu.
Sunku pasakyti, ko ši trumpą atsarginių suolą turinti Kroatijos rinktinė apskritai būtų buvusi verta be amerikiečio J. Smitho, kuris Europos pirmenybėse buvo antras pagal rezultatyvumą ir naudingumą komandos žaidėjas po Bojano Bogdanovičiaus.
Natūralizuotas krepšininkas rinko po 12 taškų, atliko po 4,7 rezultatyvaus perdavimo ir susitikimą užbaigdavo vidutiniškai su 13,7 efektyvumo balo.
Pats 27-erių J. Smithas į susidariusią situaciją žiūri su šypsena: „Jei šalis nori įtraukti tave į sudėtį, kodėl nepasinaudojus galimybe tai padaryti? Aš nežinojau, kur yra Kroatija, tai buvo mano pirmas kartas Kroatijoje“.
Ši citata gali skambėti keistai, bet tai tik atkartoja, ką Mike'as Tobey buvo pasakęs ESPN žurnalistui Timui MacMahonui. Paklaustas, kada pirmą kartą išgirdo apie šią šalį, aukštaūgis neslėpė: „Kai manęs paprašė pasigaminti pasą“.
Dar vienas pavyzdys, sukėlęs nemažą ažiotažą – Lorenzo Brownui suteikta Ispanijos pilietybė.
Natūralizuotas gynėjas iki šiol taip pat neturėjo jokių ryšių su šia šalimi. Dėl šio sprendimo daug kritikos sulaukė Europos krepšinio elitu laikoma Ispanijos rinktinė, tačiau pirma vieta grupėje ir
patekimas į atkrintamasias nuėmė naštą nuo žaidėjo ir visos komandos pečių: „Visai komandai nukrito įtampa, ypač man asmeniškai“, – pripažino L. Brownas, vėliau aštuntfinalyje paskandinęs ir Lietuvos krepšininkus.
Tuo metu Dee Bostas, neturėjęs jokio ryšio su Bulgarija, šioje šalyje buvo ir yra itin mėgstamas, tačiau po šio Europos čempionato paskelbė baigiantis karjerą rinktinėje. Anot natūralizuoto amerikiečio, bulgarai nuo pirmų dienų jį sutiko išskėstomis rankomis.
Europos Sąjungos pasas legionieriams atveria platesnes galimybes Europos klubiniuose turnyruose. Žaidėjai iš JAV gauna pilietybę, suteikiančią jiems ES statusą šalies lygose. Savo ruožtu nacionalinės komandos gauna aukštos klasės žaidėją.
Garsus kroatų treneris Nevenas Spahja portalui „Mozzarsport“ pasisakė esantis prieš žaidėjų natūralizavimą: „Esu prieš užsieniečių žaidimą rinktinėse. Mano nuomone, tai neturi jokio pagrindo.
Bet jei tai jau leidžiama, ir jei visi, visuomenė, žiniasklaida ir žaidėjai, nusprendė, kad jis turi žaisti – tuomet gerai. Smithas neabejotinai yra mūsų nacionalinės komandos solidus papildymas, jis pridėjo kokybės aikštėje“, – kalbėjo treneris.
Gilinantis į FIBA taisykles, spragų galima rasti ir daugiau. Pavyzdžiui, Tyleris Dorsey Graikijos nacionalinėje komandoje žaidžia kaip natūralizuotas krepšininkas, nors jo mama yra graikų kilmės.
Globalioje aplinkoje viskas lengvai susimaišo.
Lietuvos rinktinėje natūralizuoto žaidėjo statusą turi Ignas Brazdeikis, kuris gimė Kaune, bet užaugo Kanadoje ir yra žaidęs Kanados jaunių rinktinėse.
Kaip teigia FIBA generalinis sekretorius Andreas Zagklis, organizacija permainų dėl šių taisyklių tobulinimo ar griežtinimo imtis neketina: „Centrinė valdyba daug kartų diskutavo apie tai ir padarė išvadą, kad ši pusiausvyra tarp griežtos 11 vietinių žaidėjų taisyklės ir taisyklės, leidžiančios natūralizuoti vieną žaidėją, yra teisingai. Jokių pokyčių imtis neketiname“.
Vis dėlto galima numanyti, kad debatai šia tema greitai nesibaigs. Ypač kitą vasarą, kai tikimasi, kad Joelis Embiidas pirmą kartą žais FIBA varžybose kaip Prancūzijos rinktinės narys.