Lietuvos krepšinio lygoje šiuo metu rungtyniauja 10 žaidėjų, kurie yra 210 centimetrų ūgio arba aukštesni. Po vieną tokį žaidėją turi „Dzūkija“ (Anatolijus Kaširovas, 215 cm), „Juventus“ (Ovidijus Galdikas, 217 cm), „Lietkabelis“ (Darjušas Lavrinovičius, 212 cm), „Lietuvos rytas“ (Adamas Lapeta, 217 cm) ir „Vytautas” (Mindaugas Kupšas, 215 cm). Du tokius žaidėjus turi „Žalgiris“ – 211 centimetrų ūgio Robrtą Javtoką ir 210 centimetrų ūgio sunkųjį krašto puolėją Isaiah Hartensteiną.
Daugiausiai, net tris krepšininkus aukštesnius nei 210 centimetrų ūgio turi „Nevėžis“ – 212 cm ūgio Karolis Petrukonis, 216 cm ūgio Carlas Engstromas ir 213 cm ūgio Simonas Kymantas.
Iš šių žaidėjų , ko gero, tik D. Lavrinovičius ir I. Hartensteinas gali pavojų sukelti ir už tritaškio linijos.
Net trys komandos tokio ūgio žaidėjų apskritai neturi ir kliaunasi mažesniais krepšininkais. „Neptūno“ gretose aukščiausias krepšininkas yra 206 cm ūgio legionierius O. Johnsonas, „Šiauliuose“ – tokio paties ūgio jaunasis Martynas Echodas, o „Pieno žvaigždžių“ gretose išsiskiria 208 cm ūgio puolėjas Vilmantas Dilys.
Tačiau net ir centimetrų stygius, pavyzdžiui, „Neptūno“ ekipai netrukdo sėkmingai kovoti dėl atšokusių kamuolių. Klaipėdos komanda pagal sugriebiamus kamuolius visame čempionte užima trečią vietą.
Statistikos grafose nežiba
Kad aukščiausi lygos krepšininkai nevaidina itin svarbaus vaidmens savo komandose byloja ir statistika. Iš dešimties 210 cm ūgio ir aukštesnių krepšininkų čempionate vos du rungtyniauja daugiau nei 20 minučių – A. Kaširovas ir K. Petrukonis vidutiniškai aikštelėje praleidžia po 24 minutes. Būtent šie žaidėjai, kartu su „Vytauto“ vidurio puolėju M. Kupšu, yra vieninteliai tokios ūgio kategorijos krepšininkai, pelnantys dviženklį taškų skaičių per rungtynes.
Jeigu pažvelgtume, į atkovotų kamuolių grafą, joje karaliauja Vilniaus „Lietuvos ryto“ sunkusis krašto puolėjas Drew Gordonas. Nors ir nebūdamas aukščiausiu lygos krepšininku, 208 cm ūgio amerikietis dėka didžiulio atletiškumo dėl kamuolių kaunasi it žvėris. Vidutiniškai po kiek daugiau nei 8 kamuolius per mačą atkovojantis puolėjas yra tipinis šių laikų sunkusis kraštas – gebantis taip pat gerai žaisti ir veidu, ir nugara į krepšį, pataikantis iš toliau ir galintis ne tik jėga pralaužti varžovų gynybą.
Apskritai, į geriausių lygos kovotojų dėl kamuolių dešimtuką patenka vos vienas krepšininkas aukštesnis nei 210 cm ūgio. Jau minėtas K. Petrukonis per rungtynes vidutiniškai sugriebia po kiek daugiau nei 6 kamuolius ir pagal šį rodiklį užima 9 vietą. Pasirodo, net nereikia būti dvimetriniu krepšininku, kad valdytum baudos aikštelę. Tarp penkių geriausių kovotojų dėl atšokusių kamuolių patenka du žaidėjai, kurių ūgis nesiekia nė 2 metrų. Julius Kazakauskas (196 cm) pagal šį rodiklį yra trečias visoje lygoje, o Ivanas Smiljaničius (198 cm) – ketvirtas.
Vien centimetrų blokuoti metimams neužtenka
Aukščiausi čempionato krepšininkai nežiba ir blokuodami metimus. Vienintelis į geriausiųjų 10-tuką patenkantis krepšininkas yra 217 cm ūgio ilgarankis O. Galdikas, per rungtynes vidutiniškai „nupučiantis“ po 1,29 varžovo metimo ir užimantis antrą vietą visoje lygoje. Kitais aspektais O. Galdikas aikštelėje per daug neišsiskiria, tačiau praėjusią savaitę mače su Kėdainių „Nevėžiu” aukštaūgis sužaidė karjeros rungtynes ir tapo savaitės MVP.
Krepšinio evoliucija neišvengiamai keičia krepšinį, o tuo pačiu ir Lietuvos krepšinio lygą. Ją bestebėdami krepšinio gerbėjai gali tik prisiminti laiką aplenkusią dvigubų dublių mašiną Rolandą Matulį, kuris būdamas 200 centimetrų ūgio ir žaisdamas vidurio puolėjo pozicijoje, siautėjo baudos aikštelėje prieš kur kas aukštesnius priešininkus. Buvęs „Sakalų“ ir „Žalgirio“ krepšininkas iki šiol yra daugiausiai dvigubų dublių atlikęs, daugiausiai taškų pelnęs, daugiausiai minučių sužaidęs ir daugiausiai kamuolių atkovojęs lygos krepšininkas istorijoje.