Tiesa, P. Tamulynas galvoja, kad aukščiausio lygio krepšinio Alytuje dar teks palaukti. Viena to priežasčių – finansų stygius.
„Buvo „Dzūkija“, bet nėra paprasta organizuoti tokio lygio projektą, tam reikia labai didelių finansų. Savivaldybė tų finansų, kaip matėme, neskyrė tiek, kiek reikia.
Rėmėjų šiame krašte solidžiai komandai, jeigu kalbame apie LKL, sudėtinga rasti, todėl savininkas turėtų investuoti didelius savo pinigus į naują klubą“, – apie finansų trūkumą Alytuje kalbėjo akademijos vadovas.
Optimizmu netryško ilgametis „Dzūkijos“ vadovas Tomas Pačėsas, paklaustas apie Dzūkijos krašto krepšinio perspektyvas ir komandą LKL. „Manau, neįmanoma. Aš bijau būti pranašu, bet spėčiau, kad artimiausius penkerius, gal dešimt metų nebus.“
Metė akmenį į savivaldos daržą
Atlantos olimpinių žaidynių bronzos laimėtojas ilgą laiką vadovavo „Dzūkijos“ klubui, tačiau 2022 m. šį projektą pardavė bendrovei „Basketball Holding Company“, o klubas buvo pervadintas į „Wolves“ bei po metų išsikėlė į sostinę.
Jis tikino, jog dabartiniam Alytaus merui Nerijui Cesiuliui buvo siūlyta perimti komandą už vieną eurą du kartus, bet tai neįvyko.
Norą perimti komandą parodė Gediminas Žiemelis. „Čia yra politinis klausimas, politinei valdžiai buvo pasiūlyta prieš tai du kartus, kad perimtų komandą, nes finansavimas yra žemiau plintuso.
Gargždų rajono savivalda 350 tūkst. mokėjo, Jonava – virš 400 tūkst. duoda komandai, tai va, nekalbant apie milijonines sumas Klaipėdos, Vilniaus ar Kauno klubams.
Alytuje aš per 9 metus suskaičiavau, kad vienais metais komanda išvis nieko negavo, o vidurkis gaunamų lėšų per metus siekdavo 160 tūkstančių, iš to sumokėdavai už salę. Tad ta suma gaudavosi žiauriai juokinga“, – pasakojo T. Pačėsas.
„Wolves“ įtaka
Dažnai Alytuje sporto stovyklas rengiantis P. Tamulynas teigia, jog yra labai liūdna dėl dabartinės situacijos, kadangi dėl to labiausiai nukenčia jaunimas. Juk aukščiausio lygio klubas mieste būtų jam pavyzdys.
„Paimkime R. Meilutytę, olimpiadoje laimėjo auksą, iškart yra pagausėjimas plaukiančiųjų baseine. Čia lygiai taip pat. Vaikai mato tuos krepšininkus, mato tas varžybas, atvažiuojantį „Žalgirį“, kitas komandas, gal net Europos. Tie patys „Wolves“ buvo metų projektas Alytuje, vis tiek jie kūrė gerą reginį, vaikai matė, ėjo, juos stebėjo“, – pasakojo krepšinio akademijos įkūrėjas.
Pasak jo, nors „Wolves“ ir išsikėlė į Vilnių, ši komanda įsiminė jaunimui. Alytaus krepšinio akademijos treniruotėse galima pastebėti vaikus, vis dar bėgiojančius su dabar jau Vilniuje rungtyniaujančios komandos marškinėliais.
Apie nuskriaustą jaunimą prakalbo ir T. Pačėsas: „Tai aišku nukenčia (jaunimas), be abejo. Tai ir Gargždai nukentės: nėra komandos, nėra į ką lygiuotis, nėra ką kopijuoti, vis tiek atvažiuoja užsieniečiai, kuriuos seka, žino jaunimas, bando lygiuotis į juos.“
Startas – nuo RKL kovų
P. Tamulynas su kolegomis prieš beveik trejus metus įkūrė krepšinio akademiją, kuri sėkmingai dirba iki šiol bei turi didelį būrį sportuojančių jaunuolių mieste. Vadovas džiaugiasi, jog turi jaunųjų sportininkų įvairiose amžiaus grupėse, kurie varžosi tiek moksleivių krepšinio lygoje (MKL), tiek ir „Mantinga-Vaikų lygoje“.
„Apie tą idėją buvo galvojama ir svajojama labai ilgai, kadangi pats sportavau krepšinį, būtent studijavau dar sporto verslo vadybą Anglijoje, tame krepšinyje viriau nuo mažumės ir prisijungė tos vadybinės studijos. Vis mąsčiau apie tokį dalyką.
Vaikams vis stovyklas organizuodavau, ir visa ta idėja gimė būtent per karantiną, su kolega Karoliu Marcinkevičiumi, vėliau prisijungė ir Edgaras Jančiukas, Robertas Paliutis, o tokia bendrystė privedė prie to, kad šiai dienai sportuojančių turime apie 450 Alytuje“, – apie akademijos gretas kalbėjo pašnekovas.
Šiais metais P. Tamulynas su kolegomis Motiejumi Baubliu bei Ryčiu Amšiejumi įkūrė dar ir Varėnos krepšinio akademiją. „Norisi tai paminėti, nuo šių metų startavome su Varėnos krepšinio akademija, tas labai džiugu. Turime 107 auklėtinius ir Varėnoje, čia pagrindiniu treneriu sėkmingai darbuojasi Karolis Marcinkevičius, tad ta bendratis Dzūkijos krašte džiugina“, – pasakojo vadovas.
Kaip vieną iš tikslų alytiškis įvardijo akademijos augimą bei galimą Alytaus ir Varėnos jungtinę komandą. Taip pat P. Tamulynas užsiminė apie svajonę suburti vyrų komandą, kuri varžytųsi aukštesniame lygyje bei atskleidė kito sezono planus.
„Startuosime nuo kito sezono, matau, kad to reikia. Startuosime su Regionų krepšinio lyga (RKL), yra rėmėjai, kurie šiai dienai nori, kad mes vystytume tokį projektą ir stengsimės sukurti tokią tobulėjimo piramidę, kurioje jauniausio amžiaus vaikai matytų, kad jie turi perspektyvą bent truputį pajusti, koks yra tas vyrų krepšinis. Ir jau turime keletą sportininkų, kurie šiai dienai galėtų rungtyniauti RKL“, – atviravo alytiškis.
Akademijos vadovas džiaugėsi bendradarbiavimu su Lietuvos krepšinio federacija (LKF).
„Kaip akademija, iš šitos pusės matome federacijos pagalbą vystant projektus, rūpinantis inventoriumi. Bet kada paskambinus LKF darbuotojams, tikrai yra pasiryžę padėti“, – teigė pašnekovas.
Apie Alytaus krepšinio akademiją paklausus T. Pačėso, jis teigė, jog tai yra sveikintinas žingsnis, kadangi tai suburia vaikus sportuoti, tačiau prakalbus apie aukštesnį lygį, į tai žvelgia skeptiškai. Pasak jo, be infrastruktūros, salių, taip pat be pagalbos iš savivaldybės biudžeto sunku pasiekti aukštesnį lygį, kadangi visi LKL žaidžiantys klubai sulaukia didelės finansinės paramos.
„Alytiškių yra, baigs karjerą Vaidas Kariniauskas, Žygimantas Janavičius, Vaidas Čepukaitis, Mindaugas Sušinskas, yra nemažai iš Alytaus kilusių krepšininkų, kurie gal suvienys jėgas.
Sveikintina, kad Povilas Tamulynas daro akademiją ir buria vaikus, tai gal kažkada transformuosis ir iš savo uždirbtų pinigų padarys klubą, prisidės savivaldybė ir sėkmingai dalyvaus. Aš savo pasirodymą baigiau tam mieste ir manau negrįšiu, į tą pačią upę nebrisiu“, – tvirtino T. Pačėsas.
Alytus LKL komandą turėjo dešimt sezonų iš eilės, nuo 2013/2014-ųjų, kai prie LKL prisijungė „Dzūkija“. Per tą laiką geriausi komandos rezultatai buvo 2014/2015 m. sezone užfiksuota 6 vieta bei 2018 m. Karaliaus Mindaugo taurėje iškovota 4 vieta.