Kalbėdamas visų susirinkusių akivaizdoje lietuvis pasakojo, kad atvykęs į NBA lygą jis pajuto kultūrinį šoką.

„Buvau bjaurusis ančiukas. Mano pasaulis buvo visai kitoks. Gimtinėje ledukus mes naudodavome viskiui. Dviejų nepakako, trijų buvo per daug. Bet kai įėjau į „Golden State Warriors“ rūbinę, pamačiau ledo pakuotes, ledo kibirėlius, visur buvo ledas“, – savo prisiminimais dalijosi Š. Marčiulionis.

„Dėkoju kantriesiems savo komandos draugams. Pirmaisiais metais aš tikrai kentėjau ir turėjau blogų akimirkų su treneriu Nellie (Donu Nelsonu – DELFI), bet komandos draugai buvo kantrūs.“

„Didžiuojuosi, kad dabar lygoje yra daugiau nei 20 procentų užsieniečių. Nenoriu, kad kas nors atsidurtų mano batuose, kai tik čia atvykau. Tiesiog džiaugiuosi, kad naujokų gyvenimas dabar daug geresnis“, – savo kalbą baigė lietuvis.

Š. Marčiulionis, kurį į muziejų pasiūlė tarptautinis komitetas, ne pirmasis lietuvis įšventintas Springfilde. Pirmuoju dar 2011 metais tapo dabartinis Lietuvos krepšinio federacijos prezidentas Arvydas Sabonis.

Europos (1987) ir olimpinių žaidynių (1988) čempionas SSRS komandos gretose Š. Marčiulionis su Lietuvos rinktine dukart (1992 bei 1996) tapo olimpinių žaidynių bronzos medalininku bei iškovojo Senojo žemyno krepšinio pirmenybių (1995) sidabrą bei šiose pirmenybėse pripažintas naudingiausiu žaidėju.

Vienas geriausių visų laikų Lietuvos krepšininkas pirmasis iš buvusios SSRS ir vienas iš pirmųjų europiečių, pradėjusių žaisti NBA. Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino I, III ir IV laipsnio ordinų bei Garbės ženklo ordino kavalierius.

Tarptautinį pripažinimą Š. Marčiulionis pelnė 1987 metais puikiai sužaidęs SSRS rinktinės gretose Europos čempionate Graikijoje. Būtent lietuvis tapo SSRS rinktinės lyderiu, įmesdamas po 19,3 tšk. per rungtynes, jis taip pat buvo įtrauktas į geriausią čempionato žaidėjų penketuką. NBA skautus iš karto sudomino veržlus ir atletiškas Šarūno žaidimo stilius.

1987 m. Š. Marčiulionį šeštajame NBA naujokų biržos rate pakvietė Golden Steito „Warriors“ komanda, į kurią jis išvyko 1989 metais. Krepšininkas be to rungtyniavo Sietlo „SuperSonics“, Sakramento „Kings“ ir Denverio „Nuggets“ komandose.

Per savo karjerą NBA lygoje gynėjas sužaidė 363 rungtynes, 30 iš jų pradėjo starto penkete, ir vidutiniškai per 22 minutes pasiekė 12,8 taško (52 proc. dvit., 37 proc. trit., 77 proc. baud.), 2,3 atkovoto, 1,3 perimto bei 2,2 rezultatyvaus perdavimo vidurkius.

Š. Marčiulionis užsiėmė ir visuomenine veikla. 1992 metais, kai nepriklausomos Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė neturėjo lėtų dalyvauti atrankos varžybose dėl kelialapio į Barselonos olimpines žaidynes, tik šio krepšininko ryšiai padėjo surinkti dalį reikiamų lėšų. Tuo metu kartu su JAV roko grupės „Grateful Dead“ nariais buvo sukurti ir platinti įžymūs Lietuvos rinktinę palaikantys marškinėliai su skeletu, kuriais buvo prekiaujama ir Lietuvoje, o juos vilkėjo ir NBA žvaigždės, aktoriai bei dainininkai.

Š. Marčiulionis pirmasis Lietuvoje atidarė privačią krepšinio mokyklą, ilgą laiką buvo LKL prezidentas, FIBA-Europe valdybos narys, NEBL komisaras.

Lietuvis buvo pagerbtas ir Ouklande, kur penktadienį atnaujinta ir iškilmingai atidengta jo vardo lauko krepšinio aikštelė.

„Aikštelės, kuriuose aš žaidžiau augdamas, buvo kur kas prastesnės būklės, negu dabar. „Warriors“ komanda, Ouklando miestas ir labdaros fondas atlieka puikų darbą įtraukdami jaunimą į sportą, į krepšinį. Tokios atnaujintos aikštelės tik įrodo, kaip tobulėja mūsų bendruomenės“, – kalbėjo lietuvis.

Anksčiau apleista aikštelė buvo aptverta tvora, paklota nauja danga, pastatyti nauji krepšio stovai, krepšinio lentos ir lankai. Po oficialios ceremonijos naują aikštelę išbandė 90 vaikų.

Kartu su Š. Marčiulioniu į Šlovės muziejų buvo išrinkti JAV krepšinio treneris Nolanas Richardsonas, NCAA treneris Gary Williamsas bei pastaruosius 30 metų NBA komisaru dirbęs Davidas Sternas, NBA žvaigždės Alonzo Mourningas, Mitchas Richmondas ir vienintelė moteris, legendinė trenerė, Cathy Rush.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (96)