Jau atslūgus emocijoms po Europos krepšinio čempionato, pradedu ruoštis klubinio krepšinio sezonui. Po truputį startuoja nacionaliniai čempionatai, o aš skirsiu dėmesį Eurolygai. Turnyras, mano nuomone, dar labiau sustiprėjo ir Kauno „Žalgirio“ laukia labai dideli iššūkiai.
Pamėginau sudaryti komandų reitingą nuo 16-os iki 1-os vietos, pagal jų vasaros darbus ir potencialą artėjančiame sezone. Praėjusią savaitę pristačiau 9-16 vietas, o šį kartą kalbu apie, mano nuomone, 8 stipriausias turnyro komandas.
8. Stambulo „Anadolu Efes“
Turkijos klubas prarado kelis svarbius žaidėjus (Thomasą Heurtelį, Cedi Osmaną), bet turėtų išlikti konkurencingas kovoje dėl atkrintamųjų varžybų. Labai svarbu, kad „Anadolu Efes“ bando mokytis iš kito Turkijos klubo sėkmės ir siekia tęstinumo. Komandą ir toliau treniruos Velimiras Perasovičius, o priekinę liniją sudarys atletiškieji Bryantas Dunstonas bei Derrickas Brownas.
Tarp vasaros papildymų sutinkame ir Kauno „Žalgiryje“ vertę pasikėlusį Brocką Motumą. Nesu tikras, kam turkams reikalingas Vladimiras Štimacas, bet kiti pirkiniai – solidūs. Vis tik, mano nuomone, „Anadolu Efes“ lubos yra ketvirtfinalis.
7. Tel Avivo „Maccabi“
Jau tampa tradicija, kad po visiško fiasko Izraelio klubas apsivalo ir komplektuojasi nuo nulio. Praėjusį sezoną „Maccabi“ visiškai pralošė su Andrew Goudelocku ir Sonny Weemsu, o vėliau kiekvieną pirmadienį keisdavo trenerius. Nors prognozuoti, kaip Tel Avivo ekipa atrodys su visiškai nauja sudėtimi sunku, aš tikiu, kad Nevenas Spahija yra tinkamas žmogus treniruoti amerikietiško stiliaus komandą.
Tarp komandos naujokų sutinkame neblogų sezonų NBA lygoje turėjusį Norrisą Cole‘ą. Pagal savo žaidimo stilių jis gali siautėti ne ką prasčiau nei tai jau sėkmingai Europoje padarė Shane‘as Larkinas. „Maccabi“ bus stipri perimetro komanda, o pagrindinė jėga po krepšiais – baltarusis Artiomas Parachovskis.
Tiesa, lėtokam aukštaūgiui gali būti nelengva prisitaikyti prie visiškai kitokio krepšinio, nei buvo žaidžiamas jo ankstesnėse komandose. Bet „Maccabi“ susigrąžino ir atletišką vidurio puolėją Alexą Tyusą, kuris labai tinka greitam krepšinio stiliui.
6. Atėnų „Panathinaikos“
Naujoji Luko Lekavičiaus komanda keliasi aukštus tikslus ir tikrai turi pajėgią sudėtį. Nemanau, kad „Panathinaikos“ bus finalo ketverte, tačiau Xavi Pasqualis dar praėjusio sezono pabaigoje įrodė, jog „Pao“ nurašyti negalima. Skambiausias vasaros perėjimas – iš aršiausių priešų stovyklos persiviliotas Mattas Lojeski. Labai mėgstu šį lengvąjį kraštą, Lojeski yra krepšininkas be ryškių silpnų vietų.
Ioannio Bouroussio saulė jau nusileido, tad vietoj jo įsigytas panašaus stiliaus aukštaūgis Ianas Vougioukas. Jau anksčiau „Panathinaikos“ marškinėlius vilkėjęs buvęs žalgirietis taip pat pasižymi geru žaidimu nugara į krepšį.
Svarbiausia, kad komandoje lieka Chrisas Singletonas. Jo universalumas tiek gynyboje, tiek puolime yra nepamainomos savybės. Jis turėtų būti komandos lyderiu. Labai norėčiau, kad Lekavičius pritaptų Graikijos čempionų schemose. Jeigu lietuviui pasiseks, Atėnų klubas turės pajėgų puolimo variklį.
5. Pirėjo „Olympiakos“
Kol Vassilis Spanoulis ir Georgios Printezis yra gyvi, tol „Olympiakos“ nesitrauks iš elito. Žinoma, Lojeski praradimas yra skaudus, bet klubo vadovai investavo į pajėgius legionierius. Latvis Janis Strelniekas turės pagelbėti senstančiam Spanouliui. 35-erių veteranui sunku tempti komandą, todėl dar vienas kuriantis žaidėjas buvo būtinas.
Pastebėtina, kad „Olympiakos“ rinkosi greitus priekinės linijos žaidėjus. Jamelis McLeanas ir Kimas Tillie, abu gali greitai bėgti, taip pat pataikyti iš toli. Žinoma, Giannio Sfairopoulo treniruojamos komandos koziris išlieka tas pats. Gynyba.
„Olympiakos“ yra komanda turinti aiškią filosofiją, stiprų charakterį ir tvirtą stuburą. Beveik visiems Eurolygos grandams tai yra mažiausiai trokštamas varžovas atkrintamosiose varžybose.
4. „Barcelona“
Panašiai kaip ir „Maccabi“, atgimti sieks dar vienas Europos krepšinio gigantas „Barcelona“. Vasarą katalonai investavo didelius pinigus komplektuojant sudėtį. Vien ko vertos milijoninės išpirkos už Adamą Hangą ir Pierą Oriolą. Komandą sustiprino ir gerai žinomi Prancūzijos rinktinės veidai Thomas Heurtelis bei Kevinas Seraphinas.
„Barcos“ sudėtis atrodo labai galingai. Esu įsitikinęs, kad „Barcelona“ sugrįš į Eurolygos atkrintamąsias varžybas ir konkuruos dėl titulų. Ne mažiau svarbu už pokyčius žaidėjų korpuse buvo surasti tinkamą žmogų trenerio pareigoms. Visiškai vilčių nepateisinusį graiką Georgį Bartzoką keičia Sitas Alonso. Ispano treniruojama „Baskonia“ paliko labai gerą įspūdį, o tai teikia vilčių ir Barselonos klubo gerbėjams.
3. Madrido „Real“
Manau, kad visos pirmojo trejeto komandos turi panašius šansus laimėti Eurolygą. Trejetuką pradedu nuo Madrido „Real“. Nors praėjęs sezonas karališkajam klubui baigėsi be titulų, ypatingų permainų nesiimta. Pablo Laso liko vyriausiojo trenerio poste, žaidėjų tarpe padarytos minimalios korekcijos. Fabienas Causeuras, Ognjenas Kuzmičius, Facundo Campazzo pagilins „Real“ rotaciją, tačiau branduolys lieka tas pats.
Madrido komanda sezoną pradės be Sergio Llullo. Komandos lyderis reabilituojasi po kryžminių kelio raiščių operacijos. Dar daugiau bus tikimasi iš Europos čempionate spindėjusio vunderkindo Luka Dončičiaus.
Priekinėje linijoje toliau darbuosis elitiniai savo pozicijų žaidėjai Gustavo Ayonas bei Anthony Randolphas. „Real“ turi didelę rotaciją ir pajėgius žaidėjus visose pozicijose. Kol nėra Llullo, galime tikėtis pamatyti labiau gynybinį Ispanijos komandos veidą.
2. Stambulo „Fenerbahce“
Željko Obradovičiaus auklėtinių laukia žvėriškai sunki titulo gynyba. Nors klubo sudėtis vėl atrodo labai galingai, yra dvi čempioniškos detalės, kurių pakeisti beveik neįmanoma. Kalbu apie geriausią praėjusio sezono aukštaūgį Ekpe Udoh ir snaiperį Bogdaną Bogdanovičių. Abu žaidėjai išvyko į NBA lygą.
Lyderio vaidmenį iš Bogdanovičiaus perimti turės Bradley Wanamakeris. Jo sėkme „Fenerbahce“ stovykloje neabejoju nė trupučio. Daugiausiai priklauso nuo to, ar viltis pateisins Jasonas Thompsonas. Būtent šis, labai gerų sezonų NBA lygoje turėjęs amerikietis, turės pakeisti Udoh.
Europoje patyręs 31-erių aukštaūgis nėra rungtyniavęs, todėl rizika egzistuoja. Priekinę liniją sustiprino ir aukštu žaidimo intelektu pasižymintis Nicolo Melli. „Fenerbahce“ atrodo galingai, bet nėra nepažeidžiami. Žinoma, turint tokį autoritetą kaip Obradovičius prie komandos vairo, neįmanoma nevertinti turkų, kaip vienų iš pagrindinių turnyro favoritų.
1. Maskvos CSKA
CSKA komplektacijos darbus vertinu puikiai. Milošą Teodosičių pakeis toks pat kūrybingas ir dar šaltakraujiškesnis Sergio Rodriguezas. Aarono Jacksono vietą užims Leo Westermannas. Nesitikėkite, kad prancūzas nuvers kalnus, jo statistika tikrai nebus įspūdinga, bet Leo reikalingas Dimitriui Itoudžiui ir dėl kūrėjo savybių, ir dėl universalumo gynyboje.
Manau, kad CSKA tapo atletiškesne komanda. Rusijos superklubą papildė savo vertę Eurolygoje jau įrodę amerikiečiai Willas Clyburnas ir Othello Hunteris. Be abejo, komandos sėkmė labiausiai priklausys nuo perimetro žvaigždžių Nando De Colo ir minėtojo „El Chacho“. CSKA sustiprėjo ir labai rimtai taikysis į Eurolygos titulą.