Dabar viskas priklausys patiems ir jauniesiems Lietuvos krepšininkams, kurie šiuo metu ruošiasi „Sprite“ talentų kovoms.
Ateities krepšinio žvaigždės, norinčios ne tik parodyti savo sugebėjimus, bet ir laimėti vertingų prizų, vėl kviečiami registruotis jau į dešimtą kartą vyksiančias „Sprite“ talentų kovas, kuriose jaunimas kaunasi vienas prieš vieną.
Lietuvos krepšinio federacija (LKF) jau dešimt metų kartu su „Sprite“ organizuoja analogų Lietuvoje neturintį krepšinio turnyrą, kurio metu jaunieji talentai gali atskleisti savo individualius sugebėjimus.
„Niekas negali tavęs „patempti“, negali būti juodų dienų, jei sieki tik pergalių, turi atiduoti visą 100 proc. jėgų per kiekvienas rungtynes. Lengviau, nes esi atsakingas tik už save, neturi nešti atsakomybės už komandos narių pralaimėjimus ar nesėkmes, nereikia mąstyti kas kaltas, nes tik nuo tavęs priklauso rezultatas“, – prieš jaunųjų krepšininkų kovas kalbėjo Lietuvos kiokušin karatė meistrė, Europos čempionė Rita Pivoriūnaitė. – Dažnai sakome, kad per rimtus turnyrus turim atiduoti ne 100 proc. savęs, o 110 proc. Tačiau, manau, tai galioja tiek individualių, tiek komandinių sporto šakų atstovams. Tačiau individualių sporto šakų atstovai neturi komandos draugų, kurie gali ištaisyti klaidas ar paskatinti, jei kažkuriuo momentu krenta motyvacija. Vienam mūšio lauke, tikriausiai, sunkiau psichologiškai.“
„Kovoti vienam sunkiau nei būti komandoje, manau, 10 tūkstančių kartų sunkiau“, – pasakojo Europos kiokušin karatė čempionas Valdemaras Gudauskas. – Visada esi atsakingas tik pats už save, esi vienas kovos lauke ir viskas priklauso tau, niekas negali padėti. Negalėsi atsisėsti ant atsarginių suolelio, kai komandos draugai kovos dėl pasaulio čempiono medalio. Čia nėra kas tave išgelbės, kas užstos, nėra net su kuo pasidalinti jauduliu. Turi turi konkuruoti vienas prieš vieną, turi varžovą pašalinti sau iš kelio tam, kad taptum čempionu. Varžovai nuolat keičiasi, jie skirtingi, neturi daug laiko analizėms ir privalai prisitaikyti.“
„Tavo pasiektas rezultatas, ar tai būtų apdovanojimas, ar tiesiog progresas, tiesiogiai priklauso nuo tavo paties įdėtų pastangų, o buvimas komandoje priklauso ne tik nuo tavęs, bet ir nuo komandos narių bei jų įdėto darbo“, – sakė tradicinio karatė Europos bei pasaulio čempionatų prizininkė Dovilė Aladaitytė. – Tiesa, patirtas nesėkmes yra lengviau priimti būnant komandoje, nes tai yra bendras rezultatas, o nesėkmė individualioje šakoje yra tavo paties atsakomybė.“
Lietuvos tradicinio karatė čempionė D.Aladaitytė pataria jauniesiems krepšininkams, kad jų kova prasidės dar iki pasirodant aikštėje.
„Labai dažnai būna, jog tu jau kovoji psichologiškai dar prieš kovai prasidedant. Nors su patirtimi stengiamės išankstinės psichologinės kovos išvengti, kadangi ji be reikalo alina kūną“, – pasakoja D. Aladaitytė. – Fizinė jėga ir ištvermė yra svarbios sudedamosios dalys kovoje, tačiau jokia kova nebus sėkminga be psichologinio pasirengimo. Todėl neretai galite pamatyti kovai besiruošiančius sportininkus klausančius muzikos ar ramiai medituojančius.“
Tiesa, Europos kiokušin karatė čempionė R. Pivoriūnaitė pabrėžia, kad nors kovoja tik patys vieni, tačiau jaunieji krepšininkai neturi pamiršti savo „komandos“ – trenerių, tėvų, draugų patarimų.
„Paradoksas, tačiau, manau, kad individualiose kovose vis tiek svarbiausia yra komanda“, – šypsosi sportininkė. – Visada svarbu klausyti šalia esančių žmonių patarimų. Žinoma, svarbūs ir aukšto meistriškumo partneriai treniruotėse, o juos taip pat visada vadinu komandos dalimi. Manau, kad individualios sporto šakos ir jų aukščiausio meistriškumo sportininkai išsiskiria ypač stipria psichologija ir charakteriu.“
„Vienam rungtyniauti sunkiau ir fiziškai, ir psichologiškai. Esi vienas – nėra pagalbos, patarimų. Čia nėra pateisinimą priežasčių kodėl tu negali kovoti. Man individualiame sporte svarbu įsivaizduoti komandą, kovoti dėl tų žmonių, tai tampa stipriausiu mano ginklu“, – vardina kiokušin karatė atstovas V. Gudauskas. – Viename animaciniame filmuke sakoma, kad jo energija milžiniška, jis paskutinis mūsų šansas ir jeigu jis pralaimės… ne, jis pralaimėti negali, visų mūsų gyvybės ir visas pasaulis pasikliauna tavimi.“
Europos kiokušin karatė čempionas V. Gudauskas teigia, kad individualus sportas yra ypatingas ir tai veda tave į priekį ir gyvenime.
„Kaskart tu kovoji pats su savimi“, – sako kovotojas. – Vis mažiau jauti jaudulio, baimės, semiesi patirties ir pats pasidarai išvadas. Po nesėkmių tavęs nekaltina komandos draugai, nekaltina niekas, niekas tau iš komandos draugų negali pavydėti pelnytų taškų ar įmuštų įvarčių. Kaskart mažiau jauti ir streso. Tampi stipresnis gyvenime, nieko nėra neįmanomo – sporte ir moksle. Visur turi būti geriausias, tai tave užgrūdina psichologiškai.“
„Individualiame sporte svarbiausia yra progresas“, – teigia tradicinio karatė atstovė D. Aladaitytė. – Visos treniruotės ar varžybos veda link to, kad tu pasitikrintum, ką per praėjusį laiką išmokai, kur link pasistūmėjai. Smagu varžybose sutikti oponentes, su kuriomis jau esu kovojusi anksčiau, kadangi žinau, jog jos irgi bus paaugę ir bus atsinešę į kovą kažką naujo. Kiekviena kova yra lyg savotiškas pasitikrinimas, kuris tau duoda suprasti, kokį progresą pasiekei palyginus su ankstesnėmis kovomis.“
Tačiau visi kovotojai vieningai sutaria, kad kuo geresnis tu būsi – tuo varžovų elgesyje matysi didesnę pagarbą ir baimę.
„Varžovo akyse tikrai matai baimę. Ypač kai esi favoritas“, – sako V. Gudauskas. – Tiesa, mūsų sporto šakoje į akis nežiūrima, žiūri į krūtinkaulį, tada matai viską kūną, matai kaip sunkiai kvėpuoja, veido mimiką, skausmą. Tų akimirkų užtenka.“
„Baimė akyse būna matoma, manau, mūsų tipo sporto šakose stipriau nei kurio nors kito, tačiau dažniausiai ta baimė būna logiškai paaiškinama – jai daro įtaką autoritetai, priešininko įvaizdis, kuris suformuotas per daug metų“, – vardino R. Pivoriūnaitė.
„Baimę pamatyti galima, tačiau ne visada ją išduoda akys, kartais tai būna tiesiog kūno kalba. Baimė pasireiškia dažniausiai tuomet, kai yra prastas psichologinis pasiruošimas. Jei tu esi psichologiškai pasiruošęs kovai, tu savo oponentui jausi ne baimę, o pagarbą“, – tikino D. Aladaitytė.
„Sprite” talentų kovų turnyre šiais metais gali dalyvauti vaikinai ir merginos, atitinkantys šiuos amžiaus kriterijus:
gimę 2004 – 2005 m. (atskirai vaikinai ir merginos);
gimę 2002 – 2003 m. (atskirai vaikinai ir merginos);
gimę 2000 – 2001 m. (atskirai vaikinai ir merginos).
Šiais metais kvalifikacinių turnyrų nugalėtojams atiteks „Sprite“ firminės kuprinės, gėrimo pakuotės ir diplomai. Finalo antros vietos laimėtojai savo amžiaus grupėje laimės „Elektromarkt“ 300 eurų vertės čekius, o nugalėtojams atiteks 1000 eurų vertės „Nike“ dovanų čekiai bei specialios Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės trenerio Sigito Kavaliausko treniruotės. Absoliučios įskaitos nugalėtojas taip pat džiaugsis 1000 eurų „Elektromarkt“ čekiu.
„Sprite“ talentų kova prasidės liepos 29-ą dieną Palangoje, antras atrankos etapas vyks rugpjūčio 11-ą dieną Kaune, o finalas – rugpjūčio 25-ą dieną Vilniuje.
Registruotis į turnyrą visi norintys gali jau dabar – spritepromo.eu.