Trečiadienį LKF vykdomasis komitetas beprecedente skubos tvarka – balsuodamas elektroniniu paštu – nusprendė suspenduoti Europos taurės turnyrą pasirinkusių klubų narystę federacijoje.
Tai reiškia, kad tokiu keliu žengiantis „Lietuvos rytas“ nuo kito sezono nebegalės rungtyniauti Lietuvos krepšinio lygoje (LKL).
Šalies vicečempionams smūgiuota gūžiantis nuo vėzdo, kuriuo, savo ruožtu, mosuoja FIBA. Išvakarėse jos atstovai dar kartą baugino lietuvius, kad tikrai pašalins šalies rinktinę iš Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių ir Europos čempionato, jei „Lietuvos rytas“ atsisakys iškeisti Europos taurės turnyrą į pačios FIBA naujadarą – Čempionų lygą.
„Čia labai sunkus klausimas, tiesiog nežinau“, – Krepšinis.lt paklaustas, ar pritaria LKF žingsniui, dvejojo V. Garastas.
Buvęs treneris ir federacijos vadovas priklauso vykdomajam komitetui, bet, būdamas LKF garbės prezidentu, neturi balso teisės. Todėl trečiadienio balsavime jis nedalyvavo.
Bet 84-erių krepšinio veterano nuomonė – nedviprasmiška.
„Sakyčiau, kad klubo atžvilgiu tai – gili neteisybė. Kaip galima kažką drausti privačiam klubui? Kitas dalykas, kad tas klubas turi penkis Lietuvos rinktinės krepšininkus. O kaip bus su jais? Mano galva, čia jau ne krepšinis, o Stalino diktatūra. Bet P. Baumannas nuo seno smaugia europiečius. Dėl jo Europos čempionatas vyks dvigubai rečiau, dėl jo sumažėjo Europos komandų olimpinėse žaidynėse“, – atsiduso V. Garastas.
LKF jis vadovavo 2003-2011 metais. V. Garastas prisiminė, jog tuo metu santykiai su FIBA vadžias savo rankose tvirtai sugniaužusiu šveicaru buvo geri. 2010 metais P. Baumannas į pasaulio čempionatą nepatekusiems lietuviams įteikė vardinį kvietimą. O tiksliau – pardavė: už teisę žaisti Turkijoje tuomet suplota 500 tūkst. eurų.
„Su P. Baumannu buvo gana geras kontaktas. Jis anksčiau ir pats kitoks buvo. Dabar jis pasidaręs piktas. Todėl, kad būrys žmonių iš „FIBA Europe“, nepatenkintų dėl prarastos įtakos klubų krepšinyje, perėjo į jo stovyklą. Dėl to jis toks drąsus. O dabartiniai Europos padalinio vadovai yra per silpni. Kitas dalykas, kad P. Baumanną palaiko kiti žemynai: Afrika, Azija, Okeanija, Pietų Amerika. Jiems jis geras, o Europą smaugia“, – dėstė V. Garastas.
Jam nesuprantamas kategoriškas P. Baumanno tonas, kuriuo FIBA bando varu nuvaryti 14 šalių klubus į naująsias Čempionų lygos varžybas. Netiki savo ausimis V. Garastas ir girdėdamas, kad priešingu atveju nacionalinės rinktinės bus metamos iš olimpinių žaidynių ir Europos čempionato.
„Tokio dalyko neįsivaizduoju. Į šį reikalą turėtų įsitraukti Europos Sąjunga, nes FIBA veiksmai prieštarauja demokratijos principams. Juk ne Šiaurės Korėjoje esame. Jei kas nors eitų į teismą, FIBA būtų pastatyta į savo vietą. Bet tai – ilgas kelias, kas tuo užsiims?
Aišku, kad FIBA padarė klaidą. Sukurk geras sąlygas – klubai patys pirmieji pas tave atbėgs. Tik nenorėk iš karto atrasti Ameriką. Buvo galima viską daryti po truputį, mažais žingsneliais: šiemet taip, kitąmet – jau truputį kitaip. Bet FIBA ėmė ir kirto iš karto. O kas bus toliau? Jie apie tai negalvoja, jie apskritai nebegalvoja.
Šalys turėtų vienytis: susitikti, apsitarti. Gal kažkas tokio ir vyksta, nežinau. Mes to nematome, nematome jokių judesių. Laiko dar yra: olimpiada vyks rugpjūtį. Galima prigalvoti ir padaryti visokių dalykų“, – išeičių ieškojo V. Garastas.