Turnyras vyks rugpjūčio 25-rugsėjo 10 d. trijose valstybėse – Filipinuose, Indonezijoje ir Japonijoje. Čia varžysis 32 rinktinės, tarp kurių – ir Lietuva.

Komandos yra išskirstytos į aštuonias grupes po keturias. Dvi stipriausios kiekvienos grupės rinktinės žengs į kitą etapą, kur bus sudarytos naujos grupės – čia jos sužais dar dvejas rungtynes ir galiausiai vėl dvi stipriausios žengs į ketvirtfinalį.

Čempionės titulą gins Ispanija, prieš ketverius metus triumfavusi Kinijoje.

Pasaulio čempionatas svarbus tuo, kad šiame galima iškovoti tiesioginius kelialapius į kitų metų Paryžiaus olimpinesžaidynes. Europai numatytos dvi vietos – jas gaus aukščiausias vietas pirmenybėse užėmusios žemyno rinktinės, neskaitant Prancūzijos, kuri turi garantuotą vietą kaip žaidynių šeimininkė.

Delfi kasdien kvies susipažinti su čempionato grupėmis. Šeštoji jų – F. Joje varžysis Slovėnija, Venesuela ir du debiutantai – Sakartvelas bei Žaliasis Kyšulys.

Ir nors E bei F grupių kovos yra numatytos Okinavoje, prie šios Japonijos salos artėjantis grėsmingas taifūnas gali įnešti korekcijų. Jei oro sąlygos kels realų pavojų, rungtynės iš Okinavos bus perkeltos į Filipinų sostinę Manilą.

Pasaulio čempionato naujienas kviečiame sekti Delfi portale – Filipinuose dirbs net du mūsų žurnalistai, o likusi komanda nušvies likusias pirmenybių aktualijas.


Slovėnija


FIBA reitingas: 7.

Treneris: Aleksanderis Sekuličius.

Žvaigždė: Luka Dončičius. Tai – 77 priežastys (būtent tokį numerį jis vilki) viename žmoguje, kodėl Slovėnijos rinktinė ir vėl gali nuveikti šį tą magiško. Po nenusisekusio sezono Dalaso „Mavericks“ klubui, kuris net nepateko į NBA įkrintamąsias, Luka dega noru reabilituotis tarptautiniu lygmeniu.

Nors pačiam L. Dončičiui tai bus pirmasis pasaulio čempionatas karjeroje, mažai kas abejoja tuo, kad jis bus vienas rezultatyviausių viso turnyro žaidėjų, o gal net ir pats rezultatyviausias. Praėjusių metų Europos pirmenybėse Luka vidutiniškai šveitė po 26 taškus, prie kurių dar pridėjo po 7,7 atkovoto kamuolio ir 6,6 rezultatyvaus perdavimo. O viską vainikavo jo 47 taškų šou prieš Prancūziją. Kažko panašaus galima laukti ir iš pradžių Japonijoje, o tada ir Filipinuose.

Aukščiausias pasiekimas pasaulio čempionate: 7 (2014 m.).

Apžvalga. 2017-ųjų Europos čempionai ir Tokijo olimpinių žaidynių pusfinalio dalyviai šį kartą turi rimtų nuostolių. Jei veterano Gorano Dragičiaus atsisakymą galima buvo nujausti, tai Vlatko Čančaro ir Edo Muričiaus netektys – itin skaudžios ir neplanuotos: abu puolėjai patyrė sunkias traumas.

Taigi ir taip didelė našta, slėgusi neabejotino komandos lyderio ir vedlio L. Dončičiaus pečius, tapo dar gerokai sunkesnė. Vis dėlto nurašyti Lukos ir kompanijos skubėti nederėtų: čia vis dar yra pripažintas snaiperis Klemenas Prepeličius, į lietuvių atmintį nemaloniai įsirėžęs natūralizuotas aukštaūgis Mike'as Tobey, patyręs Jaka Blažičius, gynėjas Aleksejus Nikoličius ir buvęs žalgirietis Zoranas Dragičius.

Nors atrankos varžybas užbaigė pralaimėjimais Estijai ir Izraeliui, A. Sekuličiaus auklėtiniai savo grupėje į priekį praleido tik Suomiją, kuriai nusileido abu kartus, ir pateko į planetos pirmenybes.

Kontrolinėse rungtynėse slovėnai dažniau klupo, tačiau ir žaidė su tokiais varžovais kaip graikai, ispanai ir amerikiečiai. O štai per paskutinę repeteciją nepasigailėjo japonų – net 103:68.

Venesuela


FIBA reitingas: 17.

Treneris: Fernando Duro.

Žvaigždė: Michaelas Carrera. Žvaigždės etiketė šiuo atveju klijuojama truputį pritempus, nes pasauliniu mastu garsių žaidėjų šioje komandoje paprasčiausiai nėra. Buvęs Ispanijos ACB lygos klubo Las Palmaso „Gran Canaria“, o dabar antro diviziono ekipai Madrido „Estudiantes“ atstovaujantis puolėjas tiek praėjusiame planetos čempionate (vid. 10 tšk.), tiek ir atrankos varžybose (vid. 11,6 tšk.) fiksavo dviženklį rezultatyvumą. Visgi taškų fontano iš jo kažin, ar reiktų tikėtis.

Aukščiausias pasiekimas pasaulio čempionate: 11 (1990 m.).

Apžvalga. Nors pagal reitingą šioje grupėje venesuliečiai tvirtai rikiuojasi antri, dėl vietos kitame etape jie tikrai negali būti ramūs. Venesuela pralaimėjo visus aštuonis draugiškus mačus prieš čempionatą, įskaitant ir nesėkmes prieš Iraną, Jordaniją bei Piet Sudaną.

Pietų Amerikos komandoje, turinčioje Raudonojo vyno pravardę – pilna veteranų. Tai žada patirtį ir susižaidimą, tačiau tuo pačiu ir kelia nerimą dėl energijos išteklių. 2019-aisiais venesueliečiai analogiškame turnyre įveikė Kiniją ir Dramblio Kaulo Krantą bei žengė į antrąjį etapą. Tam, kad tai pakartotų ir šiemet, jiems reikės ir vėl demonstruoti kibią gynybą, kovingumą bei komandinę dvasią.

Atrankos varžybose, kuriose aplenkė net Argentiną ir Bahamas, mikliomis rankomis pasižymėję pietų amerikiečiai vidutiniškai perimdavo po beveik 11 kamuolių per susitikimą.

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės kontrolinės rungtynės: Lietuva – Sakartvelas

Sakartvelas


FIBA reitingas: 32

Treneris: Ilias Zouros.

Žvaigždė: Sandro Mamukelašvili. Kartvelų gretose – ne vienas pagarbos vertas vyrukas: 2021-ųjų ir 2023-ųjų Ispanijos ACB lygos MVP Georgi Šermadini, Eurolygos žvaigždė Tornikė Šengelija, o taip pat puolėjas iš NBA S. Mamukelašvili. Pastarajame Europos čempionate rinkęs po 15,2 taško ir 11 atkovoto kamuolio Sandro turėjo proveržio sezoną ir už Atlanto San Antonijaus „Spurs“ komandai šiemet pasiūlė po 10,8 taško, 6,8 sugriebto kamuolio ir 2,4 rezultatyvaus perdavimo per 23 min.

Pasaulio čempionate debiutuoja.

Apžvalga. Dar viena savo raudonu vynu garsėjanti F grupės šalis subūrė bent jau iš pažiūros solidžią komandą: prie jau minėtų veteranų G. Šermadinio ir T. Šengelijos bei NBA žaidėjo S. Mamukelašvili pridėjus Orlando „Magic“ bokštą Gogą Bitadzę ir natūralizuotą amerikietį Thadą McFaddeną išeina tikrai konkurencinga sudėtis. Gal todėl kontrolinėse rungtynėse su Sakartvelu lengva nebuvo nei Lietuvai (104:102), nei Australijai (86:81). Kartvelų gerbėjus gali neraminti tik neilgas atsarginių suolelis ir nežinia, kiek jis bus pajėgus padėti savo pripažintiems lyderiams.

Atrankos varžybose Sakartvelo atstovai dramos neišvengę. Atsilikę nuo ispanų ir italų jie sugebėjo palikti sau už nugarų islandus ir ukrainiečius bei pirmą kartą istorijoje iškovoti teisę skristi į pasaulio čempionatą.

Žaliasis Kyšulys

FIBA reitingas: 64.

Treneris: Emanuelis Trovoada.

Žvaigždė: Walteris Samuelis Edy Tavaresas da Veiga. Iki 17 metų krepšinio kamuolio dorai nečiupinėjusio Walterio potencialą pirmasis pastebėjo į egzotiškąjį Žaliojo Kyšulio salyną atostogų užklydęs vokiečių turistas. Nuo to laiko (2009-ųjų) dar neprabėgo nė 15 metų, o 221 centimetrų ūgio milžinas jau yra dukart Eurolygos čempionas ir šio sezono Finalo ketverto MVP, sulaukiantis vis daugiau susidomėjimo ir iš NBA.

Įspūdingais fiziniais duomenimis išsiskiriantis Mėlynųjų Ryklių pravardę turinčių Žaliojo Kyšulio rinktinės megalodonas Edy yra vienas geriausių lanko saugotojų Eurolygoje, prie viso to dar parūpinantis ir nemenką grobį puolime. Štai FIBA Afrikos čempionate jis fiksavo net 16,7 taško, 13.2 nusiimto kamuolio ir 3,8 bloko vidurkius.

Pasaulio čempionate debiutuoja.

Apžvalga. Paradoksalu, kad mažiausia istorijoje šalis, prasimušusi į Pasaulio taurės turnyrą (joje gyvena kiek daugiau nei 570 tūkstančių žmonių), turi vieną aukščiausių jo dalyvių. Būti pagrindiniais W. Tavareso ginklanešiais pretenduoja būti Ivanas Almeida ir Joelis Almeida, savo indėlį viliasi įnešti ir kiti veteranai.

Ypač įdomu bus pamatyti, kad ši komanda ir Edy atrodys prieš slovėnus ir jų monstrą L. Dončičių, itin mėgstantį tokio tipo centrus varžovų gretose. Tačiau esminiai mūšiai Žaliojo Kyšulio, be abejo, laukia su venesueliečiais ir kartvelais, o savo argumentų ir šansų žengti tolyn turi visi iš šios trijulės.

Afrikos zonos atrankoje Atlanto vandenyno salyno gyventojai eliminavo Nigerijos kamuolio meistrus. Viskas sprendėsi paskutiniame ture, kai makaroneziečiai įveikė Dramblio Kaulo Krantą.

Finansų stokojantys Žaliojo Kyšulio atstovai sužaidė tik du draugiškus mačus ir abu pralaimėjo – Kinijai ir Turkijai.

Grupės favoritai: net ir įvertinus, kiek stipriai yra nukraujavusi Slovėnija, Lukos faktorius turėtų garantuoti jai pirmą vietą. Kova dėl antro kelialapio į aštuntfinalį turėtų būti daug karštesnė. Visgi Sakartvelo rinktinė turi užtektinai ginklų, kad šioje grupėje pasiektų bent dvi pergales ir keliautų į TOP-16 etapą.

Delfi prognozė. 1. Slovėnija. 2. Sakartvelas. 3. Venesuela. 4. Žaliasis Kyšulys.


Grupės tvarkaraštis:

  • Rugpjūčio 26 d., 11 val. 00 min. Žaliasis Kyšulys – Sakartvelas
  • Rugpjūčio 26 d., 14 val. 30 min. Slovėnija – Venesuela
  • Rugpjūčio 28 d., 11 val. 00 min. Venesuela – Žaliasis Kyšulys
  • Rugpjūčio 28 d., 14 val. 30 min. Sakartvelas – Slovėnija
  • Rugpjūčio 30 d. 11 val. 00 min. Sakartvelas – Venesuela
  • Rugpjūčio 30 d. 14 val. 30 min. Slovėnija – Žaliasis Kyšulys
Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją