Delfi kasdien kvies susipažinti su čempionato grupėmis, laikas – C grupės atstovams: JAV, Jordanijai, Graikijai ir Naujajai Zelandijai. Kaip ir lietuviai, šios rinktinės pirmenybes pradės Filipinų sostinėje Maniloje, 15 tūkst. sirgalių talpinančioje „Mall of Asia“ arenoje.
Pasaulio čempionato naujienas kviečiame sekti portale Delfi – Filipinuose dirbs du Delfi sporto žurnalistai, o likusi komanda nušvies likusias pirmenybių aktualijas.
JAV
FIBA reitingas. 2.
Treneris. Steve’as Kerras.
Žvaigždė. Trys „Visų žvaigždžių“ rungtynių dalyviai – Anthony Edwardsas, Tyrese’as Haliburtonas ir Jarenas Jacksonas Jaunesnysis.
Aukščiausias pasiekimas pasaulio čempionate. 1 vieta (1954, 1986, 1994, 2010, 2014).
Šioje JAV rinktinėje Jonas Valančiūnas sutiks bent tris puikiai pažįstamus veidus.
Brandonas Ingramas yra jo komandos draugas Naujojo Orleano „Pelicans“ gretose, Jarenas Jacksonas Jaunesnysis pirmaisiais metais NBA mokėsi iš lietuvio ir su juo dalinosi rungtynių minutėmis Memfio „Grizzlies“ gretose, o Joshas Hartas taip pat yra sezoną su JV praleidęs „Pelikanuose“.
Pusė rinktinės krepšininkų ryškiai spindėjo savo klubuose 2022/23 m. NBA sezone.
T. Haliburtonas sužaidė puikų reguliarųjį sezoną vilkėdamas „Pacers“ marškinėlius (20,7 taško ir 10,4 rezultatyvaus perdavimo per rungtynes), A. Edwardsas spindėjo „Timberwolves“ gretose (31,6 taško, 5 atk. kam. ir 5,2 rez. perd. atkrintamosiose), Paolo Banchero žydėjo „Magic“ kompanijoje (20 taškų, 6,9 atk. kam. ir 3,7 rez. perd. per rungtynes), B. Ingramas buvo „Pelicans“ lyderis (24,7 taško, 5,5 atk. kam. ir 5,8 rez. perd. per rungtynes), Jalenas Brunsonas tapo „Knicks“ taškų mašina atkrintamosiose (27,8 tašk.), o atakuojantis gynėjas Mikalas Bridgesas buvo „Nets“ vedliu atkrintamosiose (23,5 taško, 5,3 atk. kam. ir 4,0 rez. perd.).
Jei bandytume ieškoti šios komandos, kurioje vyriausiems žaidėjams – Joshui Hartui ir Bobby Portisui – vos po 28-erius metus, trūkumų, tai patirties stoka FIBA turnyruose.
Nė vienas iki šios vasaros sudėties nėra vilkėjęs JAV vyrų rinktinės marškinėlių, o dalis žaidėjų FIBA varžybų skonio nebent ragavo tarptautiniuose jaunimo čempionatuose.
Individualus meistriškumas ir JAV sudėties universalumas leidžia šią rinktinę vadinti favorite laimėti pasaulio čempionatą, bet klausimas, ar pakaks talento ir pergalių alkio siekiant išvengti 2019-ųjų scenarijaus? Tuomet JAV rinktinę ketvirtfinalyje sustabdė prancūzai, o kovoje dėl 5-8 vietų pralaimėta serbams ir galutinėje rikiuotėje užimta vos 7 vieta.
Kitas aspektas, kaip greitai jauna ekipa prisitaikys prie FIBA krepšinio niuansų? Tam reikia laiko, ypač tokiai jaunai komandai, kurios amžiaus vidurkis siekia 25-erius metus (25,2 m.).
JAV rinktinė kontrolinėse rungtynėse triuškino Puerto Riką (117:74), neturėjo vargo su slovėnais (92:62) ir graikais (108:86) bei įrodė pranašumą prieš ispanus (98:88).
Paskutinis amerikiečių testas prieš planetos pirmenybes – rugpjūčio 20-ą akistata su vokiečiais.
2023 m. planetos pirmenybės bus debiutinės keturiskart NBA čempionų strategui Steve'ui Kerrui, kuris iki šiol talkino Greggui Popovichiui 2019 m. čempionate ir Tokijo žaidynėse. Šią vasarą jis debiutuoja kaip rinktinės vyriausiasis treneris.
Sudėtis:
- Paolo Banchero (Orlando „Magic“)
- Mikal Bridges (Bruklino „Nets“)
- Jalen Brunson (Niujorko „Knicks“)
- Anthony Edwards (Minesotos „Timberwolves“)
- Tyrese Haliburton (Indianos „Pacers“)
- Josh Hart (Niujorko „Knicks“)
- Brandon Ingram (Naujojo Orleano „Pelicans“)
- Jaren Jackson Jr. (Memfio „Grizzlies“)
- Cameron Johnson (Bruklino „Nets“)
- Walker Kessler (Jutos „Jazz“)
- Bobby Portis (Milvokio „Bucks“)
- Austin Reaves (Los Andželo „Lakers“)
Jordanija
FIBA reitingas. 33.
Treneris. Wesam Al-Sous.
Žvaigždė. Ahmadas Al Dwairi.
Aukščiausias pasiekimas pasaulio čempionate. 28 vieta (2019 m.).
Jordanija trečią kartą varžysis pasaulio čempionate, 2010 m. ši Azijos rinktinė Turkijoje vykusiose pirmenybėse nepajuto pergalių skonio, o 2019 metais kovoje dėl 17-32 pozicijų paskutinėse rungtynėse įveikė Senegalą ir tai yra vienintelė Jordanijos pergalė planetos pirmenybėse.
Pasaulio čempionato Azijos atrankos antrame etape Jordanija pasiekė 6 pergales ir 4 kartus pralaimėjo bei E grupėje finišavo 4-oje pozicijoje aplenkdama Saudo Arabiją bei Indiją. To pakako, jog rinktinė patektų į planetos pirmenybes.
Su šia rinktine Lietuvos krepšinio bendruomenė galėjo susipažinti šią vasarą Alytuje, kuomet Dariaus Songailos vadovaujama rezervinė rinktinė dukart pranoko svečius iš Jordanijos (93:75, 101:75).
Komandoje lyderystės imsis 30-metis Ahmadas Al Dwairi, kuris spindėjo ir 2019 m. planetos pirmenybėse bei dvikovoje su Dominika suvertė net 34 taškus.
Taip pat žaidimo gijas savo rankose laikys 26-erių Freddy Ibrahimas, rinktinėje debiutavęs 2019 m. bei spindėjęs 2022 m. Azijos taurės turnyre.
Zaidas Abbasas yra tikra rinktinės legenda. Krepšininkas po poros mėnesių švęs savo 40-metį, tačiau komandos kapitonas išlieka svarbia nacionalinės komandos figūra.
Besirengdama pasaulio čempionatui Jordanija jau sužaidė 10 kontrolinių rungtynių bei iškovojo 4 pergales prieš Dramblio Kaulo Kranto, Meksikos, Portugalijos ir Angolos rinktines.
Graikija
FIBA reitingas. 9.
Treneris. Dimitris Itoudis.
Žvaigždė. Thanasis Antetokounmpo.
Aukščiausias pasiekimas pasaulio čempionate. 3 vieta (2006).
Būtent graikai dažnai linksniuojami kaip lietuvių esminiai konkurentai kovoje dėl vietos atkrintamosiose. Jei Kazio Maksvyčio auklėtiniai D grupėje iškovotų tris pergales, o graikai savo grupėje į priekį praleistų tik JAV. Tuomet antrame pirmenybių etape būtent graikų ir lietuvių akistata gali nulemti ketvirtfinalio dalyvį.
Didžiulis nusivylimas turnyro organizatoriams bei Graikijos krepšinio bendruomenei, jog rinktinei nepadės viena didžiausių dabartinių krepšinio žvaigždžių – NBA čempionas Giannis Antetokounmpo.
Strategas Dimitris Itoudis turėjo griebtis plano „B“ – žaidimo schemų be ryškiausios rinktinės žvaigždės.
Patirties šiai rinktinei netrūks – komandai vadovaus Lietuvos krepšinio gerbėjams puikiai pažįstamas natūralizuotas amerikietis Thomas Walkupas, taip pat – solidžios NBA patirties turintis Giannio brolis Thanasis Antetokounmpo, taškus rinks Dinos Mitoglou, Ioannis Papapetrou, Georgios Papagiannis ir jaunasis talentas Nikos Rogkavopoulos.
Graikija laimėjo 2005 m. Europos čempionatą, 2006 m. Japonijoje pasaulio čempionate bei 2009 m. Senojo žemyno pirmenybėse iškovojo bronzos medalius, tačiau tai paskutiniai apdovanojimai, kuriais džiaugėsi nuolat į didžiuosius turnyrus patenkanti rinktinė.
Dabar be Giannio graikai nėra priskiriami prie stipriausiųjų penketo, tačiau niekas nenustebtų, jei D. Itoudžio pajėgos pasiektų ketvirtfinalį.
Pergalės prieš Slovėniją atskleidė daug pozityvo, tačiau pralaimėjimai Serbijai ir Italijai parodė, jog graikams gali kilti problemų puolime – šiose dvejose rungtynėse G. Itoudžio vadovaujama ekipa pelnė atitinkamai 64 ir 70 taškų.
Akivaizdu, jog be Giannio, kuris 2022 m. Europos čempionate pasiūlydavo 29,3 taško per rungtynes ir krepšį atakavo 57 proc. tikslumu, graikų puolimas neatrodys toks įspūdingas.
Pasirengimo cikle įveikti slovėnai (98:91, 88:77), tačiau nusileista serbams (64:71), italams (70:74), JAV (86:108) ir vokiečiams (71:84).
Naujoji Zelandija
FIBA reitingas. 26.
Treneris. Pero Cameronas.
Žvaigždė. Flynnas Cameronas.
Aukščiausias pasiekimas pasaulio čempionate. 4 vieta (2002).
Naujoji Zelandija pasaulio čempionate žais septintą kartą ir šeštą kartą iš eilės.
„Kiviai“ mėgaujasi aukštu rungtynių tempu ir tai yra šios rinktinės vizitinė kortelė. 2019 m. Kinijoje ši rinktinė pelnydavo po 99,4 taško per rungtynes, o Azijos čempionate rinko po 86,9 taško.
Daugelis šios rinktinės žaidėjų jau ne vienerius metus žaidžia kartu, tiek ir 2019 m. pasaulio čempionate, tiek ir 2022 m. Azijos pirmenybėse, kuriose „kiviai“ iškovojo 3 vietą.
Nuo 2019 m. šalies krepšinio legendos Pero Camerono vadovaujama rinktinė į pirmenybes pateko laimėjusi Azijos atrankos antro etapo E grupę (8 pergalės, 2 pralaimėjimai).
Isaacas Fotu, Shea Ili, Finnas Delany, Tohi Smith-Milneris ir Jordanas Ngatai turi patirties pasaulio čempionate (2019). I. Fotu Kinijoje vykusiose pirmenybėse buvo antras pagal rezultatyvumą (18,4 taško per mačą).
Prie 2019 m. Kinijoje žaidusių krepšininkų į rinktinę įtraukti 2022 m. Azijos pirmenybių bronzos medalių laimėtojai Flynnas Cameronas, Hyrumas Harrisas, Samas Timminsas ir Tayloras Brittas.
Pernai rinktinę į priekį vedė stratego sūnus 190 cm ūgio F. Cameronas, dvikovoje prieš Korėją likęs arti trigubo dublio (15 taškų, 9 atkovoti kamuoliai ir 8 rez. perdavimai).
Solidus rinktinės papildymas – Eurolygos patirties turintis debiutantas Yanni Wetzellis. 208 cm vidurio puolėjas pernai atstovavo Berlyno ALBA ekipai, Eurolygoje pelnydavo po 6,5 taško, Vokietijoje rinko po 9,2 taško, atkovojo po 3,5 kamuolio ir atliko po 1,4 rezultatyvaus perdavimo.
Prieš planetos pirmenybes „kiviai“ sužaidė 5 kontrolines dvikovas, įveikė japonus, Kinijos lygos klubą „Shenzhen“, nusileido tiems patiems japonams, kinams ir kanadiečiams.
Pasirengimą pirmenybėms rinktinė užbaigs pirmadienį kontroline dvikova su Italija.
Grupės favoritai. Ne tik akivaizdi grupės, bet ir čempionato favoritė – JAV rinktinė. Bus sensacija, jei graikai neužims 2 vietos ir nepateks į antrą etapą. Bet vienose rungtynėse gali nutikti bet kas, o 32 rinktinių čempionate staigmenų bus ne viena.
Įsivaizduokime, jog rugpjūčio 30-oji graikams – juoda diena, o įsibėgėjusi Naujoji Zelandija įspūdingose taškų lenktynėse pranoksta D. Itoudžio pajėgas ir, prieš tai įveikusi Jordaniją, su dviem pergalėmis grupėje užima 2 vietą.
Delfi prognozė. 1. JAV 2. Naujoji Zelandija. 3. Graikija 4. Jordanija.
Grupės tvarkaraštis:
- Rugpjūčio 26 d., 11:45 val. Jordanija – Graikija
- Rugpjūčio 26 d., 15:40 val. JAV – Naujoji Zelandija
- Rugpjūčio 28 d., 11:45 val. Naujoji Zelandija – Jordanija
- Rugpjūčio 28 d., 15:40 val. Graikija – JAV
- Rugpjūčio 30 d., 11:40 val. JAV – Jordanija
- Rugpjūčio 30 d., 15:40 val. Graikija – Naujoji Zelandija