Premijos steigėjas ir mecenatas – verslininkas dr. Aloyzas Petrikas, JAV bei Lietuvos aukštųjų medicinos technologijų korporacijos „Vitta Corporation“ prezidentas. Premija skiriama už lietuvių rašytojų sukurtus kūrinius vaikams ir jaunimui. Šia premija pratęsiama Lietuvos Raudonojo Kryžiaus premijos, įsteigtos 1933 metais, tradicija. Anuomet šios premijos iniciatorius buvo tuolaikinis Lietuvos Raudonojo Kryžiaus valdybos pirmininkas Aloyzas Petrikas (1893–1964), rašoma pranešime žiniasklaidai.

Šiemet premijai buvo pasiūlyti: Kristina Gudonytė (knyga „Drugeliai virš bedugnės“), Aidas Jurašius (knygos „Naktis su raktininku“, „Pypas ir jo nutikimai“), Gintaras Kaltenis (knyga „Rainiuko Pikselio kelionės“), Kazimiera Kazijevaitė-Astratovienė (knyga „Mano sesė ir aš“), Marius Marcinkevičius (knygos „Maži eilėraščiai mažiems“, „Sivužas“), Kęstutis Navakas, Marija Smirnovaitė (knyga „Žvėreliai mokosi svajoti“), Gytis Norvilas (knyga „Vėžlys Dūmas“), Monika Vaicenavičienė (knyga „Pasakojimas apie daktaro Jono Basanavičiaus keliones ir darbus“).

Vertinimo komisijoje dirbo Lietuvos rašytojų sąjungos deleguoti atstovai – Donatas Petrošius, Renata Šerelytė ir Regimantas Tamošaitis, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto nariai – Asta Skujytė-Razmienė ir Viktorija Šeina-Vasiliauskienė.

Kaip knygos autorius šmaikščiai pasakoja, „dėl savo guvaus charakterio ir begalinio žingeidumo mokėsi net 7 Vilniaus mokyklose. Po mokyklos baigimo dirbo įvairius darbus: kroviku daržovių bazėje, psichiatrinės ligoninės sanitaru ir net medkirčiu. Vieną gražią rudens dieną jis nuėjo į Vilniaus universiteto Medicinos fakultetą, išlaikė stojamuosius egzaminus ir po 6 metų tapo diplomuotu gydytoju. Ir viskas būtų buvę gerai, jei ne vienas keistas atsitikimas. Tarnaudamas kariuomenėje, autorius daugybę kartų šoko su parašiutu. Ir vieną kartą jis taip stipriai stuktelėjo galvą į žemę, kad visi žodžiai jo galvoje susimaišė. O kai atsimaišė, sustojo labai keista tvarka: kai juos pabandė užrašyti ant popieriaus, gavosi eilėraščiai. Pabandė dar kartą – ir gavosi pasakos“ /M. Marcinkevičius/.

Rašytojas išleido septynias knygas vaikams: „Tolimoji karalystė“, „Voro koja“, „Draugystė ant straublio galo“ (IBBY išrinkta geriausia knyga mažiesiems skaitytojams 2018), „Maži eilėraščiai mažiems“, „Atvirkštukai“, „Princesė“, „Sivužas“; romaną „Juodoji Vilniaus saulė“.

„Visada buvau priklausoma nuo knygų. Turbūt kaip visi, kam neužtenka vieno pasaulio varianto ir reikia visų galimybių išsinerti iš realybės ribų. Kartais tai, ką randame kitų kūryboje – knygose, paveiksluose, vaidinimuose, muzikoj – veikia daug stipriau, negu tai, ką galime paliesti ar paragauti… Labai džiaugiuosi, kad mano darbas tampa knygų dalimi. Tai, ką aš nupiešiu, po to, kai perskaitau istoriją, yra tik viena iš daugelio galimų versijų. Bet tuo ir nuostabus yra pasaulis, kad galime dalintis savo vizijomis su kitais taip praplėsdami „tikrojo“ pasaulio ribas iki begalybės“ /L. Dūdaitė/.

Knyga „Sivužas“ 2019 m. pripažinta geriausia metų knygą mažiausiems skaitytojams (IBBY Lietuva), pelnė „Papyrus“ knygos meno konkurso apdovanojimą „2018 metų knyga ir jos iliustratorius“; 2018 m. „Cow design festival“ Lina Dūdaitė apdovanota kaip viena iš geriausių iliustratorių (už iliustracijas knygai „Sivužas“).

Premijos iškilmės – birželio mėn. Rašytojų klube (Lietuvos rašytojų sąjunga, K. Sirvydo g. 6, Vilnius). Laureatams bus įteikti diplomai ir 3000 eurų piniginė premija.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją