Šioje, po trejų metų pertraukos surengtoje, jau penktojoje, asmeninėje dailininkės parodoje užkoduota ir tam tikra premjera: K. Mažeikaitės kūryba asmenine paroda pirmą kartą pristatoma ne Lietuvos sostinėje.

„Saudade – tai portugalų kalbos žodis išreiškiantis melancholiją, ilgėjimąsi to, ko čia neturi. Tai žodis, talpinantis savyje kelias priešingas, atrodytų, nesuderinamas emocijas: tiek nusiminimą, neviltį, tiek džiaugsmą ir tikėjimą. Man tai tarsi melancholija begalybėje, žmogaus egzistencijos apibūdinimas, kasdienio pasaulio, kur tarp viso triukšmo, ambicijų ir skubėjimo, gyvena žemė, atspindys“, – sako dailininkė K. Mažeikaitė, didžiąją dalį parodoje eksponuojamų kūrinių sukūrusi per pastaruosius penkerius metus (2016–2021). Ji neslepia, kad didžiule inspiracija parodai tapo kompozitorės Žibuoklės Matinaitytės kūrinys „Saudade“, lydėjęs tapytoją kelis pastaruosius metus ir tapęs kodu ilgalaikei būsenai.

Iš viso parodoje pristatomi 35 darbai, kurių pavadinimuose – tikslingai ar ne – dažnai kartojasi su tam tikrą atspindžio, tam tikros šviesos ar metų laiko semantiką nešantys žodžiai, paryškinantys tapyto vaizdo prasmę. Kūriniai parodos lankytojus pasitinka atpažįstamu tapytojos braižu: didelio formato raiška, jautriu, niuansuotu koloritu, ekspresyviu, abstrahuotu peizažu, kuris tampa erdve klaidžioti vienišai sielai. O reaguodami į šviesą ir apšvietimą, K. Mažeikaitės paveikslai šįkart tarsi naikina ribą tarp realybės ir meno pasaulio bei leidžia žiūrovui lengvai persikelti ten, kur įmanoma tik vaizduotė.

Beje, dalį K. Mažeikaitės sukurtų darbų meno gerbėjai galės išvysti ir Vilniuje esančioje galerijoje „Arka“. Toks dviejų vienos autorės parodų skirtingose Lietuvos vietose tarsi du žvilgsniai, susitinkantys horizonto perspektyvoje bet kuriame jos ištapytame peizaže. Pasirinkimas rengti kelias parodas vienu metu įgauna simbolinę prasmę: tai – tarsi tiltų statymas visuomenėje, kurioje jie sparčiai griaunami.

Antano Mončio namų-muziejaus direktorės Loretos Turauskaitės teigimu, būna menininkų, kurie savo kūriniuose vaizduoja simbolius ir kodus, o būna tokių, kurie tapo potyriais ir jausmais. „Būtent taip būtų galima apibūdinti K. Mažeikaitės kūrybą, – sako ji. – Tuo pačiu tai yra nuoseklus jaunos kūrėjos kelias, kuriuo ji eina kantriai ir nesiblaškydama“.

K. Mažeikaitės kūrybos darbų paroda „Saudade“ Palangoje esančiame Antano Mončio namuose-muziejuje veiks iki rugsėjo 26 dienos. Ją apžiūrėti galima nuo trečiadienio iki sekmadienio 10–17 val.

Trumpai apie autorę:

Kristina Mažeikaitė (g. 1987 m.)
2009 m. baigė Vilniaus Justino Vienožinskio dailės mokyklą
2010 m. įgijo ekonomikos bakalauro laipsnį Vilniaus universitete (VU)
2013 m. įgijo tapybos bakalauro laipsnį Vilniaus dailės akademijoje (VDA)
2015 m. įgijo tapybos magistro laipsnį VDA
2018 m. įgijo ekonomikos magistro laipsnį VU
2014–2018 m. surengė keturias asmenines parodas
2010–2020 m. dalyvavo daugiau nei 20 grupinių parodų
Tapybos darbų yra privačiose kolekcijoje, taip pat jie reprodukuoti įvairiuose kataloguose

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (12)