Šiemet organizatoriai kviečia į architektūrą pažvelgti per patogumo prizmę. Kokios detalės padeda mums pastate jaustis gerai ir kaip jas pastebėti? Su kokiais sunkumais susiduria architektai, inžinieriai, dizaineriai ir kiti pastato kūrėjai, stengdamiesi, kad erdvėmis būtų patogu naudotis? Kaip patogumas suvoktas ankstesniais laikais ir kokie yra istorinės architektūros pritaikymo šiandienai iššūkiai?
Atsakymų į šiuos ir kitus klausimus bus galima ieškoti lankantis net 60 pastatų, tarp kurių – ir pirmą kartą dalyvaujantys objektai.
„Plečiamės ne tik geografiškai, tačiau ir pastatų tipologijos skrynia didėja. Tarp naujų pastatų programoje – keturios edukacinės įstaigos, kaip kad Pilatės gimnazija ar ką tik duris atvėręs ISM universitetas, taip pat monumentalūs ministerijų pastatai arba labai senos erdvės, prikeltos šiandieninei biurų veiklai, kaip „D9 – Artsy Office“ biuras. Džiaugiamės pastatais, kuriuos po ilgų bandymų pavyko prikalbinti dalyvauti festivalyje, ir kurie yra skirti konkrečiai religinei bendruomenei, t.y. Vilniaus choralinė sinagoga, Šv. Juozapo kunigų seminarija. Kviečiame visus atrasti, kas slepiasi už šių durų“ , – naujienomis dalinomis vienas iš festivalio projekto vadovų Mantas Razgaitis.
Renginio metu svečiai stebėjo lietuvės šokėjos, choreografės Annos-Marijos Adomaitytės ir šveicarų muzikanto Gautier Teuscher šokio ir muzikos performansą „workpiece“.
Spektaklis, tyrinėjantis šiuolaikinio žmogaus kūno būseną darbe, taip pat yra ir jau tradicija tapusios festivalio meninių pasakojimų programos dalis, kuomet architektūrą „prakalbina“ ir netradiciškai pastatus patirti kviečia kitos meno formos.
„Nuo pat pradžių spektaklio atlikimui norėjau šiuolaikinės erdvės, kad galėtume sujungti jo koncepciją su mūsų šiuolaikine darbo praktika. Labai įdomu atskleisti spektaklį naujoje terpėje su sava atributika, šviesa, spalvomis, garsais, triukšmu, net ir pastatą supančiu Konstitucijos prospektu, kuris yra labai intensyvus, ir tuo pačiu pasiūlyti žiūrovui patį pastatą patirti visiškai skirtingai nei kad pirminė pastato paskirtis suponuoja,“ – apie erdvės ir meninio vyksmo santykį pasakojo Anna-Marija Adomaitytė.
Meninis pasakojimas vyks Swedbank centrinėje būstinėje šeštadienį 12.00 val. bei 18.00 val. ir sekmadienį 12.00 val. bei 18.00 val.
Susirinkusiuosius sveikino architektas ir architektūros studijos AKETURI partneris Lukas Rekevičius, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus patarėjas kultūros klausimais Tadas Rimdžius bei Architektūros fondo direktorius Martynas Germanavičius.
Martynas Germanavičius pastebėjo, kad Vilniuje organizuojamas festivalis išsiskiria iš 11 festivalio Europos tinklo miestų savo kokybe, puikia vizualine komunikacija ir motyvuotu savanorių tinklu, ir palinkėjo švęsti architektūrą Vilniaus 700 metų jubiliejaus kontekste: „Norėčiau palinkėti architektūroje ieškoti ne tik patogiosios, minkštosios pusės, bet taip pat ir oraus buvimo architektūroje, ir tos meilės akimirkai, kurią būdamas architektūroje patiri.“
„Vilnius yra sudėtingas, daugiasluoksnis, ilgos atminties miestas, jo DNR yra sunkiai įkandamas. Vienintelė jo aiški savybė yra ta, kad jis nuolatos keičiasi. Kaip šį miestą chameleoną suprasti ir perskaityti – Open House Vilnius tą galimybę būtent ir suteikia. Festivalis padeda žmonėms suprasti Vilniaus sluoksnius, perskaityti jo audinį, pažiūrėti į jį išsamiai, giliai ir tarsi per mikroskopą“, – festivalio aktualumą ir svarbą pabrėžė Lukas Rekevičius.
Festivalis pristatė ir daugiau naujienų. „Šiais metais festivalis tampa dar atviresnis ir prieinamesnis lankytojams kitomis kalbomis. Ne tik išplėtėme ekskursijų anglų kalba skaičių, bet ir pirmą kartą pristatysime net tris objektus, kuriuose bus vedamos ekskursijos ukrainietiškai“, – dalinosi viena iš „Open House Vilnius“ projekto vadovių Rita Tamulevičiūtė.
Organizatoriai į ekskursijas ukrainiečių ir anglų kalba svečius kviečia Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje, Kompozitorių sąjungos pastate ir Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos bendrabutyje, papildomai anglų kalba – S7 biurų komplekse ir Telia Lietuva centrinėje būstinėje, Nacionalinėje dailės galerijoje ir Kultūros paveldo centre.
Atviro architektūros savaitgalio „Open House Vilnius“ pilnas pastatų bei maršrutų sąrašas:
Baltic Hearts – verslo centras
Betono fabriko biurai | buv. armatūros cechas
Bokšto skveras
D9 – Artsy Office
Estijos Respublikos ambasada
Grata viešbutis
Halės turgus
Igno Parčevskio namas
Internamas – Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos bendrabutis
ISM Vadybos ir ekonomikos universitetas | buv. Vilniaus centrinis paštas
k29 – verslo centras
Kazio Varnelio namai – muziejus
Kompozitorių sąjungos pastatas su gyvenamųjų namų kvartalu
Kultūros paveldo centras
Kūrybininkų kiemas Raugyklos g.
Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas | Vileišių rūmai
Lietuvos apeliacinis teismas
Lietuvos kooperatyvų sąjungos administracinis pastatas
Lietuvos medicinos biblioteka
Lietuvos muzikos ir teatro akademijos centriniai rūmai
Lietuvos nacionalinė filharmonija
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka
Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos centrinė būstinė
Lietuvos nacionalinis dramos teatras | LNDT
Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerija
Lietuvos Respublikos kultūros ministerija
Lietuvos Respublikos Prezidento rūmai
Lietuvos Respublikos Seimo rūmai
Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija
Lietuvos Respublikos Vyriausybės rūmai
Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija
Lojoteka. Edukacinis medijų centras
Markučių dvaro muziejus
Nacionalinė dailės galerija | NDG
Paupio Pasaka
Pilaitės gimnazija
Pirklių klubas – verslo centras
Registrų centras | Žemės ūkio duomenų centras
S7 biurų kompleksas ir Telia Lietuva centrinė būstinė
SEB banko centrinė būstinė
Swedbank centrinė būstinė
Tarpukario gyvenamasis namas su V. Krėvės-Mickevičiaus ir V. Mykolaičio-Putino butais
TARTLE I Lietuvos meno pažinimo centras
Teatras Vilniaus klasika ir Tsekh meno galerija
Tech Park
Tuskulėnų rimties parko koplyčia – kolumbariumas
Valdo Ozarinsko kurtas lofto interjeras
Valstybės duomenų agentūra
Valstybinis Vilniaus mažasis teatras
Vilniaus choralinė sinagoga
Vilniaus geležinkelio stotis, traukinių remonto depai ir grįžratis
Vilniaus kultūros, pramogų ir sporto rūmai
Vilniaus santuokų rūmai
Vilniaus senasis teatras
Vilniaus šv. Juozapo kunigų seminarija
Vilniaus tarptautinė mokykla
Vilniaus termofikacinė elektrinė Nr. 2
VU Chemijos ir geomokslų fakulteto Chemijos institutas
VU Didžioji Aula
Wix biurai