Renginyje netrūks smagių muzikinių intarpų ir praktinių rekomendacijų. Bus galimybė gyvai užduoti klausimą balso gydytojams, mokslininkams, vokalo pedagogams ir psichologams.

Balso ligų galima išvengti

„Medicinos pažanga ir moksliniai tyrimai gali prisidėti prie vokalistų ir kitų balso profesionalų (mokytojų, lektorių, konsultantų) profesinės sėkmės, panašiai kaip žinios apie žmogaus kūno fiziologiją padeda sportininkams ilgiau išvengti traumų, o joms nutikus – greičiau sugrįžti prie profesinės veiklos“, – teigia simpoziumo „Žmogus kuria balsą“ idėjos autorė, gydytoja otorinolaringologė Austėja Pečeliūnienė.

Dirbdama su balso profesionalais, ji pastebi neracionalų vaistų vartojimą, siekiant greičiau atgauti balsą, ypač kai darbo grafikas įtemptas ir laukia svarbūs pasirodymai. Ši tendencija būdinga ne tik dainininkams, aktoriams ar televizijos laidų vedėjams: į gydytojus kreipiasi ir mokytojai, ir darželio auklėtojai, kai užsitęsęs užkimimas jiems trukdo sugrįžti į darbą.

„Todėl viena iš šiųmetinio simpoziumo temų, kurią svarbu išgirsti – apie dažniausias gydymo medikamentais klaidas, šalutinius dažniausiai vartojamų vaistų poveikius ir saugias gydymo alternatyvas. Daugelis žmonių nustemba sužinoję, kad kai kurie vaistai, net ir tie, kurie parduodami be recepto, gali turėti neigiamos įtakos balsui, sausinti balso klosčių paviršių, skatinti kraujosrūvų atsiradimą ar netgi lemti ilgalaikį užkimimą, darbingumo sumažėjimą“, – akcentuoja gydytoja A. Pečeliūnienė.

Antroji J. Bateso viešnagė

Į antrąjį balso simpoziumą sugrįžta sertifikuotas kvėpavimo technikų treneris Josephas Batesas iš JAV, turintis daugiau nei 30 metų vokalo pedagogo patirtį. Jis – sertifikuotas Catherine’os Fitzmaurice metodo mokytojas.

„Emocinę informaciją balsu perduodame kiekvienas, taip formuodami aplinkinių nuomonę apie save, o tai daro įtaką mūsų tarpusavio santykiams. Net jei to nesuvokiame, pasąmonės lygmenyje visada fiksuojame kitų balsus. Užslėptos emocijos, kaip ir kūno jaučiama įtampa, veikia balso toną ir išraišką“, – teigia vokalo pedagogas.

Balso kokybė glaudžiai susijusi su taisyklingu kvėpavimu, tad šiemet J. Batesas simpoziume praves praktinius mokymus, kaip atgauti visišką balso laisvę taisyklingai kvėpuojant. Atrodytų, kad apie kvėpavimą intuityviai žinome daug, tačiau sesijoje kviečiame į šį natūralų procesą pažvelgti iš kitos perspektyvos: pratimų pagalba išlaisvinti kūną nuo įtampos ir atrasti efektyvius būdus, kaip pasitelkti kvėpavimą savo, kaip balso atleto, naudai.

Balsas kaip tapatybės išraiška

Gydytojas otorinolaringologas, besispecializuojantis foniatrijos srityje, o kartu – operos solistas kontratenoras Philippas Mathmannas iš Vokietijos simpoziume „Žmogus kuria balsą“ svečiuosis pirmą kartą.

„Dirbdamas gydytojo darbą ir konsultuodamas balso atletus, o taip pat iš asmeninės operos solisto patirties žinau, jog net nedidelis balso pokytis ar lengvas peršalimas scenos profesionalui gali reikšti ne tik praleistą pasirodymą, bet ir kūrybinės aistros bei pragyvenimo šaltinio praradimą. Dainininkams balsas – jų tapatybės, jų sielos išraiška“, – pabrėžia P. Mathmannas.

Balso simpoziume svečias kalbės apie dainininkų balso priežiūrą, juos kamuojančių balso ligų diagnostikos ir gydymo pagrindus, apžvelgs pagrindinius fiziologinius sveikos dainavimo technikos aspektus ir nurodys didžiausius pavojus, slypinčius balso atleto kelyje.

P. Mathmannas taip pat pristatys balso priežiūros galimybes transseksualių asmenų medicinoje. Tyrimai rodo, kad žmonės, kurie jaučiasi kitokie nei jų biologinė lytis, sudaro 0,5–1,3 proc. populiacijos.

„Daugelis jų susiduria su negatyviu aplinkinių priėmimu, tad balso priežiūra šiuo atveju suteikia galimybę išreikšti savo identitetą. O tai apima ir orumo atkūrimą, stigmos mažinimą bei kiekvieno asmens tapatybės pilnatvės priėmimą“, – teigia unikalias gydytojo ir dainininko patirtis derinantis P. Mathmannas.

Degti, bet neperdegti

Psichologas, atidos mokytojas Paulius Rakštikas sako vis iš naujo atrandantis prasmingą tiesą apie gyvenimą: sunkiausiai jame yra pasiekiamas balansas.

„Mylėti ir dirbti, ambicingai siekti ir išmintingai atsitraukti. Lazda turi ne tik du galus, ji turi ir tašką, kuriame ją laikome visiškoje pusiausvyroje. Kur šis taškas ir kaip jį išlaikyti? Juk kai artėjame prie vieno krašto, lazda tarsi gyvenimas – susvyruoja. Žmonės tapatinasi su savo profesija, tai būdinga daugeliui, o ypač – scenos profesionalams.

Balso simpoziumo emocinei būklei skirtų sesijų metu išsiaiškinsime, kaip pastebėti, kada pusiausvyra slysta iš rankų. Kaip padidinti savo kūrybiškumą bei produktyvumą, pasitelkus mokslo rekomendacijas bei mokantis iš žymių žmonių dienotvarkės. Kaip degti savo profesija, bet neperdegti“, – akcentuoja psichologas.

Dainininkai – apie pamokų svarbą

Simpoziumą užbaigsiančios žurnalisto Ramūno Zilnio moderuojamos sesijos metu scenos žvaigždės atskleis, kaip išnaudoti karjeros nesėkmes kelyje į būsimą sėkmę. Pokalbyje dalyvaus operos solistai Viktorija Miškūnaitė, Liudas Mikalauskas ir populiariosios muzikos atstovai Ieva Narkutė, Vaidas Baumila ir Vaidotas Valiukevičius.

Dalyvavimas simpoziume „Žmogus kuria balsą“ yra nemokamas, tačiau būtina išankstinė registracija. Registracijos anketą, kaip ir nuoseklią simpoziumo programą, jau galima rasti LNOBT interneto svetainėje. Dalyvių skaičius ribotas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją