Atrankos komisija, peržiūrėjusi „Sidabrinei gervei“ pateiktų 15 vaidybinių, 11 dokumentinių, 13 trumpametražių, 7 animacinius, 6 bendros gamybos ir 12 studentų filmų, teigė, kad šis sąrašas išsiskyrė žanrų ir lig šiol lietuviškame kine nepaliestų temų amplitude.

Vienas iš gausiai nominacijų sąraše minimų filmų – režisierės Austėjos Urbaitės debiutinė ilgo metro juosta „Per arti“. Istorijos centre – du vaikus iš Lietuvos įsivaikinusi prancūzų šeima ir laikinai į ją priimta lietuvė vertėja Gabrielė. Anot režisierės, sudėtingos tematikos filmą apie motinystę, įvaikinimą ir kultūrinius skirtumus įkvėpė tiek asmeninės patirtys, tiek įvaikinimo proceso liudijimo sukelti jausmai, darbas vaikų namuose ir skirtingų sričių specialistų pasakojimai. Filme vaidinančios Anne Azoulay ir Dovilė Kundrotaitė šiais metais nominuotos už aktorių vaidmenis.

Filmo istorija nukelia į Prancūziją, čia taip pat vaidina prancūzų aktoriai. „Prancūziją pasirinkau todėl, kad mokėjau šios šalies kalbą, esu ten keliavusi, tad galėjau daugmaž autentiškai nupiešti dviejų kultūrų susidūrimą, nekopijuodama ar nesiremdama stereotipais. Tarptautinis įvaikinimas yra dažnas reiškinys ne tik Prancūzijoje, Italijoje, Šveicarijoje, bet ir kitose šalyse, todėl ir pats integracijos, identiteto klausimas, tam tikra prasme, nagrinėjamas vis plačiau. Tai – sudėtingas procesas, kartu atnešantis ir daug gero. Šis filmas analizuoja tarpasmeninių santykių, tėvystės, teisės į kitą asmenį klausimus, kurie lygiai taip pat iškyla ir tarptautinio, ir lokalaus įvaikinimo, ir net biologinės šeimos kontekste“, – pasakoja režisierė A. Urbaitė.

Vaikų ir tėvų santykius, praradimo skausmą nagrinėja ir kitas ilgametražis debiutas – 5 kategorijose nominuotas režisierės Dovilės Šarutytės „Ilgo metro filmas apie gyvenimą“. Juostoje – komiškas gyvenimo absurdas, širdgėla ir vaikystės prisiminimai, užplūstantys mirus pagrindinės veikėjos tėvui. „Sidabrinėms gervėms“ nominuoti šio filmo aktoriai Agnė Misiūnaitė, Nelė Savičenko ir Romuald Lavrinovič.

„Netekties tema buvo aktuali visuomet, jos aktualumas neturi galiojimo laiko. Anksčiau ar vėliau visiems tenka tai patirti. Man ši patirtis iškėlė naujų klausimų ir atvėrė virtinę temų, kurias norėjau panagrinėti. Filme naudojamas šeimos archyvas, pagrindinę veikėją pavadinau savo vardu. Tai turbūt labiausiai liečia mano gyvenimą. Duoti savo vardą – stiprus užtaisas,“ – pasakoja režisierė Dovilė Šarutytė.

Vidinio skausmo, praradimo temas pratęsia režisieriaus Kristijono Vildžiūno „Dainos lapei“. Žiūrovams jau gerai pažįstamo kūrėjo darbas „Kai apkabinsiu tave“ 2011 metais buvo įvertintas net 8 „Sidabrinės gervės“ statulėlėmis. Šįkart režisierius žiūrovus pakvietė į meilės ir ilgesio kelionę po pasąmonės gelmes. Žiūrovai seka roko muzikantą, nuošalioje pelkių apsuptyje bandantį susitaikyti su mylimosios netektimi, panyrant į sapnaregystės meną. Filme vaidinančio Luko Malinausko darbas nominuotas geriausio aktoriaus kategorijoje.

Į geriausio aktoriaus apdovanojimą pretenduoja ir Vytautas Kaniušonis. Jo personažui režisieriaus Emilio Vėlyvio vaidybiniame filme „Piktųjų karta“ tenka įsipainioti ne tik vidinių šeimos santykių dramoje, praryti atvirai demonstruojamą homoseksualios dukters neapykantą ar pajusti, kaip siekiant politinių aukštumų draugai virsta priešais, bet ir spręsti ramiame provincijos miestelyje užmintas kruvinas mįsles, kurių gijos veda į sovietų laikus, kai už rublius buvo perkama ir parduodama sąžinė.

„Piktųjų karta“ priskiriama skandinaviško noir detektyvo žanrui. „Šio pas mus šviežio žanro dar nebuvo ekranuose, ko gero, todėl, kad kol kas niekas Lietuvoje nedrįso rizikuoti filmu, kuriame žiūrovui reikės galvoti. Bet aš tikiu, kad mūsų žiūrovai subrendę šiam žanrui“, – prieš filmo premjerą kalbėjo kastingo režisierius Donatas Šimukauskas. „Piktųjų karta“ pretenduoja į 4 „Sidabrinės gervės“ statulėles.

Drąsiu pelnytai vadinamas ir režisierių Vytauto V. Landsbergio bei Giedriaus Tamoševičiaus filmas „Poetas“, „Sidabrinės gervės“ apdovanojimuose nominuotas 9 kategorijose. Tikromis Lietuvos partizanų istorijomis paremta juosta renka poeto Kosto Kubilinsko gyvenimo dėlionę. Filme išryškėja laisvės, pasiaukojimo, sudėtingų, bet neišvengiamų pasirinkimų pasekmės. Net keturi „Poete“ vaidinantys aktoriai – Donatas Želvys, Indrė Patkauskaitė, Dainius Gavenonis ir Paulius Markevičius – šiemet nominuoti „Sidabrinei gervei“.

Tarp nominantų – ir Europoje aktualią pabėgėlių temą paliečiantis Serbijos, Liuksemburgo, Prancūzijos, Bulgarijos ir Lietuvos bendros gamybos filmas „Eisiu kiek reikės“. Pasakojimo centre – iš Ganos kilusi pora, naują gyvenimą bandanti kurti Europoje. Vis sudėtingėjantys iššūkiai juos veda į asmeninę dramą. Juosta paremta viduramžių serbų epine poema „Strahinja Banovićius“.

Anot filmo prodiuserio Lietuvoje Kęstučio Drazdausko, filmas pradėtas kurti, kai Europoje pabėgėlių krizė jau buvo prasidėjusi, tačiau Lietuvoje vis dar atrodė tolima: „Kino gamybos įmonė „Artbox“ visuomet stengiasi prioretizuoti filmus, kalbančius platesnėmis temomis, tad filmo prasmę įžvelgėme jau tuomet. Manau, jis yra ypatingas tuo, kad koncentruojasi ne į pabėgėlių krizės problematiką, – pagrindinis dėmesys skiriamas žmonėms ir jų santykiams, o tai visą situacijos tragizmą padeda pamatyti asmeniškiau ir intymiau. Ši istorija yra paprasta, bet bendražmogiška, leidžianti susitapatinti su veikėjais, kurių gyvenimas pasirodo daug artimesnis, kalbantis ne apie „juos“, o apie mus.“

„Sidabrinės gervės“ apdovanojimų ceremonija vyks birželio 4 d. Kauno valstybiniame muzikiniame teatre. Ceremonijos metu bus įteikti apdovanojimai 22 nominacijose. Nacionalinius kino apdovanojimus antrus metus organizuoja asociacija AVAKA kartu su Lietuvos kino centru.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją