Giedrą rugpjūčio 1-osios vakarą Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro kolektyvas įspūdingai sveikino savo žiūrovus po užsitęsusio renginių štilio. Klaipėdos elinge įrengtoje scenoje parodyta premjera dedikuota Klaipėdos miesto gimtadieniui bei Muzikinio teatro Klaipėdoje 200 metų jubiliejui.

Vienintelį vakarą rodomo spektaklio sukeltas smalsumo verpetas įtraukė žinomus žmones, politikus, verslo atstovus, skelbiama pranešime žiniasklaidai.

„Skrajojantis olandas“ – sena vokiečių legenda apie ištikimos moters ieškantį jūreivį, pasmerktą klajoti jūromis dvasių pilname laive. Sielos ramybę sugrąžinti jam tegali pasiaukojanti moters meilė.

Pastatymo koncepcijos autorius ir režisierius Dalius Abaris bei režisierius Gediminas Šeduikis operos veikėjus „apgyvendino“ Kuršių marių pakrantėje tarp girgždančių lynų, senojo elingo plieninių sijų ir laivų. Vienas jų, pasinaudojęs tebeveikiančia elingo įranga, nepamirštamai „įplaukė“ pas žiūrovus... Savo kailiu žiūrovams teko patirti ir operos pradžioje šėlstančią audrą iš giedro dangaus. Scenos prožektoriai mirksėjo kaip uosto švyturiai arba tapdavo migloje jūreivių vos įžiūrimomis kranto šviesų spingsulėmis, prie kurių netgi saugiu atstumu susodintiems žiūrovams vienas kitą sunku įžiūrėti. Ir atlikėjus, ir publiką suvienijo gairinantis pamario vėjas bei į R. Wagnerio muziką įsipinantys praskrendančių žuvėdrų balsai.

„Skrajojančio olando“ partitūrą neįprastam atlikimui kupiūravo pripažintas batutos meistras, pastatymo muzikos vadovas Modestas Pitrėnas. R. Wagnerio muzika ne tik užaugino sparnus žiūrovams, bet ir raumenis Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro simfoniniam orkestrui, kuriam 1 valandą 40 minučių trunkančiame spektaklyje teko groti be atokvėpio.

Blaškomi Europos scenose

Atokvėpio neteko patirti ir operos solistams, kuriems repeticijų periodu Klaipėdos elinge jau teko patirti ir audras, ir štorminius vėjus. Tiesa, daugeliui jų visa tai ne naujiena, nes iš garsių Europos scenų suvažiavusiems dainininkams Klaipėda – jų gimtasis arba pirmųjų muzikos studijų miestas. Olando partiją atliko Vokietijoje R. Wagnerio operose dažnai dainuojantis bosas-baritonas Almas Švilpa, Zentos – garsus LNOBT sopranas Sandra Janušaitė, Dalando – Vokietijos ir Šveicarijos operos teatruose dainuojantis bosas Tadas Girininkas. Mažesnės operos partijos atiteko Rafailui Karpiui (Vairininkas), Daliai Kužmarskytei (Marija) ir iš Latvijos nacionalinės operos atvykusiam tenorui Andriui Ludvigui (Erikas).

Jūreiviai „krito“ nuo pastolių

Premjeroje buvo ką veikti choreografo Aurelijaus Liškausko suburtiems Muzikinio teatro baleto trupės nariams, mimanso šokėjams ir net vertikalaus šokio meistrams, kuriems siaučiant inscenizuotam štormui teko kaboti siūbuojančių virvių bei kristi nuo pastolių. Visi kiti šokėjai spektaklyje tapo jūrininkais, krovėjais ir pasmerktojo laivo vaiduokliais.

Originalaus pastatymo scenografiją kūrė D. Abaris ir Sigita Šimkūnaitė, kostiumus bei grimą – Sandra Straukaitė, scenos šviesų šokiui vadovavo Andrius Stasiulis. Visi jie kartu su puikiais atlikėjais Klaipėdos elinge padovanojo Klaipėdai nepakartojamą muzikinį gimtadienio vakaro stebuklą.

Ryškiausią ir geidžiamiausią šios vasaros premjerą iš marių pakrantės tiesiogiai transliavo Lietuvos radijo ir televizijos naujienų portalas www.lrt.lt. Transliacija mėgavosi daug operos gerbėjų Lietuvoje ir užsienyje. „Skrajojantis olandas“ Klaipėdos elinge kartojamas nebus: netilpę į vienintelį spektaklį žiūrovai vėliau galės stebėti jo įrašą per nacionalinio transliuotojo kanalą arba išvysti įprastai scenai adaptuotą operos versiją.

Paskelbta festivalio pradžia

„Skrajojančio olando“ premjera atrideno į pajūrį galingą vasaros renginių bangą: Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras ja pradėjo kasmetinį festivalį „Muzikinis rugpjūtis pajūryje“. Išaugusį teatro kolektyvo meistriškumą klaipėdiečiai ir pajūrio svečiai dar turės progų įvertinti kituose festivalio renginiuose: dviejų kamerinių operų premjeroje „Vivat Kava!“, simfoninės ir kamerinės muzikos koncertuose, operos solisto Kristiano Benedikto gala koncerte, edukaciniuose „Don Žuano“ ir „Eglės žalčių karalienės“ spektakliuose.

Beje, choreografo Martyno Rimeikio sukurtas šokio spektaklis „Eglė žalčių karalienė“ šįmet buvo pripažintas Metų spektakliu kasmet Klaipėdoje rengiamuose „Padėkos kaukės“ apdovanojimuose. Apie tai buvo paskelbta kovo 27-ąją surengtoje virtualioje apdovanojimų ceremonijoje, o prieš „Skrajojančio olando“ premjerą senajame elinge Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas „Padėkos kaukes“ jas pelniusiems teatralams pagaliau įteikė į premjerą sugužėjusios garbingos publikos akivaizdoje.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (3)